בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הבחירות לרשות הפלסטינית: הכירו את המתמודדים 
 
 אבו עלא וחברי המועצה הבטחונית הפלסטינית הלאומית (רויטרס)   
 
כתב נענע בשטחים

בעוד אבו מאזן כנראה יהיה מועמד הפתח לראשות הרשות, באופוזיצה כבר מעלים שמות נוספים. מי הם חיידר עבד אל-שאפי וחוסאם חאדר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ועדת הבחירות המרכזית ברשות הפלסטינית החלה היום (שבת) את רישום המועמדים לבחירות לתפקיד יו"ר הרשות. הבחירות יערכו ב-9 בינואר, והצגת המועמדים תימשך עד ה-1 בדצמבר.

ארגוני האופוזיציה ברשות הפלסטינית, וביניהם ארגוני החמאס , הג'יהאד האיסלאמי והחזית העממית, מתכוונים להריץ מועמד לבחירות לראשות הרשות. המועמד של הארגונים הוא ד"ר חיידר עבד אל-שאפי, בן 87, תושב רצועת עזה. בארגוני האופוזיציה מנסים כעת לגייס תמיכה בתוך שורותיהם במועמדותו של אל-שאפי בכדי לחזק את סיכוייו לזכות בבחירות.

אל-שאפי, רופא במקצועו, מקובל על מרבית הארגונים הפלסטינים. בינו לבין יאסר ערפאת היו חיכוכים בעבר, עקב עמדותיו הביקורתיות כלפי תפקודו של ערפאת, יו"ר הרשות לשעבר. אל-שאפי מונה ב-1994 לתפקיד שר הבריאות הפלסטיני, אך הוא התפטר עקב הביקורת החריפה שלו על תפקודה של הרשות.

עם זאת, אל-שאפי נחבר לאחר מכן למועצה הפלסטינית המחוקקת, והתפטר אף ממנה לאחר שהשתכנע כי היא אינה מתפקדת כראוי.לדבריו, הרשות לוקה ב"חוסר דמוקרטיות".

אל-שאפי טרם הודיע על כוונתו להתמודד. אם הוא יחליט להודיע על התמודדותו, הרי שלאבו מאזן מצפה קרב קשה. התמיכה באל-שאפי היא רחבה, וחוצה ארגונים. מצד שני, לא ברור אם בריאותו של אל-שאפי תאפשר לו לכהן כיו"ר הרשות.
 

ובינתיים, בפתח מתקשים להחליט על מועמד

 
בתוך כך, ארגון הפתח טרם החליט על מועמדו בבחירות, למרות התמיכה הרבה בתנועה במועמדותו של אבו מאזן. הדור הצעיר בפתח מנסה להריץ את מרואן ברגותי לתפקיד היו"ר, אולם גם שמו של חוסאם חאדר עולה בארגון.

חאדר, תושב מחנה הפליטים בלאטה שבשכם, הוא חבר המועצה הפלסטינית המחוקקת. עם זאת, יקשה על הפתח להריץ הן את ברגותי והן את חאדר, מאחר ששניהם כלואים בישראל בשל פעילות עוינת.

משפחתו ומקורביו של חאדר מאשימים גורמים ברשות, וביניהם אף יאסר ערפאת, כי הם גרמו למאסרו. לטענתם גורמים ברשות רצו לסלק את חאדר מהשטח לאחר שהביע תמיכה בפעילי הזרוע הצבאית של הפתח ותמך גם בהתקשרות לאיראן. חאדר מנסה לרוץ מטעם הפליטים הפלסטינים, ומדגיש כי לא יהיה כל וויתור על זכות השיבה.

עד עתה הכריזו רק שני אנשים על כוונתם להתמודד בבחירות: עבד א-סיתאר קאסם וטלאל סידר. שני המתמודדים אינם מייצגים אף אחד מהארגונים הפועלים בשטחים.

א-סיתאר קאסם מקורב לחוגים האיסלאמיים, ופורשי תנועת הפתח. במהלך השנים האחרונות הוא הציב עצמו באופוזיציה לרשות הפלסטינית ולמנהיגיה. טלטל סיד, מאידך, כיהן בעבר כשר הנוער והספורט. זאת למרות שהוא ממקימי ארגון החמאס באזור חברון.

קיים ניגוד חריף בין ריבוי המתמודדים בבחירות הקרבות לרשות לבין המצב שהיה בבחירות הקודמות, בהן התמודד ערפאת. איש לא התמודד מול ערפאת בבחירות ההן, ובשטחי הרשות מעריכים כי ריבוי המתמודדים מעיד על רצונם של הפלסטינים בדמוקרטיזציה של הרשות לאחר מות ערפאת.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by