בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תחזית פורסייט: האטה בסלולר ואכזבה באינטרנט 

תחזית פורסייט: האטה בסלולר ואכזבה באינטרנט

 
 
חדשות ביזנס פורטל

פלח השוק שיגדל במידה הרבה ביותר בשנה הנוכחית יהיה תקשורת הנתונים; תחום הטלוויזיה הרב ערוצית צפוי לרשום שיעור צמיחה משמעותי בהיקף ההכנסות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שוק התקשורת יצמח השנה בשיעור של %8. צפויה האטה משמעותית בצמיחת ההכנסות של השוק הסלולרי - משיעור צמיחה של %35 השנה לרמה חד ספרתית בשנה הנוכחית.
 
היקף שוק התקשורת צפוי לצמוח השנה בכ-%8 לעומת שנת ולהגיע 2000 ל-5.2 מיליארד דולר - כך מעריכים בבית ההשקעות פורסייט.

לפי תחזית פורסייט, פלחי השוק שיגדלו במידה הרבה ביותר בשנה הנוכחית יהיו תקשורת הנתונים, שתצמח השנה בכ-%35 עד להיקף של 270 מיליון דולר, והאינטרנט, שיגדל בכ-%33 עד להיקף של 200 מיליון דולר. עם זאת, בפורסייט מעריכים, כי האטה בקצב צמיחת השוק הסלולרי, וצמיחה נמוכה מאד בתחום הטלפוניה המקומית והבינלאומית - יגרמו לקצב צמיחה כולל חד ספרתי.
 

שוק הסלולר

בפורסייט אומרים, כי שוק הסלולר, שצמח בשיעורים גבוהים מאד בשנת 2000, צפוי להציג בשנת 2001 לשיעורי צמיחה נמוכים בהרבה, המאפיינים את שוק התקשורת בארצות המתקדמות.

כלכלני פורסייט מדגישים, כי בתקשורת בין מפעיל סלולר אחד לשני, קיים רישום כפול של הכנסות, היות וההכנסות בגין זמן האוויר של המפעיל השני, הנגבים על ידי המפעיל הראשון - נרשמים בדו``חות המפעיל הראשון כהכנסות. זאת, בנוסף לרישומם כהכנסות בדו``חות המפעיל השני. דבר זה גורם לעיוות בהיקף שוק הסלולר.

בפורסייט אומרים עוד, כי היקף המנויים בשוק הסלולר בסוף שנת 2000 עמד על 4.4 מיליון (כולל מנויי מירס), והוא צפוי להגיע לכ-5 מיליון מנויים בסוף שנת 2001 (4.75 מיליון מנויים ללא מירס).

בחלוקה בין החברות, צפוי כי פרטנר תרשום את שיעור הגידול הגבוה ביותר עם היקף מנויים של 1.1 מיליון. להערכת פורסייט, 1.2-1 מיליון מנויים מהווים את נקודת האיזון באסטרטגיה הנוכחית של פרטנר, ולכן צפוי, כי במהלך שנת 2001, תוכל פרטנר להתקרב או אף להציג איזון תפעולי.
בנוגע לסלקום, קיימת אי ודאות לגבי שיעורי הצמיחה שלה בשנה הקרובה, בשל מחסור חמור בתדרים, שמשפיע לרעה על יכולת הצמיחה של החברה.

לגבי פלאפון צופים בפורסייט, כי החברה תמשיך במהלך השנה הקרובה באסטרטגיית נתח השוק שלה. לכן, מבין המצטרפים החדשים, נתח השוק שלה בשנת 2001 צפוי להיות דומה לזה של פרטנר וגבוה מזה של סלקום. עם זאת, בפורסייט מעריכים, כי היקף הנטישה שלה צפוי להיות גבוה מזה של פרטנר (בעיקר עקב ההבדלים בגודל החברות), ולכן כמות המצטרפים נטו צפויה להיות נמוכה ביחס לפרטנר.
 
 

שוק הטלוויזיה

תחום הטלוויזיה הרב ערוצית צפוי לרשום שיעור צמיחה משמעותי בהיקף ההכנסות הנובע מכניסת Yes. עם כניסתה לשוק הביאה איתה Yes מגוון רחב יותר של תכנים, שידורים דיגיטליים ומגוון שירותים נוספים, כמו ערוצי פרימיום ותשלום לפי צפייה.

התוצאות של חידושים אלה החלו לתת את אותותיהן כבר ברבעונים האחרונים, כשחברות הכבלים עברו מרווחיות תפעולית להפסד, ושיעור הרווחיות הגולמית נשחק בצורה חדה.

להערכת כלכלני פורסייט, מגמה זו צפויה להמשך גם במהלך שנת 2001. היקף ההכנסות של חברות הכבלים לא צפוי להשתנות באופן מהותי בשנת 2001, שכן לצד הירידה הצפויה בהיקף המנויים נראה, כי במחצית השניה של שנת 2001, עם הכניסה לשידורים דיגיטליים - יוכלו חברות הכבלים להעלות מעט את ההכנסה הממוצעת למנוי.

בבית ההשקעות אומרים לכן, כי עיקר הצמיחה בשוק תנבע מן הצמיחה הצפויה בחברת הלוויין. היקף המנויים, הצפוי לחברת הלוויין בסוף שנת 2001, הוא 220 אלף לעומת 70-80 אלף בסוף שנת 2000.

להערכת כלכלני בית ההשקעות, צפויות חברות הכבלים להציג בשנת 2001 ירידה מסוימת בהיקף המנויים, אולם רמתם הנומינלית תתייצב לאחר מכן, וה-DBS יגרוף מספר מנויים חדשים הדומה לצמיחה בשוק.
 

שוק האינטרנט

שוק האינטרנט צפוי להוות את אחת האכזבות הגדולות בשוק התקשורת בשנת 2001. תחום זה כולל בתוכו את הכנסות ה-ISP מדמי מנוי ומתוכן.

ההכנסות מתוכן, מקורן בהכנסות מפרסום ומעמלות ממסחר אלקטרוני. שוק האינטרנט צפוי לצמוח בשנת 2001 בכ-35%, כאשר עיקר הצמיחה ינבע מצמיחה בכמות המנויים.

בפורסייט אומרים, כי הציפייה לגידול משמעותי בהכנסות מתוכן תאלץ לחכות לשנים טובות יותר. להערכת בית ההשקעות, המשבר בשווקים הפיננסיים וההאטה הצפויה בשוק האמריקני - צפויים להשפיע באופן מהותי על תחום האינטרנט.

בתקופות של מיתון, הציפייה להאטה היא חריפה יותר בתחומים הדורשים רמת יזמות גבוהה, ולכן שוק האינטרנט צפוי להיפגע יותר מתחומים אחרים בשוק התקשורת. דרך התמודדות עם הקשיים הצפויים היא באמצעות מיזוגים בין חברות תוכן בענף. לקראת סוף שנת 2000, נרשמה תחילתה של מגמה זו, עם המיזוג בין וואלה ו-IOL.

תחום נוסף, שיצר ציפיות גבוהות, ונראה כי יאכזב, הוא שוק שירותי הגישה לאינטרנט מהיר. תחום זה כולל בעיקר את ההכנסות מ-DSL ומ-Cable Modem.

בשנת 2000 נרשמו תחזיות אגרסיביות לגבי חדירת אינטרנט מהיר בעולם. תחזיות אלה השפיעו גם על התחזית לאינטרנט מהיר בישראל, ולכן, אומרים בפורסייט - התמתנות הציפיות בעולם, מחייבת את עדכון התחזית גם לגבי השוק המקומי.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by