בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
דו"ח: ישראל אחראית לעוני הפלסטינים 
 
 ילד פלסטיני מביט בביתו ההרוס במחנה הפליטים חאן יונס (רויטרס)   
 
חדשות נענע

היום התפרסם דו"ח הבנק העולמי, העוסק במצבה הכלכלי של הרשות. הדו"ח קובע: מחצית מהפלסטינים מתחת לקו העוני, בשל מדיניות ישראל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הבנק העולמי פרסם היום (שלישי) דו"ח חדש תחת הכותרת "ארבע שנים - אינתיפאדה, סגר ומשבר כלכלי פלסטיני". על פי הדו"ח, 56 אחוזים מהפלסטינים חיים מתחת לקו העוני, 16 אחוזים אינם יכולים להרשות לעצמם את המינימום ההכרחי לקיום, רבע מכוח העבודה מובטל והכנסתם של המועסקים ירדה בשליש לעומת שכרם לפני האינתיפאדה.

הדו"ח קובע כי מדיניות הסגר הישראלית, שמגבילה תנועות של סחורות ועובדים מהשטחים לישראל, היא הסיבה הראשית למצב הכלכלי החמור בשטחים. בדו"ח נטען כי "ללא שינוי מהותי במשטר הסגר והתקדמות משמעותית ברפורמות הפלסטיניות לשיפור האווירה למשקיעים פרטיים, אין סיכוי לשיקום בר קיימא של הכלכלה הפלסטינית"

בדו"ח מוערך כי הסרת הסגרים הפנימיים בשטחים תגדיל את התוצר המקומי הגולמי (תמ"ג) הפלסטיני ב-3.6 אחוזים. עם זאת, הסרת הסגרים לא תשנה את שיעור העוני והאבטלה.

על פי הדו"ח, יהיה ניתן לסיים את המשבר הכלכלי הפלסטיני אם ישראל תפתח את הגבולות החיצוניים של הרשות לסחר חוץ. במקרה זה, עד 2006 תוכל הרשות להגדיל את התמ"ג הפלסטיני ב-9.2 אחוזים, להוריד את האבטלה ל-23 אחוזים ולצמצם ל-46 אחוזים את שיעור הפלסטינים הנמצאים מתחת לקו העוני. כמו כן, בדו"ח נקבע כי אם המדינות התורמות יגדילו ב-1.5 מיליארד דולרים את תרומותיהן לשטחים, יירד ל-37 אחוזים שיעור החיים מתחת לקו העוני.

עם זאת, בדו"ח נטען כי על מנת להבטיח כלכלה פלסטינית צומחת אי אפשר להסתפק בשינוי המדיניות הישראלית, אלא יש להנהיג רפורמות מטעם הרשות הפלסטינית, שיעודדו השקעות של המגזר הפרטי והמדינות התורמות. על הרשות, טוען הדו"ח, להגדיל את השקיפות בהתנהלותה הפיננסית, וליצור מנגנון ביקורת עצמאי.
 

המנהל האזרחי: אחוז האבטלה בשטחים יורד

 
המינהל האזרחי הודיע הבוקר כי כ-5,000 פלסטינים הצטרפו למעגל התעסוקה במהלך הרבעון השלישי של השנה. אחוז האבטלה ביהודה ושומרון ירד מכ-30 אחוזים ברבעון השני ל-28.7 אחוזים.

על פי נתוני המנהל האזרחי, ברבעון השלישי של שנת 2000 היו 18 אחוזים מהפלסטינים מובטלים. במהלך שנת 2002 הגיע אחוז האבטלה ל-42 אחוזים.

המנהל האזרחי ייחס את מגמת הירידה לעידוד וקידום התעסוקה בשטחי הרשות באמצעות מתן הקלות לאוכלוסיה, שמאפשרות לתושבים ולסחורות לנוע ללא הגבלה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by