בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
צמודים עד הקלפי 
 
 
פרופ` איתן גלבוע

מערכת הבחירות הנוכחית לנשיאות בארצות הברית היא מן הצמודות שידעה המדינה. אחוזי תמיכה בודדים בלבד מפרידים בין שני המועמדים, בוש וגור ובמצב עניינים שכזה, קובע הפרופסור איתן גלבוע, הנשיאות, כמו החיים והמוות, היא ביד הלשון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שני המועמדים האמריקאים לבחירות 2000 נחשבים לחיוורים יחסית מבחינת החזון והכישורים שלהם. והתחושה בציבור האמריקני היא שהם אינם המועמדים המתאימים ביותר לתפקיד החשוב ביותר בעולם.
 
 
שני המועמדים הם בעלי שמות מאוד מוכרים, המהווים למעשה המשך של שושלות פוליטיות ותיקות בארה"ב, אביו של אל גור היה סנטור בעל השפעה בוושינגטון. אביו ג`ורג` וו. בוש היה נשיא ארה"ב, וגם סבו היה סנטור מפורסם.

לעיתים, מגיעים למרוץ בחירות האמריקני מועמדים אלמונים, כמו ביל קלינטון לדוגמא, שלא היה ידוע כלל עד לבחירות 92. במרוץ הפעם אין בעיה זו.

לכאורה, מתקיימת אי-סימטרייה מסוימת בקרב בין שני המועמדים: לגור יש ניסיון רב יותר בממשל, בייחוד בשמונה השנים האחרונות, בהן כיהן כסגן הנשיא. בוש לעומת זאת כיהן רק כמושל, אך למרות שמדובר במדינה גדולה כמו טקסס, אך אין לו ניסיון בתחומי הממשל הפדרלי.

 

צמודים צמודים

 
המרוץ השנה הוא צמוד מאוד, כאשר למעשה שבועות ספורים לפני יום הבחירות (ב7- בנובמבר) זוכים שני המועמדים לתמיכה דומה בקרב הציבור ויש בערך כ- 10-12 אחוז שעדיין לא החליט עבור מי להצביע. חשוב לציין כי שיעורי ההצבעה לנשיאות בארה"ב נחשבים לנמוכים: בבחירות 96 נרשם שיעור ההצבעה הנמוך ביותר מזה 70 שנה- 48.4 אחוז בלבד.

סביר להניח שבמערכת בחירות צמודה כל כך, יהיה שעור ההצבעה גבוה יותר, אך ישנו קושי, המצב הכלכלי בארבע השנים האחרונות הוא הטוב ביותר מאז תום מלחמת העולם השניה.

אשר על כן נשאלת השאלה האם יש בכלל סיכוי למועמד הרפובליקני סיכוי כנגד מי שהיה סגן נשיא ושותף למדיניות השגשוג הכלכלי. התשובה שהרפובליקנים מנסים לדחוף היא כי אין קשר בין השגשוג לבין מדיניות הממשל וכי הוא תוצאה של תהליכים שהיו מתרחשים בלאו הכי. עוד טוענים הרפובליקנים כי ניתן לעשות כלכלה יותר טובה, ובוודאי שהם יוכלו לשמור על ההישגים טוב יותר הממשל הדמוקרטי.

הגורמים הקובעים ביותר בבחירות הם למעשה האישיות, האמינות, היכולת האישית של המועמדים ועמדותיהם לגבי נושאים ספציפיים. כאן מסתמן פער במספר נושאים בין השניים: בוש חזק באישיות, הוא כריזמטי ונחשב לנעים יותר. הוא נראה כמי שניתן להתחבר אליו ומשדר עממיות אך הוא חלש בנושאים שונים, ורבים העלו שאלות לגבי שליטתו בחומר ויכולתו להנהיג את ארה"ב.
אצל גור לעומת זאת התמונה הפוכה: הוא חזק בנושאים אך אישיותו חיוורת יותר. הוא אף מודה בכך, כאשר הוא מכריז כי אינו משתתף בתחרות יופי וכי מה שצריך לקבוע זו המדיניות.
 
 

טעויות גורליות

אם מנהלי הקמפיין יכולים היו "לכלוא" את המועמדים ולסגור את פיהם עד לאחר מערכת הבחירות, הם היו עוים את בשמחה, במיוחד לנוכח ההתפתחויות בשבועיים האחרונים: בוש אמר מספר דברים שהפכו לקלס ולשנינה בתכניות הסאטירה הטלוויזיוניות השונות. למשל, "יותר ויותר מהיצוא שלנו מגיע לשווקים בארה"ב" (אך התכוון בעצם לייבוא).
גור המציא סיפורים שלא היו ולא נבראו (הכריז כי הוא זה שהמציא את האינטרנט) ואי דיוקים מעידים לא מעט על אמינותם של המועמדים.
בין המועמדים מתוכננים להיערך שלושה עימותים. אנו יודעים, על-פי מחקרים שנעשו, כי לעימותים ישנה השפעה על הציבור אם מתקיימים שלושה תנאים:
1. המרוץ צמוד.
2. ישנה ירידה בהשתייכות המפלגתית (שיעור ניכר מההצבעה נעשה על-פי קווים מפלגתיים, אך כרגע יש ירידה בשיוך המפלגתי וכך יש יותר השפעה לעימותים הטלוויזיוניים).
3. הקול הצף הוא בהיקף העולה על 10 אחוז.

במרוץ הנוכחי, כל שלושת התנאים מתקיימים, ולכן, מייחסים המועמדים עצמם והתקשורת חשיבות רבה לעימותים הטלוויזיוניים. העימות הראשון בין השניים הסתיים, לדעת הפרשנים, בתיקו ובדעת הקהל נרשם יתרון קל לגור.
אני מעריך כי המרוץ יישאר צמוד עד לרגע האחרון (בהנחה, כמובן, שאף צד לא יעשה טעויות קטסטרופליות).

 

העניין היהודי

 
בבחירות אלו נעשתה היסטוריה כאשר בפעם הראשונה נבחר יהודי אמריקאי כמועמד לתפקיד סגן הנשיא. למעשה, כמחצית מתוך נשיאי ארה"ב שכיהנו מאז תום מלחמת העולם השניה, הגיעו לתפקידם מתוך עמדת סגן הנשיא. הבחירה בג`וזף ליברמן מהווה אישור לכך שיהודי יכול לכהן בנשיאות עצמה.

יהודי ארה"ב, על-פי המסורת והאידיאולוגיה שלהם, נוטים להצביע בשיעור מאוד גבוה עבור המועמד הדמוקרטי לנשיאות ולקונגרס.
קלינטון, למשל, זכה בשתי המערכות הקודמות לשיעורי הצבעה של 75 עד 80 אחוז מהקול היהודי.

החשיבות של הקול היהודי היא לא רק במספריו אלא גם בעובדה שהיהודים מתרכזים במדינות בעלות השפעה ניכרת על התוצאות, אלה השולחות את מספר הצירים הרב ביותר לגוף הבוחר, (בכל מדינה המנצח מקבל מספר צירים עפ"י גודל האוכלוסייה באותה מדינה ולכן משקל המדינות הגדולות כמו קליפורניה, ניו-יורק, טקסס או פלורידה, הוא גדול יותר מאשר מדינות מעוטות אוכלוסין).

בנוסף לכך, היהודים תורמים הרבה מאוד מכספם למערכות הבחירות והם מאורגנים טוב יותר מכל קבוצה אחרת, אתנית או דתית, בארה"ב.
לכן, המועמדים מנסים, באופן טבעי, לזכות בנתח כמה שיותר גדול מהקול היהודי. אין ספק שהיהודים האמריקנים יצביעו יותר בעד הצמד גור-ליברמן ולו רק בגלל העובדה שחצי מהצמד הזה הוא יהודי אמריקאי.
 

האיזון הקדוש

מערכת הממשל האמריקאית ידועה במבנה הריסונים והאיזונים שלה, הבאים לידי ביטוי בחלוקת סמכויות השלטון בין שלוש הרשויות: המחוקקת, המבצעת והשופטת.
מאז המעורבות האמריקאית בוויאטנם ומאז פרשת ריגול הבחירות בווטרגייט, נמשך חוסר האמון בממשל האמריקאי ולכן נוטים מצביעים רבים לפצל את הצבעתם: כאשר הם מעדיפים מועמד של מפלגה אחת לכהונה בבית הלבן, הם מעניקים את השלטון בקונגרס למועמדי המפלגה השניה. בדרך זו ב25- השנים האחרונות, אם היה נשיא רפובליקני בבית הלבן, נשלט הקונגרס בידי הדמוקרטים, ולהפך.

אחת השאלות המעניינות היא האם המגמה הזו תימשך בבחירות הקרובות. אם גור ינצח, האם המשך השליטה בקונגרס יישאר בידי הרפובליקנים, ולהפך: אם בוש ינצח, האם הקונגרס יעבור לשליטת הדמוקרטים?
אם הדמוקרטים או הרפובליקנים ינצחו הן במירוץ לבית הלבן והן במרוץ לקונגרס, יהיה בכך משום שינוי במגמת הפיצול ששררה עד עתה.
 
הפרופסור איתן גלבוע הוא מומחה לעינייני ארצות הברית מהמחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת בר אילן
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by