בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תעמולה הערב: אין חפרפרת - יש בומרנג  
 
 
עידו שטרנברג


כמה מומחי תעמולה למדו הערב שאם תחזור על שקר יותר מדי פעמים, הוא עלול לחזור אליך. אישה אלמונית מקרית מלאכי מגלה לנו שבניגוד למה שחשבנו ברק הוא דווקא אדם חם ורגיש ש'שם לב לכל אדם מה חסר לו'. ליאור קצב מלמד שאפשר לדעת מי אתה גם לפי עדי האופי שלך, לא רק לפי החברים. אחרי שהפקיעו מידי ברק את השלום, זוממים במטה שרון גם על התקווה. הערב בתשדירים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תשדירי התעמולה הערב (ראשון) הוכיחו מעל לכל ספק - וחרף עקשנותו של הכתב הפוליטי של גלי צה"ל - כי למטה שרון אין חפרפרת במטה ברק. תשדיר של מטה ברק ערך הערב השוואה בין אריאל שרון למנחם בגין ז"ל, שמאוד לא החמיאה לראשון, בתגובה לתשדיר התעמולה של שרון המזכיר כי המערך דאז טען כי בגין לא יביא שלום, וכי בסופו של דבר הוא הביא שלום. מטה שרון, בתזמון רע במיוחד, חזר על אותו תשדיר, שניות אחדות לאחר שהצופה חוסן מפניו. בתשדיר של ברק נאמר כי בגין היה זה שהביא את השלום ראשון עם מצרים, ואילו שרון היה זה שהתנגד לו. שרון, לפי התשדיר, גרר את צה"ל את לבנון ובגין "סירב לחיות עם שקר המלחמה של שרון". התשדיר נחתם בפנייה ליו"ר הליכוד: "שרון, אתה לא בגין".
 
במטה שרון אולי אין חפרפרת, אבל במטה ברק צנח הערב בומרנג. כזכור, בתשדירי התעמולה של ברק בבחירות 99`, הוצגה לצופה תמונתו של נתניהו ובצדה השאלה: "אם 100 אלף אנשים איבדו את מקום עבודתם, למה שהוא יישאר בעבודתו?" מטה ברק גילה היום ששקרים וחצאי אמיתות חוזרים במעוף חד ומהיר, כמו זה של גוש העץ האוסטרלי הקמור. במסגרת השאלות שמפנים תשדירי שרון לראש הממשלה, הופיעה הערב שאלה כואבת במיוחד: "אם 230 אלף ישראלים איבדו את עבודתם למה שאתה תישאר בעבודתך?" למותר לציין, כי הן הנתונים שהוצגו בתשדיר שרון הערב והן אלה שהוצגו בתשדירי ברק ב-99` חוטאים לאמת. בתקופת נתניהו לא נוספו 100 אלף מובטלים למעגל דורשי העבודה, והוא הדין גם לגבי 230 אלף ישראלים בתקופת ברק. הרבה מומחי תעמולה משוכנעים שאם יחזרו על שקר מספיק פעמים סופו להיתפס כאמת. הערב כמה מהם למדו שאם יחזרו עליו יותר מדי פעמים, הוא עלול לחזור אליהם.

מטה ברק המשיך הערב בקו הטסטמוניה - עדויות "האיש מהרחוב". טסטמוניה מרשימה אחת היתה זו של אישה שאמרה כי זה "פשוט מאוד מבחינתי, שרון שווה מלחמה". אישה אחרת אמרה כי "אנחנו לא נישן פה לילה אחד שקט בתקופה של המון המון זמן". טסטמוניה תמוהה במיוחד היתה זו של אישה מקרית מלאכי שתיארה את ראשי הממשלה המצטייר כאדם קר ואטום כמי ש"שם לב לכל אדם מה חסר לו". כאן נשכח כלל חשוב מאוד בתורת התעמולה. בתשדיר של עשרים שניות, ואפילו תופיע בו "דמות אותנטית" מקרית מלאכי, אי אפשר לגרום לצופה לשנות את עמדותיו כלפי המועמד. אפשר לחזק את הקיים, לחדד אותו - אי אפשר לשנות סדרי עולם.

ועוד בקרית מלאכי, הערב. התשדיר האווילי בו מעניק ליאור קצב, ראש העירייה, את תעודת אזרח הכבוד לראש הממשלה, חוזר ומככב בתשדירי התעמולה של ברק. אז נכון שקצב הוא איש הליכוד, ושבנוסף לכך הוא גם אחיו של נשיא המדינה, אך דומה שאם ראש הממשלה לא מצליח לגייס דמות מרשימה יותר שתעיד לטובתו, מצבו קשה.

תשדיר "היום שאחרי" - לאחר שבעקבות דרישת חברת החדשות של הערוץ השני שונתה מוסיקת הרקע שלו הזהה לזו של הסיכום השבועי של חברת החדשות - איבד הרבה מחיוניותו. כתבנו כאן כבר שזהו התשדיר הטוב ביותר שנראה על מסכינו מאז תחילת הקמפיין, אך בערבים האחרונים למדו במטה ברק שיעור חשוב (נוסף) בדבר חשיבות מוסיקת הרקע לשידורי התעמולה.

גם מטה שרון המשיך הערב במרתון טסטמוניה, וגם כאן הסתמן שינוי בקו האסטרטגי. לאחר שהפקיעו מידיו של ברק את השלום, עכשיו זוממים במטה שרון גם על התקווה. עדי האופי של שרון מדברים יותר ויותר על העתיד ועל התקווה. אחד מהם הגדיל לעשות ואמר כי הוא סבור ששרון "יביא תקווה גדולה".

באופן כללי, המשיכו הערב במטה שרון בקו הנינוח. במונולוג חדש ומרענן אמר שרון למצלמה כי זה "דבר מדהים מה שיש כאן. ארץ של כשרונות". "לדעתי", אמר שרון, "אפשר להסתכל על העתיד באופטימיות מלאה". לדעתי, אמרתי ביני ובין עצמי, עם סקרי סוף השבוע ביד, יש לך, מר שרון, סיבות מצויינות להסתכל על העתיד באופטימיות מלאה. בנוסף, מי שהספיק להתגעגע יכול היה לשמוע את שרון שוב מדבר על אחדות בעם ועל כמה שהיא "הדבר החשוב ביותר".

הברקה קופרייטרית היתה בתשדיר הזיג-זג של מטה שרון. בתשדיר טושטשו שתי תמונות של ברק, ונאמר כי אחד המנהיגים תומך בהעברת הר הבית לפלסטינים, להחזרת הפליטים ולניהול משא ומתן תחת אש, וכי השני מתנגד לו. בסוף התשדיר מתגלות שתי תמונות של ברק ונאמר כי "כמה עצוב ששני המועמדים הם בעצם אותו מועמד".

חידוש מרענן פחות היה בנדנוד הרפטיטיווי מבית מדרשו של פינקלשטיין, הפעם על נאומו של יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, הדורש את "חאקת אל אוודה" (זכות השיבה). התשדיר נחתם בקביעה כי "ברק יחזיר את הפליטים לישראל". החידוש המקוון של הערב היה בהוספת כיתובית של כתובת אתר האינטרנט של שרון (www.sharon.org.il). אולי, למרות הכל, מישהו שם למעלה, חושב גם עלינו, הגולשים.


 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by