בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הסטודנטים, כרגיל, ישלמו יותר  
 
 קמפוס האוניברסיטה העברית בירושלים (לע``מ)   
 
איתמר שאלתיאל

לימור לבנת רוצה לבטל את הפחתת שכר הלימוד לאוניברסיטאות, ולעבור לשיטה דיפרנציאלית. הסטודנטים מאיימים להבעיר את המדינה. למה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בהתאחדות הסטודנטים זועמים על שרת החינוך, לימור לבנת. "אנחנו מתכננים מאבק שכמוהו עוד לא נראה. לא נכנס לכיתות, נצא להפגין, אנחנו נשרוף צמיגים", אמר יו"ר התאחדות הסטודנטים, אסף שגב. למה? לבנת הודיעה כי היא מקימה ועדה חדשה, לבחינת גובה שכר הלימוד, שמסקנותיה יחליפו את מסקנות ועדת וינוגרד. הסטודנטים, שוועדת וינוגרד העניקה להם ניצחון חשוב – הפחתת שכר הלימוד ב-50 אחוזים באופן הדרגתי – הרגישו שהקרקע נשמטת להם מתחת לרגליים.

שרת החינוך מתרגשת פחות. "העובדה שהסטודנטים מרוצים מועדת וינוגרד היא אכן עובדה", אמרה לבנת, "אבל זה לא אומר שזה הדבר הנכון לעשות, גם מבחינת צדק. לא בטוח ששכר לימוד צודק הוא כזה שלא מבחין בין סטודנטים שיכולים לשלם ושאינם יכולים לשלם".

הוועדה החדשה, בראשות אלישע ינאי, יו"ר מוטורולה ישראל וחבר המועצה להשכלה גבוהה, אמורה לדון באפשרות להפוך את שכר הלימוד לדיפרנציאלי. משמעות הדבר היא ששכר הלימוד ישתנה מאדם לאדם בהתאם לקריטריונים שתקבע הוועדה. לפי חלק מההערכות, אם שכר הלימוד יהפוך לדיפרנציאלי, חלק מהסטודנטים ימצאו עצמם משלמים שכר לימוד בגובה של 30,000 שקלים לשנה.
 

מי ישלם יותר ומי פחות?

 
השאלה שעומדת כרגע היא אילו גורמים ישפיעו על גובה שכר הלימוד. שתי האפשרויות הן גובה ההכנסה של הורי הסטודנט, או יכולת ההשתכרות העתידית של הסטודנט. אם ועדת ינאי תקבל את האפשרות הראשונה, הרי שסטודנטים יאלצו לשלם יותר ככל שהוריהם ירוויחו יותר. אם האפשרות השניה תתקבל, סטודנט ללשון עברית, למשל, ישלם פחות מסטודנט למנהל עסקים.

שתי האפשרויות בעיתיות: אם שכר הלימוד יותאם לגובה הכנסת הורי הסטודנטים, יהיה זה כמו הכריז משרד החינוך כי הסטודנט עודנו ברשות הוריו. סטודנטים שיעדיפו לשלם לבדם את שכר הלימוד יוכלו למצוא את עצמם מתמודדים עם שכר לימוד בלתי אפשרי, רק משום שהוריהם משתכרים היטב.

אם שכר הלימוד ייקבע בהתאם ליכולת ההשתכרות העתידית של הסטודנט, הרי שפירוש הדבר יהיה כי רק סטודנטים מבוססים יוכלו להרשות לעצמם ללמוד רפואה וכלכלה. כבר עתה קשה למצוא ערבים, עולים חדשים ותושבים של עיירות פיתוח בפקולטות אלה, וקשה לדמיין שהעלאת שכר הלימוד ל-30 אלף שקלים לשנה תסייע להעניק להם הזדמנויות שוות.

ג'ובראן מחאג'נה, חבר ועד הסטודנטים הערבים באוניברסיטת תל-אביב, הציג את הבעיה בישיבת ועדת החינוך שעסקה בנושא: "שר האוצר לא יכול להגיד לי כמו שאמר לאמהות החד-הוריות, 'תלכו לעבוד'. אני עובד משרה מלאה פלוס שעות נוספות. אני עובד כעשר שעות כל יום, ואת כל המשכורת שלי כמעט אני משלם לשכר לימוד. אני כמעט לא מגיע להרצאות; אני יכול להגיד בלי הגזמה ששישה חודשים לא הייתי בהרצאה. שבוע לפני המבחנים אני לוקח חופשה ולומד. אין לי מה לעשות אחרת; אני לומד דו-חוגי ועובד כדי לממן את הלימודים. זה לא רק המצב שלי, אלא של מגזר שלם".
 

אז מה יהיה?

ככל הנראה, בסוף יהיה כאן שכר לימוד דיפרנציאלי, והמלצות ועדת וינוגרד להוריד את שכר הלימוד יתבטלו. בוועדת ינאי, שצפויה להכריז על שכר הלימוד הדיפקנציאלי, יושב רק נציג אחד של הסטודנטים. זאת לעומת ארבעה נציגים מתוך תשעה שישבו בוועדת וינוגרד.

כמו כן, בוועדה יושבים גם נציגי המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג). במל"ג הביעו תמיכה בלתי מסוייגת בדיפרנציאציה של שכר הלימוד. כך, למשל, פרופסור יצחק אפלויג, נשיא הטכניון ויו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות, אמר כי "ועד ראשי האוניברסיטאות רואה חשיבות רבה לבחינה מחודשת של גובה שכר הלימוד באוניברסיטאות, כמו גם היבטים אחרים כגון: בחינת השימוש בהלוואות ארוכות טווח לסטודנטים על בסיס סוציו-אקונומי והנהגת שכר לימוד דיפרנציאלי בהתחשב בסדר העדיפויות הלאומי ושיקולים אחרים".

למל"ג יש סיבה טובה לתמוך בשכר לימוד דיפרנציאלי: כסף. באוניברסיטאות ראו בעיניים כלות כיצד המדינה מורה להפחית את שכר הלימוד של הסטודנטים, אך לא מפצה את האוניברסיטאות בסכום דומה. בנוסף, קוצץ תקציב ההשכלה בגבוהה. לאור מצבן הכלכלי של מרבית האוניברסיטאות כיום, קל להבין מדוע האקדמיה מעוניינת בשכר לימוד דיפרנציאלי, גם אם לסטודנטים זה יעלה יותר.

וכן, לסטודנטים זה יעלה יותר. אם המדינה לא עמדה בהבטחותיה לאחר המלצות ועדת וינוגרד – שכר הלימוד ירד רק ב-23 אחוזים במקום ב-41 אחוזים – קשה להאמין שהוועדה החדשה תקל על הסטודנטים. אלה יאלצו, כרגיל, לנסות לשמור את הראש מעל המים, בין שכר לימוד דוחק ללימודים שדוחקים לא פחות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by