בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אלגברה בצל השכינה 
 
 נותנים לילד לספר מה עשה בשבת (ארכיון: לעמ)   
 
רינת אזולאי

תופעה: הורים חילונים מתחילים לשלוח את ילדיהם לבתי ספר חרדיים ומסבירים: "הם גם מקבלים ערכים, והרמה שם גם יותר גבוהה"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
קבוצת הורים מכפר סבא, שהתייאשה מהאלימות הגוברת והרמה המידרדרת של החינוך הממלכתי, יצאה לחפש אלטרנטיבה, ומצאה אותה. הם העבירו את ילדיהם לבית ספר אחר, שנמצא בבניין קטן ומטופח בעיבורה של כפר סבא. זהו בית ספר פרטי – ודתי – השייך לרשת בתי הספר הדתיים "שובו". לדעת ההורים, ילדיהם החילונים יזכו שם לחינוך טוב יותר.

"נמאס לי מבית הספר הרגיל כי הילדים לא לומדים שם, עושים בלגן ולא רק שלא לומדים אלא שמזיקים להם" מספרת שרה גלקין, מהוגות הרעיון, וכעת מזכירת בית הספר ואם לשניים מתלמידיו. "כל חוסר הגבולות שבבתי הספר והחברה הגרועה הציקו לי. שם המורה של בני אמרה לי שהוא לא צריך לכתוב 'כי קשה לו'. אמרתי לה שאני אמא שלו ואני מרשה לה להקשות עליו. מה זאת אומרת קשה לו לכתוב? אז מכיתה ג' הוא לא יכתוב?".

רינה שוחט, מורה בתיכון ואמו של רועי, אחד התלמידים, הרימה ידיים מול מערכת החינוך הממלכתית:
"הסביבה אלימה וחסרת ערכים" הוא אומרת. "המבוגרים חסרי אונים. המורים טובים, אבל ישנה שחיקה עצומה והם עובדים בתנאים קשים. המורה של ימינו נתון בלחץ רב. הוא עומד בפני כוחניות של הורים, וחוסר כבוד. יש המון בלבולים, ומה שעשינו, זה הפתרון. אני לא מוצאת מסגרת אחרת. אני מכירה את בתי הספר הדמוקרטים, אבל המענה שהם נותנים הוא חלקי, ובעלויות בלתי אפשריות".
 

המטרה של שובו: לימודי דת לבני העולים

 
כבר בכניסה לבית הספר מכריז שלט על "חזרה למצויינות" – סיסמה חלקית, כשהיא מופיעה בפתחו של מוסד שחרט על דיגלו בעיקר את החזרה לערכים, ובפרט ערכי היהדות. את הכיוון נתנה בין השאר שרה גלקין, שפוקדת מזה שנה מדרשה של ארגון "ערכים", שעורך ברחבי הארץ סמינרים להנחלת ערכי היהדות. מה שהרשים את שרה בארגון "ערכים" היה דווקא הפעילויות שאורגנו לילדיה בעת הסמינרים: מדריכים ומדריכות מתנדבים העסיקו את הילדים בפעילויות, שבהן שרתה אווירה החמה ואכפתית, והועברו ערכים של חברות ויושר. היא ראתה כי טוב, והחלה לגשש בכיוון.

הגישושים הובילו ל"שובו", ארגון שהוקם על ידי יהודים חרדים אמריקאים לפני כ-14 שנה, במטרה להקים רשת בתי ספר שיקלטו את ילדי העולים מברית המועצות, בגל העלייה של תחילת שנות ה-90. גישתו המוצהרת של בית הספר היתה "ערכי המורשת – ללא כפיה".

מבחנים שנערכו בבתי הספר של "שובו" הראו כי רמת הלימודים שם עלתה על פני הממוצע בבית הספר הממלכתיים, וזאת למרות שרבים מהתלמידים באו מאוכלוסיות שנחשבות לחלשות. אולם לא רק הנתונים המספריים שכנעו את שרה גלקין וחבריה. "כשביקרנו באחד מבתי הספר של שובו ממש יכולנו לבכות. איזה שקט, איזה רוגע ואהבה!"
 

חצי "צברים"

למרות ש"שובו כפר סבא" פתוח לא רק לילדי עולים אלא לכל המעוניין, עדיין קל יותר לשכנע את הרוסים להצטרף אליו. מבין עשרת התלמידים בכיתה א', שמונה הם ילדי עולים – ומבין ילדי הוותיקים שבבית הספר, לרבים יש בעיות התנהגות וקשב, והם הועברו ל"שובו" על ידי הוריהם לאחר שנתקלו בבעיות במערכת החינוך הרגילה.

"יש לנו כשלושים תלמידים, ואנחנו קולטים חדשים כל הזמן" אומרת המנהלת החרדית, מירה כפיר. "יותר ממחצית התלמידים הם 'צברים', ולומדים אצלנו גם ילדי עולים אתיופים".

תכנית הלימודים ב"שובו", שכל מורותיו ומנהליו חרדים, כוללת מקצועות חול רבים, לרבות אלקטרוניקה ומחשבים. המתמטיקה נלמדת לפי תכנית שפותחה בידי מדענים רוסים. הילדים לומדים משוואות כבר בכיתה ד', ואנגלית מכיתה א', ולצד המקצועות המדעיים, נלמדים גם שיעורי העשרה חווייתיים כמוסיקה ואמנות. את מה שלומדים בבי"ס רגיל מסיימים בכמה שיעורים, וממשיכים הלאה" אומרת שרה גלקין.

מסביב ללימודי החול, נותן בית הספר את לימודי היהדות והתורה. "הכוונה היא שהילד יקבל מתוך שמחה והבנה את השייכות לתרבות ולמורשת" אומרת המנהלת מירה. "לא נדבר עם ילד חילוני על דברים שלא שייכים לו. אצלנו לא אומרים אסור. ילד מספר לנו מה עשה בשבת, ואנחנו מביעים אתו הזדהות ומבינים אותו. אנחנו עושים דברים אחרים ואתם עושים דברים אחרים. הקטע הדתי פה הוא לא בכסאח, לא במיסיונריות".

"המגזר הדתי הוא היחיד שמשמר את ערך החינוך כיעוד וכהתמסרות" אומרת רינה שוחט. "כמורה, מעציב אותי לראות את הבורות של תלמידי תיכון בנושאי יהדות. אני מאמינה בלימוד יהדות כתרבות, כמסורת, כשורשים". "אנחנו לוקחים מהיהדות את מה שמתאים" מוסיפה שרה גלקין. "בוודאי שאני מסכימה עם הערכים שבית הספר מקנה. זהו חינוך".
 
 

יום לימודים ארוך ב-240 שקלים לחודש

בית הספר מקיים יום לימודים ארוך במשך ארבעה ימים שבוע, אולם ההורים משלמים רק 240 שקלים לחודש ומרבית המימון מגיע ממשרד החינוך במסגרת ההקצבות לחינוך העצמאי, ומתרומות של יהודים מחו"ל.

רויטל, אחת המורות בבית הספר, אומרת שהיא גם נהנית במיוחד מהימים הארוכים. "התלמידים ברמה גבוהה, התלמידים משקיעים, והלימודים מגוונים" היא אומרת.

במאמר בגיליון ראש השנה של מעריב טען העיתונאי אסף ענברי כי רק באמצעות היהדות יהיה ניתן לחיות כאן, סוף סוף, כעם אחד. לא בטוח שהוא היה מאמץ את המודל של בתי הספר של שובו, אך נראה שבינתיים עונה בית הספר החרדי על צרכיהם של הורים חילונים רבים. "אחרי הכל" כפי שאומרת אמא של רועי, "אנחנו מדברים בסך הכל על תכנים אוניברסליים שפעם היו הערכים של המדינה הזאת, כבוד, ראיית האחר, חינוך לנתינה. אני למדתי את הערכים האלה בבית ספר של תנועת העבודה. הילדים שלי ילמדו אותו ב"שובו".

הכתבה פורסמה בשישבת, מגזין הפנאי והאקטואליה לסוף השבוע של חברת נטוויז'ן
להזמנה...
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by