בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ברברים בחליפות 

ברברים בחליפות

 
 
דנה רוטשילד

דנה רוטשילד קראה בכעס את המאמרים של יוסי גורביץ נגד האיסלם, ומבקשת למסור לו: מה שאתה כל כך שונא, הוא בבואתך, בבואת העולם הנאור בעיני-עצמו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"עמיך החדשים הדוממים, שדים למחצה וילדים למחצה. טלי עליך את משא האדם הלבן, וגמולך יהא כתמיד: טרוניות אלה שעימם היטבת, שנאת אלה שעליהם הגנת, צעקתם של אלה אשר אט הובלת אל האור: מדוע שחררת אותנו מכבלינו, מן הלילה המצרי האהוב?"

- רודיארד קיפלינג, "משא האדם הלבן"
 
 
"מה רוצה השמאל המערבי?" שואל את עצמו הישראלי הממוצע בטון נבגד. אל תטעו – זעקת הקוזאק הנגזל תמיד מרגשת, מעידה על שמיטתה של תפיסת עולם מתחת לרגליו של מי שאינו יודע עוד היכן הוא נמצא. הישראלי המתון לא מבין מה רוצים ממנו האינטלקטואלים הצרפתים, מתנגדי תנועת הגלובליזציה ושאר שמאלני העולם. אנחנו בסך הכול מגנים על עצמנו, אנחנו הרי הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, שלוחה זערורית של המערב, עם קטן וחזק ומוקף אויבים. מה רוצים מאיתנו, האנטישמים?

יוסי גורביץ, שכועס על תרבויות האיסלם והעולם השלישי, מבין טוב מאוד מה הבעיה. לדידו, השמאל המערבי מתרפס בפני העולם השלישי. הוא אכול רגשות אשם על מאות השנים שבהן שלטו מדינות אירופה באפריקה ובאסיה, ורגשות האשם שלו מעוורים את עיניו מפני הזוועות שמעוללות תרבויות העולם השלישי, "התרבויות הללו מבעיתות, שובניסטיות, גזעניות, שונאות זרים ואכזריות" הוא כותב, ומוסיף: "עוד דבר ששכחנו, הוא ששנותיה הטובות ביותר של אפריקה, למשל, היו תחת שלטון קולוניאליסטי לבן". שיגידו תודה, הכושים. ואם נזניח לרגע את הזירה העולמית, ונתמקד בנו ובאויבנו – הערבים, הרי שגם הם חייבים לנו תודה גדולה.

אפריקה היא אחת היבשות העשירות ביותר. במחצבים, כמובן. מכרות יהלומים, ג'ונגלים טרופיים, מטעים חקלאיים, ביניהם מטעי הקפה, שאין להם תחליף בעולם, ולא מעט נפט. בכל זאת, אפריקה גוועת ברעב ובמחלות. בחלק מהמדינות נגועה למעלה מרבע מהאוכלוסייה באיידס, ומלחמות אזרחים גובות קורבנות אדם ומעשי זוועה בשיעורים שאין דומה להם בעולם.

איך זה קרה? האם נחיתותם התרבותית של הכושונים אחראית למצב? האם שנותיה היפות ביותר של אפריקה היו תחת שלטון קולוניאליסטי לבן? הטענות האלה כל כך גזעניות ומקוממות, שלא ברור איך גורביץ, שבדרך כלל יודע על מה הוא מדבר, הצליח להבליע אותן בטקסט שלו. "מדוע שחררת אותנו מכבלינו?", זועמים הילידים שרודיארד קיפלינג "משחרר" בפטרנליזם אופייני למאה ה-19. וגורביץ מחרה מחזיק: לאן הגענו, אם "הניסיון להנחיל ערכים מערביים לעולם השלישי הוא חטא, מעין כיבוש מחודש"?

אירופה אנסה, בזזה ושדדה את משאבי אפריקה, מותירה אחריה אדמה חרוכה חברתית, כלכלית ולאומית. "את האחראים לכך, אלו שעדיין בין החיים, יש להעמיד לדין", הוא אומר. אבל האחראים אינם רק ממלאי הפקודות, המבצעים הישירים, אלא כל אותה תפיסת עולם שהולידה אותם: הליברליזם המערבי, הקפיטליסטי, הלבן כל כך. דווקא הליברליזם, שבשמו מתעתד גורביץ לנגח את האלימות הבעייתית של אותן תרבויות עולם שלישי, הוא שהוליד את האלימות הקולוניאליסטית, המשעבדת. האלימות של אירופה "הנאורה", היא זו שקיננה בתרבויות העולם השלישי, עד שזקפה את ראשה המכוער כפונדמנטליזם אינסלאמי.

אם נתבונן בדברים לאשורם, נראה כי המדינות שבהן האיסלם הוא הקיצוני והאלים ביותר, הן דווקא גרמניה, בריטניה וצרפת. משם יצאו התקפות הטרור הרצחניות ביותר, שמתכנניהן השתמשו באמצעים המערבים המתקדמים ביותר. גם אותן מיליציות חמושות באפריקה, שטובחות באוכלוסיות שלמות ומגייסות בכפייה ילדים, אינן התגלגלות של אותן תרבויות אפריקאיות, אלא בנות כלאיים של חברה שעברה דיכוי, ונאנסה בידי תפיסות קפיטליסטיות, ליברליות ומערביות. אלמלא כספי היהלומים של העולם העשיר, המתדלקים את המלחמות הללו – ברובן על מכרות ושטחי שליטה – ספק אם הזוועות הללו היו נמשכות זמן כה רב.
 

רלטיביזם – מה רע?

"ההתבטלות מתוך תחושת אשמה כלפי העולם השלישי הולידה את התפיסה שאסור לשפוט את העולם השלישי על פי קני מידה מערביים... בעולם האקדמי נתנו לגישה המתבטלת הזו אפילו שם – רלטיביזם. הכל יחסי, גם ההיגיון". כך פוסלים המשפטים הספורים את שיטת החשיבה, מהמאתגרות במדע. "פרדיגמה" היא תפיסת עולם המושתתת על אקסיומות – הנחות שהתקבלו כעובדות מוגמרות. חשיבה פרדיגמטית היא חשיבה דוגמתית, של "ניצמד להנחות, נעשה ונשמע".

פילוסופים של המדע יצאו נגדה, משום שהיא מובילה לקבעונות מחשבתיים. כך, למשל, דבקות עיקשת בפיסיקה של ניוטון היתה פוסלת את תיאוריית היחסות של איינשטיין, וכן הלאה.

יישומה של השיטה על מחקר התרבות הובילה לרלטיביזם: גם תרבויות הן פרדיגמות, תפיסות עולם המבוססות על הנחות לא מבוססות שמתקבלות. אנשים דתיים מאמינים שקיימת השגחה עליונה. ליברלים מאמינים שהשיטה הליברלית מערבית היא המוצלחת ביותר. לאומנים מאמינים כי הלאום שלהם יותר חשוב מכל השאר, ושמאלנים הומניסטים מאמינים שכל בני האדם שונים אך שווים.

מכיוון שאנחנו חיים בעולם פוסט-מודרני, הרי שכל אדם יכול לאמץ מספר זהויות, ועמן מספר פרדיגמות. אם נחזור לטיעוניו של גורביץ, הרי שבשם הרלטיביזם מוכן המערב לסבול גם שוביניזם ערבי, ואת היחס להומואים בחברות דתיות.

בשטחי הרשות הפלסטינית צדים הומואים, מענים אותם, ולעיתים קרובות מוציאים אותם להורג. גורביץ מפנה אצבע מאשימה כלפי האיסלם, אולם במדינות מוסלמיות כמו ירדן או סוריה לא מוציאים הומואים להורג. אם כך, מה הבעיה של הפלסטינים? יש להם כמה וכמה בעיות. הם עם כבוש, שאזרחיו חיים בסיר לחץ תחת מחסומים ועוני. סיר הלחץ הזה הוא שדוחק החוצה קיצונויות אלימות, שכרגיל מופנות כלפי החלשים, "האחרים" של החברה – נשים, הומואים, שמאלנים (הזוכים לכינויי הגנאי משת"פים).

זה לא שהדת המוסלמית היא מציאה גדולה. כמו כל דת אחרת, גם היא נוקשה ודוגמתית, מקיימת בקרבה זרמים קיצוניים המחזיקים במערכת ערכים שבעינינו נראית כפרימיטיבית, אך כשם שארצות הברית כשלה במלחמותיה בקוריאה ובוויאטנאם, כי אי אפשר להילחם במישהו על מנת לאלץ אותו לקבל ערכים של פתיחות וסובלנות, כך לא יעזור למערב לנסות לאנוס את התרבות שלו על המדינות המתפתחות. לכל היותר ניסיון האונס יגרום לתגובות נגד אלימות לא פחות, כמו אל-קעידה (חשוב לזכור שבן לאדן עצמו זכה לחינוך מערבי), כהנא חי, והמיליציות האריות בארצות הברית. חינוך לסובלנות ופתיחות יכול לבוא רק מתוך סבלנות ופתיחות, פתרונות כוחניים כמו הדרישה לשבועת נאמנות לא תעזור לאיש.לשמאל המערבי יש הרבה בעיות. יש מתומכיו שמשתמשים בו ככסות לאנטישמיות המובלעת שלהם; בכל הנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא חוטא גם באוריינטליזם ובפשטנות יתר – אחרי הכול, ישראל אינה מדינה מערבית וכדאי שגם אנחנו וגם אירופה נפסיק להעמיד פנים שכך הדבר. הוא אולי נראה כצבוע, ואין אלא להסכים שלהזיל דמעה על מותו של מנהיג זה תמיד מיותר – מרבין ובגין, ועד ערפאת, אבל לפחות הוא לא מנסה לאנוס את כולם לחשוב כמותו. בניגוד לאיסלאם הפונדמנטליסטי, ובניגוד לליברליזם הקלאסי.

דנה רוטשילד היא חברת מערכת נענע
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by