בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
חדש: נהגי מוניות יתקשרו באמצעות רשת פנימית 

חדש: נהגי מוניות יתקשרו באמצעות רשת פנימית

 
 
עידו קינן, מערכת סי

שירות חדש של חברת סלקום ו-ISR יאפשר למוניות להעביר הודעות על מיקומן באמצעות טקסט שיופיע על גבי צג; יתכן שבקרוב מאוד נפסיק לשמוע:"מי פנוי באלנבי"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חברת סלקום וחברת ISR משיקות היום שירות חדש, המאפשר לתחנות מוניות לעקוב אחר מיקום המוניות. מפה על גבי מחשב מציגה את מיקומן, והסדרן יכול לדעת איזו מונית הכי קרובה למזמין הנסיעה.
 
במונית מותקן צג טקסטואלי, אשר דרכו נשלחות אליו הודעות על נסיעות. הוא יכול ללחוץ על כפתור בודד, אשר מחזיר תשובה שנקבעה מראש (למשל, "1" משמעותו "אני בדרך", - 2 "יש פקקים", - 3 "אני בהפסקה"), או להקליד תשובה.

תחנת המוניות הירושלמית "און ליין", אשר התקינה את המערכת, ויתרה לחלוטין על מכשירי הקשר הישנים. סלקום העניקה לה גם מכשירים סלולריים ניידים, אולם בתקופת הפיילוט לא דווח על שימוש בהם לצרכי ארגון הנסיעות. זאת אומרת, שאם הטכנולוגיה תתפוס, אנו צפויים לאבד פיסת פולקלור ותיקה: נוסעי המוניות לא יחשפו יותר לשיחות הקולניות בין הנהגים והתחנות.

יתרון חשוב של מערכת האיכון הוא אבטחתי. במוניות מותקנים לחצני מצוקה, אשר מדליקים נורה מיוחדת על ה"כובע" של המונית, אולם בדיקה שנערכה לפני מספר שנים הראתה, כי גם במידה ושוטרים נמצאים בסביבת המונית, הם לא שמים לב לאותה נורה. במידה וישולב לחצן המצוקה במערכת החדשה, התחנה תוכל להזעיק את המשטרה למיקומה המדויק של מונית במצוקה.

המערכת מבוססת על ,GPS מערכת האיכון הלווינית, המאפשרת זיהוי מיקומו של מחזיק המשדר. טכנולוגיית GPS פותחה על ידי צבא ארצות-הברית קצת אחרי מלחמת ויטנאם, בה איבדו חיילים רבים את דרכם בג`ונגלים, מספר ה"ניו-יורקר". בשנת ,`90 כשהטכנולוגיה כבר היתה בשוק האזרחי, החליטה ממשלת ארה"ב להכניס הפרעות בתמסורת, כדי שמיקום מדויק יתאפשר רק בידי הצבא האמריקאי, שידע איך לנטרל את ההפרעות. אולם התפתחות הטכנולוגיה אפשרה להתגבר על ההפרעות, ובמאי 2000 ביטל קלינטון את ההחלטה, שהוזילה את מחירי המכשירים ואפשרה דיוק במיקום של 20 מטר ומטה.

לקוחות סלקום יוכלו להזמין מונית מחברת "און ליין", על ידי חיוג (**66648 MONIT). כיום החברה מפעילה 220 מוניות בירושלים, אך היא נמצאת במו"מ לרכישת תחנה חיפאית, ובכוונתה להחזיק, בתוך שנתיים, במוניות בכל הערים הגדולות. החברה חתמה עם סלקום על חוזה למערכות ל-2500 מוניות, בעלות של כאלף שקל למונית, שיסופקו בשנתיים הקרובות. סלקום נמצאת במו"מ עם חברה גדולה נוספת,
אך מסרבת בשלב זה לחשוף את זהותה.

בסוף נובמבר 2000 השיקה מירס שירות הזמנת מוניות המבוסס על מיקום. לחיצה על כפתור במכשיר המירס שולחת הודעה למונית הקרובה ביותר, ומאפשרת לנהג להתקשר אל הלקוח ולהודיע לו כי הוא בדרך.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by