בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
"בכל שבוע אנשים כאן מתים מרעב" 
 
 300 ארוחות ערב ביום. בית התמחוי מאיר פנים (פי האתון)   
 
שמרית דוד, פי האתון

שר הפנים לשעבר פורז טען כי "אין רעבים בישראל". ביקור בבית תמחוי ירושלמי מגלה שיש רעבים, ויש גם אנשים שמתים מרעב, פה, בישראל השניה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אליהו חימא הוא השף של "מאיר פנים", מפעל רווחה שהוקם לפני ארבע שנים ומפעיל רשת בתי תמחוי. "מגיעים לפה כל סוגי האנשים" הוא מספר, אחרי הגשת ארוחת הצהריים ובמהלך הכנותיו למשלוחים לבתי הנזקקים ולארוחת הערב. "משפחות, בודדים, צעירים, מבוגרים, זקנים, ילדים. הרמה אצלנו גבוהה מאוד, יחסית לשאר בתי התמחוי. יום יום מגישים אצלנו בשרים ותוספות, ומי שמבקש, מקבל בשקט עוד מנה".

ביום רגיל מגיש חימא ארוחת ערב ללפחות 300 איש. עוד כ-250 נכנסים דרך שתי הדלתות הצדדיות של המקום, ומקבלים מנות לקחת הביתה. אלו אנשים שמתביישים להיכנס מהדלת הראשית.

סניף ירושלים הוא המרכזי מבין 14 המוקדים של רשת "מאיר פנים". לסניף מגיעים מדי יום כ-450 רעבים. מלבדו פועלים בירושלים עוד כעשרים בתי תמחוי, המופעלים על ידי עובדים ומתנדבים.

אמירה שרודפת את אליהו חימא היא אמירתו המפורסמת של השר אברהם פורז, כי "אין רעבים בישראל".

"זה בלוף אחד גדול" הוא אומר, "בכל יום אנחנו מוציאים 2,500 מנות לילדים שלהוריהם אין מה לתת להם לאכול בבתי הספר". אבל זו לא העדות החמורה ביותר שיש לו לרעב בישראל: "רק בשבוע שעבר השתתפתי בשלוש הלוויות, של אנשים שלא רצו לבוא אלינו לאכול כי התביישו. אתמול היו עוד שתי הלוויות, ולפני שבועיים גם כן. בכל שבוע אנשים כאן מתים מרעב" הוא אומר. "למזלי כולם מכירים אותי כאן בירושלים, ואני הולך אליהם לבתים, עוזר להם ומעודד אותם" הוא מוסיף.

חימא מספר כי הביקוש למזון בחינם הולך וגובר. אולם למרות שיותר ויותר אזרחים רעבים פונים אליו, תקציביו הדלים לא תמיד מאפשרים לו לסייע לכולם. "כל מפעל החסד הזה מתקיים אך ורק מתרומות של אנשים טובים מהארץ ומחו"ל" הוא אומר. "לא קיבלנו אגורה שחוקה מהרשויות, להפך, אנחנו עוזרים להם ומוציאים בכל יום אלף מנות אוכל לאוכלוסיית הרווחה – זקנים, נכים, עיוורים ועוד אנשים שתפקיד המדינה לטפל בהם. אבל לארק אוכלוסיות חלשות מגיעות אלינו. הסניף הירושלמי שלנו מטפל גם בסטודנטים".

זכיתם לחשיפה רבה בתקשורת. זה לא עזר?
"שום דבר. התקשורת נמצאת פה יום יום, ואנחנו מופיעים כל יום בטלוויזיה. באים, מצלמים אנשים רעבים אוכלים, מדברים איתם קצת וזהו. מי לא היה כאן?" ממשיך חימא. "מתוך 120 חברי כנסת בערך 118 כבר היו כאן. נתניהו בא, ראש הממשלה אריאל שרון היה אמור להגיע וביטל ברגע האחרון, בניזרי, שר רווחה, פחד להיכנס". הוא צוחק, ומיד מרצין. "כולם מגיעים ומתרשמים, אך כשאנחנו שולחים להם מכתב ובו הבקשה לעזרה הם פוטרים אותנו בנימוק המוכר של 'קיצוצים'".

והשר פורז ביקר כאן?
"בטח. הוא אפילו חתם בספר המכובדים שלנו. זה היה, כמובן, לפני שמונה לשר הפנים".
 

במספרים זה נראה כך

 
בשנת 2003 חיו בישראל 1.4 מיליון עניים, ביניהם 60 אלף ילדים עניים.

הביטוח הלאומי מגדיר "עני" בישראל כאדם שהכנסתו החודשים היא פחות מ-1,743 שקלים לחודש נטו. קו העוני למשפחה בת שני ילדים הוא 4,500 שקלים לחודש. זהו גם שכרם של ארבעה מכל חמישה עובדים שהצטרפו לשוק העבודה בשנת 2004. על פי נתוני הלמ"ס ירושלים היא העיר הגדולה הענייה ביותר בישראל.

הכתבה התפרסמה בפי האתון, עיתון אגודת הסטודנטים של האוניברסיטה העברית
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by