בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מחקר חדש: להתעללות בגילאי הילדות השפעה הרסנית על התפתחות המוח 

מחקר חדש: להתעללות בגילאי הילדות השפעה הרסנית על התפתחות המוח

 
 
רויטרס

'המדע מראה שהתעללות בגילאי הילדות מולידה שינויים בתפקוד המוח ובמבנהו', אומר מנחה המחקר. התקפי אפילפסיה ומדדי א.א.ג בלתי תקינים מלמדים על ההשפעות החמורות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
להתעללות והזנחה בגילאי הילדות יש השפעות פיסיות חמורות על התפתחות המוח, שעשויות לגרום לבעיות פסיכלוגיות בבגרות.
 

"המדע מראה שהתעללות בגילאי הילדות מולידה שינויים בתפקוד המוח ובמבנהו", כך אומר החוקר ד"ר מרטין ה. טיכר, שהנחה את המחקר. "השינויים הללו קבועים", הוא מוסיף, "זה לא משהו שאנשים יכולים פשוט להתגבר עליו".
 

הצוות בהנחייתו של טיכר זיהה ארבע חריגות במוח שהיו נפוצות הרבה יותר בקרב מבוגרים שחוו התעללות והזנחה בילדותם לעומת מבוגרים שלא חוו התעללות.
 
 

נטייה להרס עצמי ותוקפנות

החוקרים מצאו שהמבוגרים שחוו התעללות נטו יותר להתקפי אפילפסיה בגלל שינויים במערכת השפה, חלק של המוח השולט ברגשות.

"הרגשות המתלווים להתקפים אלה כוללים עצב, מבוכה, זעם, צחוק `נפיץ` (שבדרך כלל אינו מלווה בתחושת שמחה), שקט ובמקרים רבים, פחד", מסביר טיכר.

כמו-כן עולה מהמחקר שלילדים החווים התעללות יש נטייה למדדי א.א.ג. בלתי תקינים, המיוחסים להתנהגות של הרס עצמי ותוקפנות.

 

הבדלים בין בנים לבנות

ילדים שחוו התעללות לא שילבו את פעולות האונה השמאלית והימנית של המוח כפי שעשו זאת ילדים שלא חוו התעללות. החוקרים משערים שהדבר קשור לגודל הקשר בין שתי האונות.

ממצא מעניין נוסף הוא שנמצא הבדל בין בנים ובנות בתגובה להתעללות. הזנחה אובחנה כגורם הנוח ביותר להשפיע על גודל הגשר אצל הבנים, בעוד להתעללות מינית לא היתה השפעה. אצל הבנות נרשמה מגמה הפוכה: נמצא קשר בין התעללות מינית לגודל הגשר, אך להזנחה לא היתה השפעה.

"הטראומה של ההתעללות כוללת גלים של השפעות, לרבות שינויים בהורמונים ובנוירוטרנסמיטר (מעביר כימי בין-עצבי) שמתווך בהתפתחות בין אזורים פגיעים במוח", כתב טיכר בכתב העת המדעי בו התפרסם המחקר.

"אנחנו יודעים שבעלי-חיים שנחשפים למתח נפשי והזנחה בשלב מוקדם של חייהם מפתחים מוח לכוד בחווית הפחד, החרדה והמתח", אמר טיכר. "אנחנו חושבים שהדבר נכון גם לגבי בני-אדם".מישהו עוד צריך הוכחה? מדברים על זה עכשיו בפורום קשר השתיקה בנענע

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by