בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
דומיינים בעברית- עדיין לא מציאות 

דומיינים בעברית- עדיין לא מציאות

 
 
יניב קרן ועידו קינן,

חברת דומיין ד'ה נט, שהשיקה היום את שירות רישום הדומיינים בעברית, אינה היחידה בתחום; עדיין לא ברור אם ספקיות האינטרנט הגדולות ישתפו פעולה, ועל כן עתידו של השרות מוטל בספק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
החל מהערב, ניתן יהיה לרשום כתובות אינטרנט בעברית אצל רשמית האינטרנט הישראלית דומיין ד`ה נט במחיר של מאה דולר לכתובת. לא ברור אם השירות החדש יזכה להצלחה יתרה: גלישה לכתובות הללו מחייבת התקנת תוכנה במחשב האישי של הגולש או אצל ספקית האינטרנט. אולם הספקיות הגדולות לא מתכוונות להתקין את התוכנה, ובשוק כבר קיימת חברה, המציעה שרות מתחרה.
 
חברת קונוש (KonoshIN) עובדת על שירות דומה. החל ב-26 לחודש, ניתן יהיה לרשום דומיינים עבריים חינם, ולשלם עליהם כשהשירות יכנס לשימוש. מחיר הרישום יהיה זהה לזה של דומיין ד`ה נט - מאה דולר לאתר - אולם הנרשמים בתקופת ההשקה ישלמו רק שבעים.

יתרון אחד של דומיין ד`ה נט הוא שיתוף הפעולה עם i-DNS, אשר מספקת את הטכנולוגיה גם לחברת Verisign-Global Registry Services (לשעבר נטוורק סולושנז), רשמית הדומיינים בסיומות הבינלאומיות (com, org, net ועוד), שפתחה בנובמבר בניסוי רישום בשפות זרות. בחודש הראשון נרשמו שמונה מאות אלף כתובות כאלו, ואף נתגלע סכסוך בין וריסיין לבין איגוד האינטרנט של סין, בנוגע לזכות הרישום של אתרים בסינית.

דומיין ד`ה נט הצליחה גם לרתום את שר התקשורת בנימין בן אליעזר לטקס השקת השירות, שהתקיים היום. ממשרד התקשורת נמסר, כי החברה פנתה אליהם וסיפרה להם על השירות החדש. "אנו שמחים לקדם כל יוזמה שמשפרת את האינטרנט הישראלי", מסרה הדוברת, אשר לא היתה מודעת לתחרות הקיימת בין שתי החברות החדשות.

עד היום, השרות הקרוב ביותר לאינטרנט עברי היה נטקס (Netex), תוכנה בה מקיש הגולש מילה בעברית, והיא שולחת אותו לאתר המתאים או לרשימת אתרים בנושא. השירות החדש שמוצע על ידי שתי החברות דומה לזה המוצע בנטקס, ולהערכות גורמים בתחום אין וודאות לגבי מידת ההצלחה לה יזכה בארץ.

בחודש הקרוב מתכוונת דומיין ד`ה נט לפנות לכעשרים אלף בתי-עסק, על מנת ליידע אותם על השירות, כדי שיוכלו לרשום אתרים לעסקיהם, סיפר מייסד-שותף בחברה, דויד פרידמן. לדבריו, החברה אינה מתכוונת להתערב ברישום אתרים עם שמות מסחר רשומים. משמעות הדבר, שמשתמשים פרטיים אינם מנועים מלרשום דומיינים עבריים עם שמות מסחר רשומים (למשל מקדונלדס.קום), כפי שמתאפשר ברישום דומיינים באנגלית. החברה הנפגעת תוכל, כמובן, לפנות לערכאות משפטיות. עוד נמסר כי נכון להיום נמצאת החברה בשלבי משא ומתן מתקדמים עם הספקיות, אשר יוביל בימים הקרובים להתקנת התוכנה בשרתיהן.

אולם מ"נטויז`ן" נמסר, כי היא אינה מתכוונת להתקין את התוכנה על שרתיה. סמנכ"ל הפיתוח העסקי של אינטרנט זהב, עמי פיינשטיין, אמר כי החברה בוחנת את העניין, ואם יתברר כי הוא מקדם את נושא הגלישה בישראל, תשמח להתקין את התוכנה על שרתיה. מ"ברק" נמסר כי יש כוונה לשלב את השרות החדש בשרתי החברה.

בשבועות הקרובים צפוי מאבק בין שתי החברות על רשמי האתרים והספקיות. השירות שיצליח לחתום על יותר הסכמים עם ספקיות יהפוך למוביל, ואילו השני צפוי להעלם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by