בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
דרום-אפריקה: הלבנים נקראים לחתום על התנצלות רשמית בפני השחורים 
 
 
חדשות נענע 

בקמפיין התנצלות שיזמו ארגונים של דרום-אפריקנים לבנים נקראים הלבנים גם לתרום מזמנם ומכספם לשיפור מצב השחורים. במדינה חוששים: הקמפיין רק יעמיק את הקרע הגזעי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כמעט שבע שנים לאחר התמוטטות משטר האפרטהייד, נקראים אזרחים לבנים בדרום-אפריקה להתנצל רשמית על מדיניות ההפרדה הגזעית ולתרום כספים לצמצום הפערים הכלכליים שיצר המשטר המפלה.
 

הקמפיין, אותו יזמו ארגונים של דרום-אפריקנים לבנים, מבקש מהלבנים לחתום על הצהרה לפיה הם תמכו באופן פעיל או סביל באפרטהייד וכי הם מחויבים לסייע לדרום-אפריקנים השחורים להתגבר על מורשת המשטר. כמו-כן הקמפיין קורא ללבנים לתרום מזמנם או מכספם לסיוע לשחורים.
 
"זה הכרחי שהלבנים יכירו שאנחנו היינו הנהנים מהאפרטהייד ואנו צריכים לגמול בפעולה חיובית ממשית", אומר היום (שלישי) מנהל הקמפיין קרל ניוס. "יש תחושה של אכזבה בקרב השחורים שהלבנים אינם מחויבים לדרום-אפריקה החדשה".
 
 

דה קלארק מודאג

דרום-אפריקה עדיין מחולקת בפועל בתחומים רבים בקווים גזעיים, כאשר רבים מהשחורים עדיין גרים בדוחק ולבנים רבים משמרים את סגנון החיים האמיד. במקביל אלימות גזענית אינה מחזה נדיר.

סוכנות הידיעות איי.פי. מדווחת כי קמפיין ההתנצלות ייפתח באופן רשמי ביום שבת. קמפיין דומה ב-1997 שקרא לאנשים לחתום על הצהרת חרטה על כך שנכשלו במניעת הפרת זכויות אדם עוררה עניין מועט.

ואולם, כמה דרום-אפריקנים, שחורים ולבנים כאחד, חוששים שהקמפיין החדש עלול לגרום לפילוג גזעי חמור עוד יותר מזה הקיים.

דה קלארק - הנשיא האחרון בתקופת האפרטהייד, שחלק בשנת 1993 פרס נובל לשלום עם מחליפו נלסון מנדלה על חלקו בסיום המשטר הגזעני - אמר כי הוא מודאג ש"להצהרה תהיה השפעה של הטלת אשמה קולקטיווית על הדרום-אפריקנים הלבנים כקבוצה ובכך יתייג אותם כנחותים מבחינה מוסרית".

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by