בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
פרס: תהליך אוסלו לא מת ולא ימות 

פרס: תהליך אוסלו לא מת ולא ימות

 
 
חדשות  נענע


"באנו לכאן להתחייב להמשך הדרך, וגם כאשר פרחי שלום אחדים נפגעו בראשם, לא ניתן לערוף את ראש השלום" אומר שמעון פרס בעצרת לציון חמש שנים להירצחו של יצחק רבין ז"ל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
נאום השר שמעון פרס בעצרת לציון חמש שנים להירצחו של יצחק רבין

"אתה יצחק, אתה הקברניט החסר. הים לא שכך, המסע לא תם, גלים שוברים ורוחות פרא מתפקדות אל דפנות הספינה. לא נפסיק, לא ניסוג, לא נאמר נואש. תהליך אוסלו לא מת, תהליך אוסלו לא ימות.

"באוסלו שברנו מוסכמות. קוממנו רבים. אבל רקמנו מפת אמת לקיום בשלום לעמנו ולשכנינו. עד אוסלו החזיקו הפלסטינים במפת החלוקה של האו"ם שכללה את רוב שטחה של ארץ ישראל המערבית, ואצלנו דגלו רבים במפת ישראל השלמה. המרחק בין שתי המפות הללו הוא מרחק דמים מלא אשליה. אוסלו הביא תמורה היסטורית. הפלסטנים אימצו את מפת 67, כלומר 20 אחוז מארת ישראל המערבית, במקום 80 אחוז. אנחנו אימצנו מפה שיש בה ביטחון, דו קיום ואי שליטה על עם אחר. לפני אוסלו הייתה בינינו תהום, היום יש בינינו לבין הפלסטינים פערים שניתן לגשר עליהם.

בלי אוסלו לא יכולנו להגיע לשלום והפלסטינים לא יכלו להגיע לעצמאות. אוסלו מאפשרת לנו להיות שכנים הגונים במקום אויבים מושבעים, לחיות בכבוד הדדי כראוי לשני עמים שלכל אחד מהם יש מורשת עתיקה. בעקבות אוסלו הגענו לשלום מלא עם ממלכת ירדן ובמקום משולש דמים ניצור משולש של קידמה כלכלית לירדנים, פלסטינים וישראלים כאחד. יש מהמורות בדרך. אבל גם אבנים וגם כדורים לא יוכלו לרצוח את כוח השלום . השלום אינו מותרות. השלום הוא אוויר לנשימה לכולנו.


"היש על מה להתחרט? היש ממה להרפות? דרך רבין היא דרך צודקת גם כאשר ישנם מתלוננים מפאת עייפות או בגלל ערפל. באנו לכאן להתחייב להמשך הדרך, וגם כאשר פרחי שלום אחדים נפגעו בראשם, לא ניתן לערוף את ראש השלום.

"נסעתי לעזה בשליחות הממשלה וראש הממשלה, אבל חשתי בלבי שאני נוסע גם בשבילך יצחק. אני נוסע בשימך ובשמי לומר ליאסר עראפת ש שלושתינו יש מחויבות אישית להביא שלום של אמיצים וכי בעתיד כמו בעבר רק דרך השלום תביא כבוד ותקווה לפלסטינים ולישראלים כאחד. אין בילתה. אין שחרור ממחויבות זו.

"יצחק אתה ואני ידענו שעדיף שלום גם אם יש בו ספקות על וודאות של מלחמה שתזרע שכול והרס בארצנו האחת, בקרב שני העמים.

"הקברניט חסר. הספינה נותרה. הים פתוח. נפליג בו ללא רטט גם לזכר הקברניט הגדול".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by