בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מי שומר על השוטר? 
 
 שוטרת בירושלים. למצולמת אין קשר לכתבה (תצלום: נענע)   
 
אבירם זינו

משה הותקף על ידי שוטרים, פנסי מכוניתו של אחמד נופצו כשביקש לעבור מחסום. התלונות הוגשו למח"ש. המשטרה, הגישה תלונה נגדית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
משה, צעיר לפני גיוס ממושב בר גיורא ליד ירושלים, נסע באחד מערבי שישי האחרונים במטרה לבקר את חברתו שגרה במושב צלפון. משה הגיע מכיוון בית שמש, כשהבחין לפתע בטרזניט ישנה, שנהגה אותת לו לעצור.

משה לא ידע שהטרנזיט היא למעשה רכב משטרה. מאוחר יותר, בתלונה שהגיש למחלקה לחקירת שוטרים (מח"ש) במשרד המשפטים, טען כי חשב כי מדובר ברכב של תושבי המקום הערבים, וכי המשיך לנסוע כדי לעצור במקום מואר יותר.

"הטרנזיט עקף אותי בחדות וחסם את הדרך. יצאו ממנו שוטרים עם נשק מכוון אלי" מספר משה "צעקתי 'אני יהודי' והם התנפלו עלי, בלי לומר מילה ובלי להזדהות, והתחילו לפוצץ אותי במכות. תוך כדי מאבק בהם צעקתי שוב ושוב שאני יהודי ושיעזבו אותי" הוא אומר, ומוסיף: "אחר כך לקחו אותי לתחנת משטרה וכבלו אותי באזיקים למשך שש שעות, בלי מים, וכל פעם שזזתי הם נתנו לי אגרוף או בעיטה, הייתי כבול לאזיקים עד שהגיע החוקר".

משה, שרק לאחרונה סיים את התיכון, זוכר כי השוטרים המשיכו להכות אותו בעת ההמתנה לחקירה. כשביקש להגיש נגדם תלונה, צילמו שוטרים בתחנה את סימני המאבק שניכרו על המשתתפים, ואמרו למשה ש"אין סיכוי", ושאין לו טעם אפילו לנסות.

לאחר ששוחרר מתחנת המשטרה נזקק משה לטיפול רפואי. משה טוען כי השוטרים סירבו להעבירו לקבלת טיפול רפואי, וכי נסע בעצמו כדי להתאשפז בחדר המיון בהדסה. מאוחר יותר נודע למשה כי הוא מואשם בתקיפת שוטר.
 

השיטה: תלונה נגדית

 
המקרה של משה מצלצל מוכר לכמה וכמה אנשים, שהסתבכו עם המשטרה בשנים האחרונות. בשנים 2001-2003 נרשמה עליה של כ-22 אחוזים בתלונות על אלימות שוטרים כלפי אזרחים. באותה התקופה נרשמה עליה גם במספר כתבי האישום שהוגשו נגד שוטרים.

במקביל, הולכת ומסתמנת תופעה חדשה בהתנהלות המשטרה: אנשים שמתלוננים בפני המחלקה לחקירת שוטרים (מח"ש), מגלים כי זמן קצר לאחר מכן הוגשה נגדם תלונה נגדית, לרוב על תקיפת שוטר או על שימוש חריג בכוח. מתחקיר נענע עלה, בעקבות הצלבה של נתוני מח"ש עם נתוני המשטרה, כי בכ-80 אחוזים מהמקרים שבהם הוגשה תלונה במחלקה לחקירות שוטרים, הגישה המשטרה תלונה נגדית על האזרח שהתלונן. על פי חוק העונשין, דינה של תקיפת שוטר היא עד שלוש שנות מאסר. כאשר התקיפה היא "בנסיבות מחמירות", נקבע כי העונש יהיה לא פחות מחודש מאסר.

לדברי גורמים פנימיים במשטרה, ההערכה במח"ש היא כי רק אחד מתוך שלושה אנשים שמותקפים על ידי שוטרים אכן מגיש תלונה.
 

אחמד הסביר כי הנוסעים ממהרים להלוויה

שבוע לפני התקרית שאירעה למשה הסיע אחמד, נהג מונית ערבי-ישראלי, שלושה נוסעים מיריחו לכיוון הכפר יאטא. במהלך הנסיעה עצר אותם ג'יפ של משמר הגבול. שוטרי מג"ב גילו כי ליושבי המונית אין את האישורים הדרושים, וביקשו לעכב אותם. "ניסיתי להתערב ולהסביר שהם ממהרים להלוויה" מספר אחמד. "כשהמג"בניקים שמעו את זה הם ניפצו לי את הפנסים של המונית".

אחמד הלך להגיש תלונה במשטרת מעלה אדומים. השוטרים במקום סרבו בתחילה לקבל את תלונתו, ושלחו אותו להתלונן בתחנת הר חוצבים. רק כאשר הבהיר להם שאין בידו האישורים להגיע למג"ב הר חוצבים, הסכימו שוטרי מעלה אדומים לרשום את תלונתו.

לדבריו של אחמד, כעבור חמש דקות הגיעה קבוצת חיילי מג"ב למשטרת מעלה אדומים, אמרו לשוטרים שאחמד מבוקש, לקחו אותו בג'יפ שלהם והחזירו אותו לחאן-אל-אחמאר, שם עדיין עמדה המונית שלו. "השוטר ששבר לי את פנסי המונית, שבר לי הפעם את המראה. התלוננתי לאחד השוטרים, אבל הוא אמר לי שלא איכפת לו מה שקורה והלך" מעיד אחמד.

אחמד עוכב במחסום עד הערב. הוא אולץ לחתום על מסמכים בעברית שאת תכנם לא הבין. לאחר מכן שוחרר וחזר למשטרת מעלה אדומים, שם נאמר לו שאת תלונתו העבירו לתחנת הר חוצבים שם חוקרים את כל התלונות בענייני מג"ב. עד מועד פרסום הכתבה לא ניתן היה לקבל את תגובות המשטרה ומשמר הגבול.
 
 

אלימות גם נגד הומואים ולסביות

המקרים של משה ואחמד אינם היחידים. תופעות של אלימות משטרתית, אולי כתוצאה של המתח הביטחוני, הולכים ומתרבים מאז פרוץ האינתיפאדה. האלימות מכוונת בעיקר כלפי תושבים ערבים ושוהים בלתי חוקיים, אולם מאגודת ההומואים והלסביות נמסר כי גם שם חלה עליה חדה במקרי תקיפה של שוטרים במקומות הבילוי של הקהילה. עוד נמסר כי מעטים בקרב בני הקהילה מתלוננים, מחשש לחשיפתם.

בישיבה משותפת של ועדת הפנים וועדת החוקה של הכנסת דרש אתמול (שלישי) ח"כ יורי שטרן (האיחוד הלאומי) להחזיר למח"ש תיקי חקירה סגורים, על מנת שאלו ייפתחו וייחקרו שוב. כמו כן דרש ח"כ שטרן לערוך שינויים במח"ש על מנת לחזק את ההפרדה בינה לבין המשטרה. זאת "על מנת לאפשר יעילות גבוהה יותר", כהגדרתו.

במח"ש טוענים כי לאחרונה השתפרו נהלי גביית העדויות במחלקה, וכי לעדותם של המותקפים מיוחס משקל נכבד, אל מול גירסת השוטרים. אורי שטיינברג, דובר המחלקה, אומר: "המחלקה לחקירות שוטרים עושה ותמשיך לעשות את עבודתה בצורה הטובה ביותר".

ממשטרת ישראל נמסר: "משטרת ישראל רואה חשיבות רבה בביצוע פעילות הסברתית בקרב השוטרים, במטרה להטמיע ערכים כגון שמירה על זכויות וסובלנות בחברה רב תרבותית. במסגרת זו מבוצעות סדנאות, הרצאות וסיורים לימודיים, ובהם מועבר גם המסר כי הארגון לא יעבור לסדר היום על עבירות מסוג זה. לצערנו, יש מקרים חריגים ובודדים שבהם שוטרים נוהגים באלימות, ועניינם מופנה לדין משמעתי או פלילי. יחד עם זאת, הנתונים שברשותך הם נתונים אודות החלטה להעמיד לדין, ואין הם משקפים את תוצאות ההליכים, שחלקם מסתיימים בזיכוי השוטר".

הכתבה פורסמה בשישבת, מגזין הפנאי והאקטואליה לסוף השבוע של חברת נטוויז'ן
להזמנה...
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by