בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
החיילים שירו באזרח הישראלי לא יישפטו 
 
 החיילים ירו לעבר הרגליים, במקום לאוויר. אילוסטרציה (רויטרס)   
 
חדשות נענע

הפרקליטות הצבאית סגרה את תיקי החיילים שירו במפגין גיל נעמתי לפני כשנה. יועמדו לדין משמעתי, בשל "עבירה על חוקי הפתיחה באש"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הפרקליטות הצבאית הגישה היום (שני) את חוות דעתה על פציעתו של פעיל השמאל, גיל נעמתי, במהלך הפגנה נגד גדר ההפרדה בכפר מסחה ב-26 בדצמבר 2003. הפרקליטות ממליצה לנזוף בשלושה מפקדים, מפקד החטיבה המרחבית, מפקד הגדוד וסגנו, וכן להעמיד לדין משמעתי את מפקד הפלוגה וסגנו, את החייל שירה לעבר נעמתי, וחייל נוסף שירה בניגוד לפקודות.

מחוות הדעת עולה כי הכוח שהיה במקום לא ידע שצפויה הפגנה במקום, ולא ידע שצפויים להשתתף בה ישראלים. ולפיכך, החיילים לא היו מצויידים באמצעי כריזה או באמצעים לפיזור הפגנות. לטענת צה"ל, "לאחר קריאות להתפזר בוצע על ידי החיילים ירי באוויר", שלא מנע את המשך ההפגנה.

מחקירת המשטרה הצבאית החוקרת עולה כי החיילים הופתעו מהמפגינים. בצה"ל מציינים כי החיילים סברו "שמדובר בפלסטינים המבקשים להזיק לגדר, לפורצה, ובהמשך, אולי גם לפגוע בחיילים או בתושבי היישוב היהודי, הסמוך למקום". כמו כן מציינים בצה"ל שמול המפגינים "עמד כוח קטן של שלושה ומאוחר יותר - שישה חיילים בלבד".

מאוחר יותר נצפה גיל נעמתי חותך את הגדר, ומפקד הפלוגה אישר לקלע מן הפלוגה לירות בו. הפרקליטות סבורה כי "אישור הירי על ידי מפקד הפלוגה אינו מגלה עבירה ואינו מצדיק נקיטת אמצעים משפטיים או אחרים". עם זאת, הקלע ירה כדור נוסף לעבר נעמתי, ואף כדור נוסף לאחר שהמפגינים נסוגו, כדי "להרחיק צלמים", ועל כך יעמוד לדין משמעתי. חייל אחר ירה לעבר הקרקע, "למרחק של 40-50 מטרים ממפרי הסדר, למרות קבלת פקודה לביצוע ירי באוויר". גם חייל זה יעמוד לדין משמעתי.

לאחר הירי בנעמתי מינה צה"ל ועדת חקירה שקבעה כי החיילים פעלו לפי הוראות הפתיחה באש שניתנו להם. הרמטכ"ל קיבל את עמדת החיילים שטענו כי לא ידעו שמדובר באזרחים ישראלים. עם זאת תנועת "אנרכיסטים נגד גדרות", אליה משתייך נעמתי, טוענת כי החיילים דווקא ידעו שמדובר באזרחים ישראלים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by