בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מסמך: אזרחים סורים למען נסיגה מלבנון 
 
 ``למה אנחנו עדיין שם?`` (רויטרס)   
 
מרים קרואני, רויטרס

יותר ויותר קולות נשמעים בתקופה האחרונה ברחוב הסורי נגד הנוכחות הצבאית של צבא סוריה בלבנון. דיווח מהשטח

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לפני עשרים שנה היה אחמד שוקמארה אחד מאלפי החיילים הסורים שהאמינו כי נוכחות צבאית סורית בלבנון תעזור ללבנונים להימנע ממלחמת אזרחים. היום, לאחר שפרש מהצבא, הוא אינו מבין מדוע 14 אלף חיילים סורים עדיין נמצאים בלבנון, במיוחד לנוכח הלחצים הבינלאומיים מצד ארצות הברית, אירופה והאו"ם.

"הלכנו לשם כדי למנוע מהלבנונים להילחם אחד נגד השני, אבל למה אנחנו עדיין שם - את זה אני לא מבין", סיפר שוקמארה לכתב רויטרס. לא רק שוקמארה יוצא נגד הנוכחות הסורית בלבנון, סוכנות רויטרס מדווחת היום (ראשון) כי יותר ויותר קולות נשמעים בתקופה האחרונה ברחוב הסורי נגד הנוכחות הצבאית של צבא סוריה בלבנון.

לפני מספר חודשים החליטה ארצות הברית להטיל סנקציות כלכליות על סוריה, בין היתר בשל נוכחותה בלבנון, ותמיכתה בטרור. סורים רבים חשים כיום כי הישארות סוריה בלבנון יכולה לפעול כנגד האינטרסים הסוריים, ולכן עדיף לעזוב מיד את ביירות. "יש לי קורבי משפחה בלבנון, אני אוהב את לבנון, אבל אני אוהב יותר את סוריה", אומר קאהדיג'ה נאמאן, סטודנט בן 23 מאוניברסיטת דמשק.

"אם ההישארות בלבנון תזיק לנו אז עדיף שנעזוב מיד. זה הדבר ההגיוני לעשות", אומר נאמאן. "סוריה תמיד תהיה קרובה ללבנון, תמיד יהיו לנו יחסים מיוחדים עם העם הלבנוני, אבל זה לא אומר שאנחנו צריכים לשהות שם".

בספטמבר הגישו ארצות הברית וצרפת הצעה החלטה למועצת הביטחון שדורשת את הסתלקותם של כוחות זרים משטחה של לבנון והתערבות בינלאומית במדינה למודת הסבל. אמנם שמה המפורש של סוריה לא הוזכר בהצעת ההחלטה, אולם ברור לכולם למי הכוונה. "עד שסוריה לא תניח ללבנון להיות לבנון, נמשיך להתרכז בה ללא ספק", אמר אז ריצ'רד ארמיטאז', סגן מזכיר המדינה האמריקני.
 

קולות נגד הכיבוש גם בתוך לבנון

 
גם בתוך לבנון עצמה הולכים ומתרבים הקולות שקוראים לסורים לעזוב, במיוחד לאחר קבלת הצעת ההחלטה במועצת הביטחון. בסוריה רואים ושומעים את הלבנונים המתנגדים לכיבוש הסורי ומוצאים עוד סיבה לצאת מהמדינה: "אנחנו תמיד עזרנו להם, אבל מה הטעם להסתבך בזירה הבינלאומית בשביל אנשים שלא מעריכים את המאמצים שלך?", שואל סעיד נאדג'אט, נהג מונית מדמשק.

בספטמבר אמנם הסיגה סוריה כ-3,000 חיילים משטח לבנון חזרה לתחומי סוריה, אולם בקהיליה הבינלאומית העריכו כי מדובר באחיזת עין בלבד שנועדה להוריד את הלחץ מהשלטון הסורי. ולראיה, רק לפני מספר שבועות, הוארכה כהונתו של נשיא סוריה הפרו סורי, אמיל לאחוד, בניגוד מוחלט לרצונה של מועצת הביטחון, שרואה בלאחוד ובממשלתו כעושי דברם של הסורים.

תומכים נוספים בהישארות הסורית בלבנון הם כמובן חברי ארגון החיזבאללה שמגובה וממומן על ידי הסורים. לטענת החיזבאללה נוכחות סוריה בלבנון הכרחית למען האחדות הלאומית הערבית כנגד תוקפנותה של ישראל, וכדי שישראל לא תנסה להיכנס שוב לדרום המדינה.

ראשי השלטון הסורי והשלטון הלבנוני יוצאים נגד ההתערבות של הקהיליה הבינלאומית בענייניה הפנימיים של לבנון. "מה שקורה ביחסים בין המדינות הוא תוצאה של היסטוריה, גיאוגרפיה, גבולות, מסחר ועוד גורמים", מסביר הפרופסור הסורי למדעי המדינה עימאד אל-סהואיבי. לטענתו, הקריאות לנסיגה סורית בלבנון נועדו בעיקר לשם פגיעה בסוריה ולא כדי לעזור ללבנון.

סורים רבים רואים בלבנון מדינה חלשה שלא תוכל להתנהל בזכות עצמה, ולכן נוכחותה של סוריה בלבנון בעצם מונעת כאוס שיכול לפגוע באזור כולו. "ההיסטוריה מלמדת אותנו שלבנון לא יכולה לנהל את ענייניה בעצמה, זו הסיבה לנוכחות הסורית", אומר ד"ר אחמד אל-עלי.

למרות הקולות שתומכים בהישארות עדיין נותרו כמה שאלות ללא מענה: "הקרבנו את הדם שלנו למען לבנון, איבדנו אנשים טובים במדינה הזאת, אבל השאלה היא... האם אנחנו יכולים להרשות לעצמינו לאבד עוד דם? ובשביל מה?".

"אני לא חושב שאנחנו יכולים", מסכם שוקמארה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by