בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
סלע המחלוקת - הכותל המערבי 
 
 
חדשות נענע 

לטענת הפלסטינים הסדר מדיני חייב להתייחס לקטע הקצר של הכותל, ישראל גורסת שההתייחסות לכותל חייבת להיות לכל אורכו, החל בשער המוגרבים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מהו אורכו של הכותל המערבי? האם הוא מצטמצם רק לקיר שמול רחבת הכותל - קיר שאורכו הגלוי הוא 58 מטר ומולו נוהגים היהודים להתפלל - או שמדובר בכותל הארוך היותר זהו סלע המחלוקת עליו מתווכחים כעת ישראל והפלסטינים.
 
אתר "הארץ" מדווח כי הפלסטינים ם דורשים שכל הסדר מדיני לגבי הכותל יתייחס לקטע קצר ביותר, מה שנהוג לכנות "כותל הקינות", הקטע הגלוי של הכותל, מול הרחבה שבנתה ישראל אחרי מלחמת ששת הימים.

ישראל מתייחסת לכותל המערבי כולו, החל מפינתו הדרומית-מערבית, משם כ-12 מטר צפונה לקשת רובינסון, ולקטע שבו מתנהלות החפירות הארכיאולוגיות - חפירות בהן נחשף, בין השאר, הרחוב ההרודיוני לאורך כ-75 מטר.

בהמשכו של הכותל המערבי נמצא שער המוגרבים ואחריו כותל הקינות, שם נהגו היהודים להתפלל במשך הדורות, ולעברו פונים כל המתפללים היהודים בכל מקום שהוא. הכותל המערבי נמשך לעבר קשת וילסון, שאליה נכנסים מרחבת הכותל.

אחרי מלחמת ששת הימים השקיעה מדינת ישראל כספים רבים לניקוי אולמות קשת וילסון ופינויים מהריסות ואדמת סחף. באולמות אלה נערכות מאז תפילות. מאולמות קשת וילסון יש כניסה לאולם החשמונאים, המיוחס לתקופה זו. על פי הארכיאולוגים, אורכו הכולל של הקיר המערבי הוא 485 מטר - אבל אין זאת אומרת, שישראל תתבע במשא ומתן את כולו, משום שחלקו עובר מתחת לבתי הרובע המוסלמי.

הוויכוח על הכותל קשה ועקרוני. אפשרות אחת שהועלתה במשא ומתן היא שכל צד יקבל את הריבונות על חלקו: הפלסטינים - את הריבונות על רחבת הר הבית, הרובע המוסלמי והרובע הנוצרי, וישראל - את הריבונות על הכותל, על הרובע היהודי ועל חלקו של הרובע הארמני בעיר העתיקה. אפשרות שנייה היא שלא יוחלט כלל על ריבונות, וכל צד יחזיק וינהל את חלקו כפי שהוא מנהל כיום.

הוויכוח מתרחב גם לשאלת זיקתו של העם היהודי להר הבית. אפילו יקבלו הפלסטינים את הריבונות על ההר, הם מתנגדים שייאמר בהסכם, ולמעשה בשמם כשיחתמו על ההסכם, כי לעם היהודי יש זיקה היסטורית ודתית להר הבית. הם מעדיפים שבמקרה כזה ייכתב כי העם היהודי אומר שיש לו זיקה היסטורית ודתית להר הבית.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by