בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אז איפה הרפורמה, לבנת? 
 
 ביבי לא נותן כסף? לימור לבנת (לעמ - עמוס בן גרשון)   
 
איתמר שאלתיאל

לימור לבנת הבטיחה ליישם את דו"ח ועדת דברת לרפורמה בחינוך, אבל כדאי לבדוק אילו המלצות היא בחרה ליישם, ומאילו המלצות להתעלם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לאחר שהתפרסמו מסקנות ועדת דברת לרפורמה בחינוך, אמרה שרת החינוך, לימור לבנת, כי תהליך יישום המסקנות "יתחיל מיד". ועדת דברת, כזכור, הוקמה לאחר התוצאות הנמוכות שהשיגו תלמידי ישראל במחקר שערך ארגון המדינות המתועשות.

על פי המחקר, התלמידים הישראלים ממוקמים בשליש התחתון של טבלת ההישגים הבינלאומית, במקום ה-30 מבין 41 מדינות. הישראלים השיגו ציונים נמוכים בהבנת הנקרא, הבנה מתמטית ובמדעים. לבנת הודיעה על הקמת "כוח משימה לאומי להצלת החינוך" – ועדת דברת – ואמרה כי "זו לא תהיה עוד ועדה שתעלה אבק על המדף".

אולם הצהרות לחוד, ומעשים לחוד. הוועדה פרסמה את מסקנותיה לפני כחצי שנה, אך הרפורמה המיוחלת עדיין אינה נראית באופק. במשרד החינוך, כך נראה, בוחרים ליישם המלצות מסוימות ולחכות עם המלצות האחרות. דוגמאות? לא חסר.
 

חינוך חינם? לא בשנת הלימודים הקרובה

שילמדו להמתין. גן ילדים (לעמ -  אבי אוחיון)
 שילמדו להמתין. גן ילדים (לעמ - אבי אוחיון)   
אחת מההמלצות המרכזיות בדו"ח דברת נוגעת לחינוך חינם לבני שלוש וארבע. הוועדה הגיעה למסקנה כי יש להשקיע יותר בחינוך לגיל הרך, כדי לצמצם את הפערים הנוצרים בגיל זה, ועל ידי כך לצמצם גם את ההשקעה בשלבים מאוחרים יותר של הלימודים.

הבעיה היחידה בהמלצה זו היא עלותה. בניגוד להמלצות רבות אחרות של הוועדה, דורשת המלצה זו לחרוג מהמסגרת התקציבית של משרד החינוך. עלות יישומו של החוק השנה נאמדת ב-1.25 מיליארד שקלים, ועלות יישום ההמלצה בכל היישובים תהיה כ-2 מיליארד שקלים.

אולי בשל כך החליט משרד האוצר שלא לתקצב את ההמלצה בתקציב המדינה לשנת 2005. זאת למרות שההמלצה אינה חדשה כלל. החוק המסדיר חינוך חינם נחקק בשנת 82', אולם תחולתו נדחתה שוב ושוב. בשנת 99' נחקק החוק מחדש, ונקבע כי יישומו ייעשה בהדרגה, וכי הוא יושלם ב-2009.

בחוק נקבע כי המדינה נדרשת לממן את לימודיהם של עשרה אחוזים נוספים מהילדים בגילאי שלוש וארבע. לפיכך, כיום, חמש שנים לאחר חקיקת החוק, היו אמורים מחצית מהילדים בקבוצות הגיל הללו ללמוד בגנים ממלכתיים חינם. לפי נתוני משרד החינוך, רק 78 אלף ילדים, כרבע מהילדים בגיל זה, זוכים ללימודים בחינם.
 

משרד החינוך מודה: עברנו על החוק

 
המלצה נוספת של ועדת דברת היא הנהגת יום חינוך ארוך בכל מוסדות החינוך בישראל. הוועדה קבעה כי על מנת לצמצם את הפערים בהישגי התלמידים משכבות סוציו-אקונומיות שונות, יש להעלות את הזמן בו המורים שוהים בבתי הספר. על פי ההמלצות, יהיה על המורים להשאר עד השעה ארבע בתי הספר, בין השאר על מנת להעביר שיעורים פרטיים לתלמידים מתקשים.

אולם משרד החינוך מודה כי הוא אינו עומד ביעדים אלו מנכ"לית משרד החינוך, רינת תירוש, הגישה תצהיר לבית המשפט העליון לפיו יום חינוך ארוך מיושם רק ב-15 אחוזים מגני הילדים הכלולים בחוק.

חוק יום חינוך ארוך אמור להיות מיושם באופן הדרגתי, בשל מגבלות תקציביות. בשלב הראשון, נקבעו מאה יישובי פריפריה, יישובי קו עימות ושכונות חלשות שבהם המשרד אמור להחיל את החוק.

משרד החינוך מחויב על פי החוק להפעיל יום חינוך ארוך ב-2,216 גנים, אולם בשנת הלימודים הקודמות הוחל יום חינוך ארוך רק ב-548 גנים. משרד החינוך הודיע כי בשנת הלימודים הזו רק 333 גנים יהנו מיום חינוך ארוך. תירוש טוענת כי כדי לממן את החלת החוק בשאר הגנים, כנדרש בחוק, זקוק המשרד לתוספת של 110 מיליון שקלים בשנה.

הפיתרון של משרד החינוך לבעיה היה פשוט. במקום לבקש ממשרד האוצר את הכספים הנדרשים, אמרה מנכ"לית המשרד כי היא מתכוונת להביא לשינוי החוק, כך שתחולתו תוגבל למספר גנים קטן יותר. במלים אחרות, אם לא ניתן להגיע לרף הנדרש, כדאי להנמיך את הרף.
 
 

ההמלצות שיושמו: פיטורי מורים וקיצור הלימודים

אבל מה משרד החינוך מתכוון ליישם? ובכן, ועדת החינוך של הכנסת אישרה את המעבר לשבוע לימודים של חמישה ימים. המעבר לשבוע לימודים מקוצר מותנה בכך שסך כל שעות הלימוד בשבוע יהיה שווה לסך כל שעות הלימוד בשבוע בן שישה ימי לימוד.

כבר השנה מתכוונים במשרד החינוך ליישם את המעבר לשבוע לימודים מקוצר, לפחות בחלק מבתי הספר. פירוש הדבר הוא שעול כספי ניכר הוסר מעל כתפיו הצרות של משרד החינוך. אמנם הילדים אמורים ללמוד את אותו מספר שעות, אולם ראוי לזכור כי בתי ספר כוללים יותר ממורים. הם כוללים גם שרתים, מאבטחים וכן הלאה.

המלצה נוספת שמיושמת היא פיטורי מורים. בוועדת דברת המליצו על פיטורי מורים ותיקים בכדי לאפשר להעלות את שכר המורים הנותרים כמעט פי 1.5 מגובהו כיום, תוספת שתעלה למדינה בכ-6 מיליארד שקלים.

עם זאת, בעוד שמשרד החינוך החל כבר לפטר את המורים הוותיקים, התאריך בו אמור שכר המורים להשתנות הוא רק באמצע 2005, המועד בו אמור להתחדש המשא ומתן עם ארגוני המורים על הסכמי השכר הקיבוציים.

בינתיים, כך נראה, מהמלצות דו"ח דברת בחר משרד החינוך ליישם רק את אלו החוסכות לו כסף. מהמלצות הוועדה נותרו רק פיטורי מורים וקיצור שבוע הלימודים, ואין רמז לרפורמה אמיתית. בקצב הזה, בל נהיה מופתעים כאשר תלמידי ישראל יזכו שוב למקום של כבוד בין תלמידי מדינות נחשלות אחרות בעולם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by