בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
איידס - דו"ח מצב 
 
 אישה בקניה תופרת סרטים לקראת יום האיידס (רויטרס)   
 
רוני בר

השבוע מציינים ברחבי העולם את יום האיידס העולמי. מדענים ממשיכים לחפש תרופה, בעוד קרוב ל-40 מיליון בני אדם נאבקים עם הנגיף מדי יום

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בימים אלו מצויין ברחבי העולם שבוע המודעות העולמי לאיידס. ביום רביעי יציינו מיליוני אנשים את
יום האיידס, על רקע התפשטות הנגיף באפריקה, הידבקות של יותר ויותר נשים בנגיף ודיווחים אפטימיים - אך זהירים - של פיתוח חיסון. איך העולם מתמודד עם מגפה במאבק שנמשך כבר יותר מ-20 שנה?
 

קצת היסטוריה

 
מדענים טוענים כי מקרה האיידס הראשון אובחן אצל קוף בשנת 1976. ד"ר ונסה הירש בודדה בזאיר שבאפריקה את נגיף ה- HIV1. היא טענה כי הקוף האפריקני המערבי נשא את הנגיף SIV – נגיף הכשל החיסוני בקופים, שהתפתח לנגיף התוקף את בני האדם.

מקרים ראשונים של איידס בארצות הברית התגלו כבר ב-1979, אבל החשש האמיתי התעורר בשנת 1981, כאשר גברים הסובלים מזיהומים חריפים החלו להגיע לבתי החולים. בחינה קרובה יותר של המקרים העלתה כמה מאפיינים זהים: לכל הגברים הייתה מערכת חיסונית חלשה וכולם היו הומוסקסואלים.

בתחילה, רוב הפונים היו גברים הומוסקסואלים צעירים. התעורר חשש למגפה שפשטה בקהילה ההומוסקסואלית, חשש שהעניק למחלה את הכינוי "הסרטן של ההומוסקסואלים". עם הזמן החלו הרופאים לזהות את המחלה בקבוצות נוספות, כמו זונות, מזריקי סמים ואנשים הסובלים מהמופיליה.

שלוש שנים אחר כך זוהה הנגיף שגורם למחלה. רק בשנת 1986 ניתן לו שמו, HIV, קיצור של Human Immunodeficiency Virus, או בעברית: תסמונת הכשל החיסוני הנרכש. זיהוי הנגיף איפשר לרופאים ליצור ערכות בדיקה, ואנשים בקבוצות סיכון יכלו לבדוק האם אכן הם נושאים את הנגיף שמחולל את המחלה.
 

20 שנה אחרי

לפי נתונים של האו"ם, חיים בעולם 39.4 מיליון נשאי נגיף HIV. במהלך שנת 2004, 4.9 מיליון בני אדם נדבקו בנגיף ו-3.1 מיליון בני אדם מתו כתוצאה מהסתבכות של המחלה. המוקד העיקרי של המחלה הוא באפריקה: מתוך 39.4 מיליון נשאים בעולם - 25.4 מיליון מתגוררים בדרום אפריקה. המוקד השני הוא בדרום מזרח אסיה, שם חיים כשבעה מיליון נשאים וחולים. לשם השוואה, בצפון אמריקה ישנם מיליון חולים ונשאים, ובאירופה מספרם עומד על 600,000.

גם מבחינת הנדבקים החדשים במחלה עומדת אפריקה בראש הסטטיסטיקה: במהלך שנת 2004 נדבקו בדרום אפריקה 3.1 מיליון בני אדם, כאשר בצפון אמריקה נדבקו 44,000 בני אדם ובאירופה נדבקו 21,000 נשאים חדשים. במהלך שנת 2004 מתו באפריקה 2.3 מיליון בני אדם מסיבוכים של המחלה. מספר המתים באירופה עמד על 6,500 בני אדם בלבד.

מדו"ח חדש שפרסם האו"ם השבוע עולה כי כמעט מחצית מנשאי האיידס הבוגרים בעולם הן נשים. ד"ר קתלין רברו, סגנית מזכ"ל התכנית המשולבת של האו"ם לאיידס, אומרת כי "פני האיידס הופכים להיות צעירים ונשיים". במהלך השנתיים האחרונות עלה אחוז הנשים שנדבקו באיידס בכל רחבי העולם. במזרח אסיה עלה השיעור ב-56 אחוזים. במזרח אירופה עלה שיעור הנשים הנשאיות ב-48 אחוזים. באפריקה, שלושה רבעים מהנשים בגילאי 15-24 הן נשאיות.
 
 

המצב בישראל

נשים סיניות עם סמל המאבק באיידס (רויטרס)
 נשים סיניות עם סמל המאבק באיידס (רויטרס)   
מדו"ח תקופתי של משרד הבריאות עולה כי משנת 1980 ועד סוף יוני 2004 התגלו בישראל 4,141 מקרים חדשים של נשאי הנגיף HIV. במשך תקופה זו 946 בני אדם מתו או עזבו את הארץ, ולכן בישראל חיים כרגע, לפי הנתונים הרשמיים בלבד, 3,195 בני אדם שנושאים את הנגיף או החולים באיידס. עם זאת, על פי הערכות משרד הבריאות, בישראל חיים עוד כ-1,100 בני אדם, הנושאים את הנגיף אך לא מודעים לכך. לכן, המחלקה לאיידס במשרד הבריאות מעריכה כי מספר הנשאים בישראל עומד על כ-4,300 בני אדם.

הדו"ח ניתח מגמות והשווה בין התנהגות המחלה בישראל בשנות ה-80 ובשנות ה-90. מהדו"ח עולה כי במהלך שנות ה-90 היו פי 4 מקרי הדבקות חדשים מאשר בשנות ה-80. בנוסף, חלקם של הנדבקים במגע מיני הטרוסקסואלי עלה.

ישראל עדיין מוגדרת כמדינה עם שכיחות נמוכה של איידס. לפי הערכות, מרבית הנשאים והחולים נדבקו בנגיף מחוץ לגבולות ישראל. העליה במספר הנשאים והחולים בישראל קשור, בין היתר, לגלי עלייה מארצות בהן המחלה יותר נפוצה בכלל האוכלוסיה.
 

ניצוץ תקווה

לאיידס אין תרופה ונשאי נגיף ה-HIV מטופלים באמצעות "קוקטייל תרופות" - אוסף של תרופות המאטות את התפתחות האיידס בגוף, אך לא מרפאות את המחלה.

ב-20 השנה האחרונות עובדים מדענים בכל רחבי העולם על חיסון לאיידס. בכל כמה חודשים אנו מתבשרים על קפיצת דרך משמעותית, אבל פתרון עדיין לא נמצא. השבוע דווח על חיסון חדש שהצליח להפחית את כמות נגיפי ה-HIV בגופם של הנשאים בכ-80 אחוזים. המחקר נערך בברזיל ונתמך על ידי גופים צרפתים. החוקרים בדקו 18 נשאי איידס; בשמונה מתוך 18 הנבדקים צנח המטען הנגיפי ב-90 אחוזים.

מהמחקר עולה כי כמות הנגיפים נותרה נמוכה במשך שנה. הנבדקים לא טופלו ב"קוקטייל תרופות" לפני הניסוי או במהלכו. למרות התוצאות המעודדות, המדענים מדגישים כי יש אין לפתח תקוות. "יש להדגיש", אמר אחד המדענים, "כי היעילות של החיסון לא תוכח באופן חד משמעי עד יתבצעו ניסויים נוספים שיכללו גם קבוצות בקרה".

לפני כחודש הציגה קבוצת מדענים אמריקנים ושוויצרים סם נסיוני, שלטענתה הגן על קופים מפני הידבקות בנגיף האיידס. הסם הצליח למנוע את ההידבקות על ידי התרכבותו עם מולקולות שדרכן נגיף האיידס חודר לגוף. המולקולה דרכה חודר נגיף האיידס לגוף נקראת CCR5. היא נמצאת ברמת תאי השטח החיצוניים בגוף בני אדם וקופים, באזורים בהם ישנם נוזלי גוף. מחקרים קודמים מצאו שאנשים להם אין את המולקולה המדוברת, גילו חסינות להידבקות באיידס.

המדענים פיתחו סם נסיוני מחלבונים הנמצאים בגוף בני אדם ומצאו כי הסם מתרכב עם מולקולת ה-CCR5 ומנטרל אותה. המדענים משחו את הסם על שטחים וגינאליים בגופם של קופי מאקי וגילו כי הקופים עליהם נוסה הסם לא נדבקו בנגיף האיידס. החוקרים אמרו כי פיתוח הסם הנסיוני הוא שלב בהתפתחות פתרון למניעת העברת הנגיף, אולם אמרו שיידרשו עוד זמן ומחקר רב לפני שניתן יהיה לפתח תרופה זולה ונגישה למניעת העברת נגיף האיידס גם בבני אדם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by