בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
למה פטמות מתקשות בעת גירוי? 
 
 
בלדד השוחי

הגולש הסקרן תוהה, ובלדד נכנס לעובי השד ונוגע בעניין. ליונקים שביניכם שגם רוצים לדעת למה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
למה פטמות מתקשות בקור ובזמן גירוי?

ועוד משהו קטן – אומרים Pitma או ptama?

ושוב תודה,
יובל
 
בתמונה: פטמות
 בתמונה: פטמות   
פִּטְמָה, פִּטְמָא, או לפעמים סתם פִּטָּם - זו בסך-הכל הבליטה בראשו של הפרי. המקום שממנו נשרה הניצה. בהשאלה, משתמשים באותו השם כדי לתאר כל-מני צ'ופצ'יקים אחרים, כמו הצ'ופצ'יקים שנמצאים על מקשי-טלפון או מקלדת (וראה תשובה בנושא איפשהו כאן).

השם הושאל גם לתיאור חלקים בגוף. במשך תקופה מסוימת, למשל, השתמשו בו כדי לתאר את קצהו של אבר-המין הזכרי, העטרה. את אותו שם עצמו השאילו גם לתיאור העטרה שנמצאת על השד, העיגול הכהה שמקיף את הקצה, שזה כמעט מה שאתה מדבר עליו, אבל לא בדיוק.
 
 
אתה מדבר על מה שנקרא גם "עוקץ הדד"; הצ'ופצ'יק בקצה, זה שאמור להימצץ על-ידי צאצא. בכל-אופן, בכל משמעות שתבחר, הפ"ה נשארת חרוקה.
 
 

צנרת

 
הפטמה היא חתיכת עור קטנה בה מסודרים במעגל קצותיהן של כעשרים תעלות חלב. המטרה שלה ברורה לחלוטין, לספק חלב מזין לצאצאים*. כדי למלא את התפקיד הזה הפטמה חייבת להזדקר מתוך הגוף ולבלוט אל-תוך פיו הרעבתני של היונק, כך שבכלל לא מפתיע למצוא בתוכה תאי-שריר בלתי-רצוניים שכל תכליתם היא לעבור לדום ולזקור את הפטמה ברגע שמישהו מנסה למצוץ אותה.
 
חשוב לציין שאין למנגנון הזה קשר ישיר לזרימת הדם. אמנם גם יניקה וגם התעוררות מינית מגבירות את זרימת הדם לאזור, אבל הזדקרות הפטמות היא מנגנון שרירי (בניגוד למשל למנגנון האחראי לזקפה, המבוסס על רקמות המתמלאות בדם) מובהק.

למה המנגנון הזה פועל גם בתגובה לעירור מיני ולקור? שאלה טובה, ואף-אחד עדיין לא בטוח בתשובה. יכול מאד להיות שזו פשוט הצורה בה העצבים שלנו מחוברים, סוג של קצר לא מזיק; אבל יכול גם להיות שיש קשר קצת יותר עמוק.
 

הברווז מכה שנית

במשך שנים ארוכות של אבולוציה, התקבע במח האנושי הקשר בין היכולת להניק לבין הפטמות. הפטמות הפכו, צעד אחר צעד, לאברי-מין משניים; ואם בזמן קיום יחסי-מין הגבר ימצוץ את פטמת האשה, ורפלקס ההנקה יגרום לפטמה להזדקר - לגוף לא יקח הרבה זמן ללמוד ששני הדברים קשורים זה בזה, וגרוי מיני יוכל להוביל לפטמה זקורה גם ללא מציצה.

יכול להיות שההזדקרות הבלתי-רצונית של הפטמה מזכירה לך את השרירים שמניפים את השערות שלנו וגורמים ל"עור ברוז". אם תקרא את התשובה "למה חריקות עושות לנו צמרמורת?", תגלה שיש כאן שלושה מנגנונים - רעידה, הזדקרות השיער, והזדקרות הפטמה - עם מידה לא מבוטלת של חפיפה.

התרגשות, האצת הדופק, הזרמת אדרנלין, חימום שרירים, וסוג של "מוכנות לפעולה" - כל זה נשמע מתאים גם למיטה, לא? ואכן, גם גרוי מיני גורם לעתים לצמרמורות, לרעד, ולפעמים גם לפטמות זקורות.
 

הזמנה למחקר

אין כאן תשובה מלאה, רק רמיזות והקשרים. חלקים גדולים מהגוף שלנו עדיין אפופי-מסתורין, אבל מי יודע? אולי אחד מקוראי התשובה יקבל השראה לאיזה מחקר מקיף, ונצליח לפתור עוד חידה של הטבע. אם זה קורה, ואם אתם צריכים מישהו שיעזור לכם עם כל הפטמות, אל תשכחו להזמין את בלדד.


שבוע טוב,
בלדד השוחי

גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל:bildad@nana.co.il

למה יש לגברים פטמות? ארכיון.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by