בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
דע את האויב 
 
 כשרים למאכל. ארבה (רויטרס)   
 
חדשות נענע

נחילי ארבה פשטו על הנגב. מאיפה הם באים, מה הם אוכלים ואיך אפשר לאכול אותם - כל מה שרציתם לדעת על החגבים המעופפים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
נחילי ארבה פשטו היום (שבת) על דרום הארץ, אבל מה זה בכלל ארבה? ארבה הוא שם כללי שניתן לכל החגבים המתאגדים בלהקות. גודלה של להקת ארבה יכול לנוע מכמה מאות ועד כמה מיליוני פרטים. אורך חייו של הארבה נע בין שלושה לחמישה שבועות.

החגבים פושטים על שדות ומסוגלים לכלות יבולים במהירות רבה. הם יכולים להסתגל בקלות כמעט לכל סוג של מזון. כשלהקת ארבה נוחתת במקום כלשהו, היא מסוגלת לחסל כמעט ללא הבחנה את כל הצמחיה המקומית, כולל את קליפות עצים

הארבה עלול לגרום לנזק משמעותי לחקלאות. הנזק הגדול נובע משילוב שני גורמים: כמויות הגדולות של החגבים בכל להקה והתאבון העצום של כל חגב. הארבה מסוגל לאכול ביום אחד אוכל טרי שמשקלו קרוב למשקל גופו.

מוצאו של הזן שהגיע לישראל הוא באיזור סודן. מדי שנה נוהגים נחילי הארבה לעזוב את ארץ מוצאם ולנוע צפונה ומזרחה. הארבה רגיש לקור ולכן הצאצאים של הארבה המגיעים למזרח התיכון לא מגיעים לרוב לבגרות מינית. התוצאה היא תקופות רגיעה בין פשיטה לפשיטה.

נחילי הארבה מתקדמים בכיוון הרוח במהירות הנעה בין 16 ל-19 קילומטרים בשעה. הם מסוגלים לנדוד למרחק של למעלה מ-130 קילומטרים ביום. הם גם יכולים להתרבות תוך כדי נדידה: הנקבות מטילות תרמילים ובהם כ-95 ביצים מתחת לפני הקרקע. בשטחים בהם שהו להקות ארבה ניתן למצוא כאלף תרמילים במטר רבוע.

עדויות לקיום הארבה נמצאות כבר ביוון העתיקה ובתנ"ך. מכת הארבה היא המכה השמינית מתוך עשר המכות בהן הוכו המצרים. המיתוסים היווניים מספרים כי מוצאו של הארבה הוא מבני האדם. לפי כתבי אפלטון, סוקרטס היה זה שהעלה את את הרעיון הזה. המיתוס מספר שכשהמוזות הביאו את השיר לבני האדם, כמה אנשים כל כך התפעמו מיופיו עד שהפסיקו לאכול ולשתות ולכן מתו. לאחר מותם הפכו אותם המוזות לארבה, המזמזם שיר כל חייו.

בתרבויות שונות הארבה נחשב למאכל טעים במיוחד. ניתן להכין אותו במספר דרכים: להוריד את הכנפיים והרגליים ולבשל במים רותחים, להקפיץ במחבת או לצלות על הגריל. הדת היהודית לא אוסרת על אכילת ארבה, מאחר והוא כשר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by