בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
כל אנשי הנשיא 
 
 אותו נשיא, קבינט חדש. ג`ורג` בוש (רויטרס)   
 
רוני בר

נשיא ארה"ב מתכנן מתיחת פנים כללית לקבינט שלו. מי הם האנשים החזקים בקבינט של בוש, ואיך תשתנה התמונה עם המעבר לכהונה השניה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
האמריקנים בחרו להשאיר את הממשל על כנו, אבל נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, מתכנן מתיחת פנים כוללת לקבינט שלו. ארבעה שרים, בהם מזכיר המדינה קולין פאוול התפטרו היום (שני), והצטרפו לשני שרים נוספים שהתפטרו בשבוע שעבר. ההתפטרויות אינן מפתיעות ומהוות רק את ההתחלה בסבב מינויים כולל. מי הם האנשים החזקים בקבינט של בוש, ואיך תשתנה התמונה עם המעבר לכהונה שניה של הממשל?
 

סגן הנשיא: דיק צ'ייני

שקט וקר רוח. דיק צ'ייני (רויטרס)
 שקט וקר רוח. דיק צ'ייני (רויטרס)   
בניגוד לאמירה הרווחת כי סגן הנשיא האמריקני הוא לא יותר מאשר "קישוט", דיק צ'ייני הוא אישיות בולטת בממשל בוש. הוא ידוע כשמרן וכנץ פוליטי, והיה אחד הכוחות שהובילו את ארצות הברית למלחמה בעיראק. במהלך חייו הפוליטיים הוא הצביע נגד כל הצעה ליברלית, נגד כל נסיון להגביל את זכות נשיאת הנשק ונגד כל הצעת חוק המשמרת את הסביבה על חשבון התעשיה, דבר שאינו מפתיע שבתחשב בנסיונו העשיר כאיש עסקים. צ'ייני נחשב כשקט וקר רוח, אך לפני הבחירות הצליח לאבד את קור רוחו כאשר האשים את ג'ון קרי כי ארצות הברית צפויה להתקפה נוספת מצד ארגוני טרור אם ייבחר.

צ'ייני סובל מבעיות בריאותיות, שהעיבו גם על מינוי לתפקיד סגן הנשיא בשנת 2000. באותה שנה עבר צ'ייני את התקף הלב הרביעי שלו ובשנת 2001 הושתל בו קוצב לב. רק בסוף השובע האחרון הובהל צ'ייני לבית חולים בוושינגטון לאחר שסבל מקוצר נשימה.

ומה הלאה? ככל הנראה, צ'ייני ימשיך לכהן כסגן נשיא גם בארבע השנים הקרובות. הוא הבטיח שלא לרץ לנשיאות בשנת 2008, עם תום הקדנציה הבאה, דבר שפתח את המירוץ עבור כמה מועמדים רפובליקנים.
 

מזכיר המדינה: קולין פאוול

גורם מתון. קולין פאוול (רויטרס)
 גורם מתון. קולין פאוול (רויטרס)   
מזכיר המדינה קולין פאוול, שהתפטר היום, נחשב לאחד הגורמים המתונים בקבינט של בוש. למרות הפופולריות הרבה שלו בתוך ארצות הברית ומחוצה לה, השפעתו על מדיניות הממשל האמריקני פחתה בשנים האחרונות. פאוול השמיע דיעות מתונות בנושאים שונים, בהם המלחמה בעיראק, אבל דעותיהם של הצד השמרני של הקבינט, כמו דיק צ'ייני, ניצחו בסופו של יום.

כאשר הממשל האמריקני החל להביע דאגה לגבי מאגר הנשק בעיראק הציע פאוול, גנרל בדימוס שהביא את צבא ארצות הברית לניצחון במלחמת המפרץ הראשונה, לנהוג בזהירות ולשלוח למקום פקחי נשק של האו"ם כצעד ראשוני. זאת בניגוד לצ'ייני ולראמספלד, שהביעו תמיכה ביציאה למהלך צבאי. למרות זאת, כהונתו של פאוול תזכר בוודאי הפרזנטציה שערך בפני המועצת הכללית של האו"ם, בה ניסה לשכנע את העולם - וכנראה גם את עצמו - כי יש נשק לא קונבנציונלי בעיראק.

פאוול, שנולד בניו יורק להורים ממוצא ג'מייקני, הפך למזכיר המדינה האמריקני ב-20 בינואר 2001, לאחר שכיהן בתפקידים בכירים במשרד ההגנה האמריקני וכיועץ לביטחון לאומי. מאחוריו היו גם 35 שנות ניסיון כחייל בצבא האמריקני. לאורך כל הקריירה שלו, הצבאית והפוליטית, הוא תמך בהקמת מערך הגנה חזק.

ומה הלאה? שני המועמדים המרכזיים להחליף את פאוול הם שגריר ארצות הברית באו"ם, ג'ון דנפורת' והיועצת לביטחון לאומי, קונדוליסה רייס. יתכן שפאוול יתמנה לתפקיד אחר בממשל בוש, כמו שליח מיוחד למזרח התיכון.
 
 

מזכיר ההגנה: דונלד ראמספלד

נץ פוליטי. דונלד ראמספלד (רויטרס)
 נץ פוליטי. דונלד ראמספלד (רויטרס)   
כהונה לא פשוטה עברה על שר ההגנה דונלנד ראספלד, שהיה צריך להתמודד עם התקפת הטרור של אל-קאעידה ב-11/9, עם הקרבות באפגניסטן ועם המלחמה בעיראק. ראמספלד, נץ פוליטי, היה נתון לביקורת לא מעטה, בעיקר עקב חשיפת ההתעללות בעצירים עיראקיים בכלא אבו גאריב ואובדן חיילים רבים בחילופי אש עם חמושים עיראקיים.

יחד עם צ'ייני, ראמספלד היה מבין התומכים הגלויים ביציאה למלחמה בעיראק. הוא תמך בגישה קשוחה נגד משטרים עוינים, אך עם זאת הדגיש כי לדעתו אין קשר בין משטרו של סדאם חוסיין ואל-קאעידה.

למרות כל הביקורת, ראמספלד הוא אחד הדמויות החזקות בממשל בוש. הוא ידוע כתומך נלהב של העקרון: "אם לא מבקרים אותך, אתה לא עושה את העבודה שלך". ראמספלד היה מזכיר ההגנה הצעיר ביותר, כאשר כיהן בתפקיד זה תחת הנשיא פורד בשנות ה-70, וגם מזכיר המדינה המבוגר ביותר, בכהונה הנוכחית, אותה הוא מסיים בגיל 72.

ומה הלאה? גורמים בוושינגטון מעריכים כי ראספלד יפסיד את תפקידו בחילופים שיערוך בוש בקבינט שלו לקראת הכהונה השניה. לפי הגורמים, בוש יתרץ את פרישתו של ראמספלד בגילו המבוגר. שמה של רייס מוזכר גם בהקשר לתפקיד זה.
 

היועצת לביטחון לאומי: קונדוליסה רייס

מקורבת לבוש. קונדוליסה רייס (רויטרס)
 מקורבת לבוש. קונדוליסה רייס (רויטרס)   
מינה, צבע עורה וגילה הופכים את היועצת לביטחון לאומי קונדוליסה רייס לאחד האנשים הבולטים בממשלו של ג'ורג' בוש. רייס נחשבת לכוכב עולה בפוליטיקה האמריקנית ולאשה החזקה ביותר בממשלו של בוש. רייס נחשבת לאחד האנשים הקרובים ביותר לנשיא, והיא מבלה כמעט כל סוף שבוע יחד עם בני הזוג בוש בקמפ דיוויד.

רייס גדלה באלבמה, בצל הפרדה גזעית והתקפות של הקו-קלאס-קלאן. הוריה לימדו אותה שהחינוך הוא הנשק הטוב ביותר נגד הגזענות ורייס, או יותר נכון - ד"ר רייס, קיבלה את הדוקטורט שלה עוד לפני גיל 26. היא למדה יחסים בינלאומיים, עם התמחות בברית המועצות, תחום שהביא אותה לתפקיד יועצת בבית הלבן.

רייס היא תומכת נלהבת ב"דוקטרינת בוש", שקוראת לפעולה תקיפה נגד משטרים עוינים. "ארצות הברית תמיד שמרה לעצמה את הזכות לנסות ולחסל כל איום, לפני שהוא מתקיף", אמרה רייס בראיון, זמן קצר לפני המלחמה בעיראק.

ומה הלאה? השמועות בווישנגטון מסמנות את רייס כיורשת של פאוול בתפקיד מזכיר המדינה או כמחליפה של ראמספלד בתפקיד מזכיר ההגנה, תפקיד שהיא ככל הנראה מעדיפה. אם אכן תכהן רייס כמזכירת ההגנה היא תהיה האשה הראשונה בתפקיד זה.
 

השר לביטחון המולדת: טום רידג'

"איש קשוח". טום רידג' (רויטרס)
 "איש קשוח". טום רידג' (רויטרס)   
בישראל אולי לא מכירים את שמו של טום רידג', המזכיר להגנת המולדת, אבל הוא אחד האנשים החזקים בממשלו של בוש. הוא עוסק במשימה שהכי מעניינת כיום את האמריקנים - הגנה על ארצות הברית מפני מתקפות טרור. המשרד להגנת המולדת, המקבילה האמריקנית למשרד לבטחון פנים, הוקם לאחר התקפות הטרור ב-11/9. רידג', חבר קרוב של הנשיא עם מוניטין של "איש קשוח", מונה לתפקיד השר.

רידג', שכונה על ידי בוש כ"איש הנכון לאחריות הגדולה והחדשה הזו", אחראי לפיתוח אסטרטגיות להגנה על ארצות הברית מפני התקפות טרור. הוא יצר מחלקה חדשה, שהורכבה מחלקים שהועברו מ-22 סוכנויות שנות. המחלקה אוספת מידע על איומים פוטנציאלים מהסי.איי.איי ומהאף.בי.איי. היא אחראית על הגנת הגבולות וכוללת את משמר החופים, שירותי המכס ומנהלת ההגירה.

ומה הלאה? יתכן כי רידג' יעזוב את תפקידו עבור תפקיד במגזר הפרטי, אך עם זאת יכול להיות כי הוא ישאר בקבינט של בוש אם יוצע לו תפקיד אחר. גורמים בוושינגטון מצביעים על ראש עריית ניו יורק לשעבר, רודולף ג'וליאני, כמחליפו האפשרי.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by