בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מופז: חטיפת החיילים בגבול לבנון- כשל מבצעי חמור 
 
 
חדשות נענע 

לדבריו, ניתן היה למנוע את חטיפת החיילים; ממצאי התחקירים מצביעים על כך שהיה כשל ביישום ההוראות בפעילות המבצעית בשטח; מופז הדגיש כי הסיור נהג לעבור באזור מדי יום, ושלל את האפשרות כי החיילים הגיעו למקום לשם ביצוע עסקת סמים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מדו``ח וועדת החקירה שבדקה את נסיבות חטיפתם של שלושת חיילי צה"ל בגבול לבנון עולה כי מדובר בכישלון מבצעי חמור, שהתרחש למרות מידע מודיעיני אמין שנאסף והופף בנושא. הרמטכ"ל, רב אלוף שאול מופז, הדגיש במסיבת עיתונאים מיוחדת שנערכה אמש כי ניתן היה למנוע את החטיפה.
 
לדבריו, מהתחקירים עולה, שלמעלה מכל ספק- הסיור נהג להגיע מדי יום לאותו אזור, ולכן אין לשאול מדוע הגיעו לשם החיילים. בכך הפריך הרמטכ"ל את השמועה כי החיילים הגיעו למקום לבצע עסקת סמים.

הוא ציין כי ניתנו הנחיות לגבי הירידה לאותו איזור בו נחטפו החיילים אך ההוראות היו זהירות יותר וההנחיות לא יושמו וכן כי לא ברור אם המפקדות הבינו האם התבצע הסיור בשטח או לא. הרמטכ"ל הביע צער על עוגמת הנפש שנגרמה למשפחות בעקבות "אמירות לא אחראיות".
 

מופז: אסור לטייח, חייבים ללמוד לקח

הרמטכ"ל הדגיש כי על הצבא ללמוד מן הלקחים ולא לטייח. בשלושת התחקירים שנערכו: המבצעי, הפיקודי והמודיעיני, נבדקו שלוש סוגיות מרכזיות: האם היה מידע שהיה מאפשר את מניעת את החטיפה, האם ננקטו הפעולות המתאימות על מנת למנוע את החטיפה והאם היה יישום של הלקחים מהאימונים בשטח.

הוא אמר כי המידע המודיעני שבידי החיזבאללה מקשה על צה"ל, אך על הצבא לדעת להתמודד גם עם זה. לדבריו, היה בידי הצבא מידע מודיעיני על כוונות החיזבאללה לחטוף חיילים אם כי לא מידע קונקרטי. הוא ציין כי למידע לא "נתפרה חליפה מבצעית מתאימה".
 
 

הנחיות מבצעיות מתרגיל של אירוע חטיפה לא תורגמו לרמת השטח

מופז הוסיף כי הנקודה בה נחטפו החיילים בהר דב היתה ידועה כנקודת תורפה בעייתית. לדבריו, בעקבות תרגיל של אירוע חטיפה, בוצע בחטיבה המרחבית שבועיים וחצי לפני החטיפה, ניתנו הנחיות מבצעיות שלא תורגמו בפועל לרמת השטח, הרמטכ"ל הדגיש כי הוא רואה זאת בחומרה. כמו כן הוא אמר כי היה פער בין התרגול ליישום, בתרגיל, רמת האבטחה היתה סבירה וטובה, אך לא תורגמה בפעילות השיגרתית.
 

הרמטכ"ל: ניתן היה להגיב מהר יותר לחטיפה

באשר לתגובה צה"ל בעקבות האירוע בניסיון להציל את החיילים ולסכל את החטיפה, אמר הרמטכ"ל כי ניתן היה להגיב מהר יותר ואולי אף להציל את החיילים. הוא הוסיף כי במקרה זה יש לפעול במהירות ונחישות על מנת לסכל אירועים כאלו. בתחום המודיעיני, לדבריו, היו מספר ליקויים, אולם לא מדובר בליקויים שיכלו לשנות את תוצאות האירוע. "הכשל הוא מבצעי ולא מודיעיני" הוא הדגיש.

לגבי המסקנות הוא אמר כי בפיקוד צפון נעשו פעולות הכנה לניסיון חטיפה, אם כי בכל דרג נעשו שגיאות בעקבות עומס הארועים מאז הנסיגה וישיבת חיזבאללה על הגדר. הוא ציין שמהתחקיר עולה כי ברמת הגדוד והחטיבה, לא יושמו כל הלקחים ולא היתה הקפדה על הרמה המבצעית והאבטחה הנדרשת.

הרמטכ"ל סיכם ואמר כי הוא מתכוון לנקוט מספר צעדים בעקבות המסקנות, אולם רק בשלב מאוחר, וסירב לפרט באילו צעדים מדובר. אם זאת, גורמים בטחוניים מעריכים כי יוסקו מסקנות אישיות לגבי מספר מפקדים בגזרה.
 

ידיעות נוספות

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by