בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
איכר וחייל: קווים לדמותו של רפול 
 
 מנחם בגין ועזר וויצמן מעניקים לרפול דרגות רב אלוף (לעמ)   
 
יוסי גורביץ

הוא כונה "החייל האולטימטיבי", היה אחד הרמטכ"לים הפעילים והפוליטיים ביותר, פוליטיקאי וחקלאי. הבוקר נפטר רפאל איתן; קווים לדמותו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הוא היה מדור הנפילים, מדור "כובשי כנען בסופה". איכר מחוספס, הוא נולד ב-1929 בתל-עדשים, אליו חזר לאחר פרישתו מהפוליטיקה.

הוא לא היה יהודי; הוריו היו רוסים, שהגיעו לארץ ישראל ולא טרחו להתגייר. הדבר לא הפריע לחבריו בפלמ"ח: הוא היה איכר, לוחם, והוא דיבר עברית. זה הספיק. כמו רבים מבני אותו דור, דבק בו כינוי - "רפול" - שילווה אותו כל ימיו.
 

צעדים ראשונים

 
במהלך מלחמת 1948, השתתף רפול בשורה של קרבות. במהלך הקרב הקשה על מנזר סן סימון בירושלים, נפצע רפול קשות בראשו; יותר מאוחר יספר שהוא "ראה חצי מהמוח שלו שפוך". בהמשך הקרבות נקשר שמו במעשה מכוער: טענו נגדו כי השליך שבוי מצרי, משוח בדבש, אל כוורת דבורים, שעקצו את השבוי עד מותו.

הסיפור לא פגע בקידומו. בקרב כונתילה, ב-1955, זכה בעיטור העוז. במלחמת סיני, כבר היה מג"ד צנחנים, ופיקד על הכוח שצנח במעבר המיתלה. מלחמת סיני סייעה מאד לאגדה של חטיבת הצנחנים: הצניחה הקרבית היחידה בתולדות צה"ל בוצעה במלחמה זו, במעבר המיתלה בסיני. אף שקרב המיתלה היה כשלון יקר, הקריירה של רפול נסקה. ושוב, נקשר שמו בפשעי מלחמה: אחד ממפקדי הפלוגות שלו, אריה בידו, רצח את השבויים המצריים שנפלו בידי הגדוד. בידו התוודה על האירוע כארבעים שנים לאחר מעשה; לא נפתחה חקירה, ולא ידוע מה ידע על כך מפקדו הישיר.

במלחמת ששת הימים, פיקד רפול על חטיבת הצנחנים הסדירה, בקרבות כיבוש עזה. הוא נפצע שוב, פציעתו השניה, ולאחר המלחמה קודם לתפקיד קצין צנחנים וחי"ר ראשי; בתפקידו זה, היה בין הראשונים שקיבלו את דרגת תת האלוף החדשה, והיה מעורב בקרבות "ארץ המרדפים" בבקעת הירדן. במלחמת יום הכיפורים הוא פיקד, בכשרון יוצא דופן, על אוגדה שלחמה בסורים; זמן קצר לאחר תום הלחימה, קודם לדרגת אלוף.

הוא הפך לאלוף פיקוד צפון ב-1974, וב-1978 מינה אותו שר הביטחון, עזר וייצמן, לרמטכ"ל.
 

רמטכ"ל

הוא היה אחד הרמטכ"לים המרשימים ביותר שקמו לצה"ל. הוא אסר מלחמה על הבזבוז. בין השאר, חיסל כמעט לחלוטין את הלהקות הצבאיות, וסיים את המנהג שרווח בחיל הים, לפיו יצאו ספינות להפלגות עם עגינות ארוכות בנמלים זרים. "אם צנחן לא נוסע למרסיי, גם איש חיל הים לא," פסק רפול.

לעגו לו כשהורה לאסוף את התרמילים לאחר מטווחים, אבל פקודה זו צמצמה את הבזבוז שרווח אז. הוא הורה להשיב את הכומתה לראש החיילים, הידק את המשמעת, והורה לכל קצין בעל רכב לאסוף טרמפיסטים. קצין אומלל אחד בצפון לא ישכח את הרגע שבו התעלם מטרמפיסט בודד, בגשם - רק כדי לגלות ששניות לאחר מכן עבר במקום רפול, אסף את הטרמפיסט, ודלק אחרי הקצין. הוא הקים את פרויקט "נערי רפול", שניסה לקדם נערים ממשפחות הרוסות ולהפוך אותם לחיילים - פרויקט שמשך ביקורת, משום שטענו שהוא פוגע בצבא כדי לקדם מטרות חברתיות.

הוא היה פופולרי מאד בקרב החיילים; כנראה שהיה אחרון הרמטכ"לים הכריזמטיים של צה"ל. לא רק שם: אף שרמטכ"לים מתמנים לשלוש שנים בלבד, כהותנו של רפול הוארכה בשנה פעמיים על ידי ממשלת בגין; סך הכל שימש כרמטכ"ל חמש שנים.

הוא גם היה אחד הרמטכ"לים היותר פוליטיים. הוא סייע אקטיבית להקמת התנחלויות, וטען בבית המשפט העליון שההתנחלויות הן "כורח בטחוני". הוא קיצר את מאסרו ואחר כך חנן את רוצח השבויים דניאל פינטו. הוא סייע לאריאל שרון בארגון מלחמת לבנון.
 
 

לבנון

ב-4 ביוני 1982, התנקשו אנשי אבו נידאל בשגריר ישראל בלונדון, וממשלת בגין השתמשה בתקרית כתירוץ לפלישה ללבנון. אנשי המוסד הודיעו לרפול כי אנשי אבו נידאל, ולא אנשי אש"ף, התנקשו בשגריר ארגוב: "אבו נידאל אבו שמידאל, כולם אש"ף!", הגיב רפול. קודם לכן, בעת ביקור בארצות הברית, התבקש להסביר את תכנית המלחמה למזכיר המדינה האמריקני הייג. רפול, שכרוב בני דור הפלמ"ח לא שלט באנגלית, ענה "ווי גו אין, ווי קיל, ווי גו אאוט".

שרון ורפול הסתירו מהממשלה את מטרות המלחמה האמיתיות; לימים יעידו קצינים בפיקוד צפון שנדרשו להביא בפני הממשלה מפות שגויות. רק שר אחד, מרדכי ציפורי, קצין בכיר באמ"ן לשעבר, הבחין בתרמית והתריע עליה - דבר שהביא לסיום הקריירה הפוליטית שלו.

הסתבכות צה"ל בלבנון הגיעה לשיאה בטבח במחנות הפליטים סברה ושתילה, שלאחריו נאלצה הממשלה להקים ועדת חקירה, ועדת כהאן. הוועדה קבעה כי מאחר ורפול עמד לקראת סוף שנתו החמישית כרמטכ"ל אין מקום להדיח אותו, אך באותה מידה אין לשקול להעניק לו שנת כהונה שישית.
 

פוליטיקאי

ב-1984, כשנה לאחר שחרורו, הקים רפול את תנועת צומת, שהצטרפה לתחיה, ורפול נבחר לכנסת ה-11 באותה שנה. בשנת 1987, התפצלה סיעת התחיה, רפול פרש, והצליח להבחר בראשות סיעת צומת בשנת 1988, עם שני מנדטים. ב-1990, לאחר קריסת ממשלת האחדות השניה של שמיר, הוזמן רפול להשתתף בקואליציה, כשר החקלאות.

ב-1992, היתה סיעת צומת הפתעת הבחירות, כאשר זכתה בשמונה מנדטים. האנשים שהביא איתו רפול לכנסת היו אלמונים, וכינויים מלגלגים הוצמדו להם - "כיתה אלמונית" ו-"שבעת הגמדים" היו חלק מהם. ב-1996, הצטרף רפול עם שרידי סיעתו לליכוד, ועם נצחונו של נתניהו בבחירות, מונה לשר לאיכות הסביבה.

צומת לא שרדה את בחירות 1999, ורפול פרש לחיים אזרחיים, חזרה לכפר עדשים. בין השאר, התפרסם כנגר בונה שרפרפים וככותת שמן זית משובח. הבוקר, ה-23 בנובמבר 2004, טבע למוות בחוף אשדוד.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by