בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
חשש כבד מכישלון פסגת שארם א-שייח' שתפתח בצהרים 
 
 
חדשות  נענע

כישלון בשיחות הרב-צדדיות עלול לעורר התלקחות נוספת בשטחים; המטרה העיקרית: הפסקת אש בשטחים, אולם קלינטון ינסה לגבש בפסגה גם לוח זמנים לחידוש המו"מ; לא ברור אם תתקיים פגישה בין ברק לערפאת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ראש הממשלה, אהוד ברק, נחת הבוקר בשארם א-שייח` לקראת פתיחתה של ועידת הפסגה במקום היום (שני) בצהרים בהשתתפות יושב ראש הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, נשיא ארה"ב, ביל קלינטון, נשיא מצרים, חוסני מובארק, מלך ירדן עבדאללה ומזכ"ל האו"ם קופי אנאן.
 
 
עם הגיעו נפגש ברק עם מובארק. שר החוץ, שלמה בן עמי, והשר אמנון ליפקין שחק נועדו עם שר החוץ המצרי, עמרו מוסא.

המטרה העיקרית של ישראל וארה"ב בפסגה היא השגת הפסקת אש בשטחים. אולם מעיתון "הארץ" נמסר כי נשיא ארה"ב, ביל קלינטון, ינסה לשכנע היום בפסגה את ברק וערפאת, להסכים על לוח זמנים לחידוש המו"מ על הסכם הקבע. מקורות מדיניים בירושלים טוענים כי מבחינת ישראל "לא יהיה תוכן מדיני לפסגה, ולכל היותר היא תסתיים בהודעה כללית על הכוונה לחידוש שיחות השלום".

לפי התוכנית האמריקאית, המו"מ יתחדש בפרופיל נמוך לאחר תקופת רגיעה בשטחים, ויואץ אחרי הבחירות לנשיאות בארה"ב ב-7 בנובמבר, על בסיס הצעת הגישור האמריקאית. לוח הזמנים המוצע נועד להשיג פריצת דרך מדינית לפני תאריך היעד של הפלשתינאים להכרזת מדינה חד-צדדית, ב-15 בנובמבר, וכך למנוע משבר נוסף.
 

בינתיים לא צפויה פגישה בין ברק לערפאת

מגלי צה"ל נמסר כי בשלב זה לא ברור אם תתקיים פגישה בין ברק לערפאת. יתכן שיערכו שיחות בין הצדדים ובין הנשיא קלינטון, הנשיא מובארק, המלך עבדאללה ומזכ"ל האו"ם קופי אנאן, אשר ישתתף גם הוא בפסגה.

אחת הדרישות הישראליות היא הכנסת סעיף כליאתם מחדש של כל אנשי החמאס ששחררה הרשות במהלך השבוע האחרון, אבל אין סיכוי גדול שהרשות הפלסטינית תוכל לעשות כך, גם אם הייתה רוצה בשל ההתנגדות הרבה לפסגה ברחוב הפלסטיני.

ממלא מקום שר החוץ, שלמה בן עמי, אמר הבוקר (שני) כי ישראל אינה יכולה להרשות לעצמה מצב של לוחמה תמידית, והוסיף כי הוא מקווה שפסגת-שארם תהווה צעד ראשון צעד ראשון בחזרה לדרך המשא ומתן.
 
 

חשש מהתדרדרות אם הפסגה תיכשל

הפלסטינים מעונינים להשאיר את כל הצדדים האחרים בפסגה במתח עד לתחילתה, זאת על מנת ליצור רושם שהם אולצו להשתתף בפסגה ע"י העולם הערבי והמערבי. נשיא מצרים חוסני מובארק ישחק תפקיד מרכזי בפסגה, כמנהיג המארח וכזה שהכריח את ערפאת להגיע לפסגה. לדברי מקורות בירושלים, לא מובטח שהפסגה תסתיים בהסכם ישראלי-פלשתיני, וייתכן שתסוכם בהודעה של המארח, נשיא מצרים חוסני מובארק, ונותן החסות, הנשיא קלינטון.

במצרים ובירדן חוששים כי אם תיכשל הפסגה, עלולה האלימות הפלסטינית לאיים על יציבות האזור. מזכ"ל האו"ם קופי אנאן הזהיר כי כישלון יכול להביא להרחבת מעגל האלימות והשפעותיו לעולם כולו.

בצה"ל בונים כעת תרחישים שונים על מנת לנסות ולצפות יקרה במידה ותיכשל הפסגה. בצבא מעריכים שגם במקרה של הפסקת אש, מדובר בהפסקה קצרת טווח, כיוון שבשבוע הבא תתכנס ועידת המדינות הערביות וערפאת מעוניין להגיע אליה כשהוא נתון במאבק אלים עם ישראל.
 


רוצים לדבר על זה?
בואו לפורום אקטואליה בנענע
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by