בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אבל לאן נוליך את החרפה? 
 
 מיליונים הפכו לפליטים. כפר נטוש בדארפור (רויטרס)   
 
יוסי גורביץ

רצח העם בסודאן הסתיים. כלומר, גמרו לרצוח את העם. ישראל שתקה. עכשיו היא רוצה לגרש חזרה את הפליטים, אלה שעוד לא נרצחו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חרפת חיי היית, חרפת מותי היית,
בת יגיעיי היית ונוות ביתי היית.
כי בעפר אבוא,
ואין ממך מחבוא.
ביאור אצלול כמטיל,
ואין ממך מציל...

לנשכחים ירווח. ולחיים ירפא.
וארץ עוד תחליף קיצה וגם חורפה.
ותימלא קול אבל ונגינות חופה.
אבל לאן נוליך את החרפה?

- נתן אלתרמן, "לאן נוליך את החרפה?"
 
עולם ומלואו. פליטה סודאנית (רויטרס)
 עולם ומלואו. פליטה סודאנית (רויטרס)   
זה עניין די מחזורי ודי מייגע. כל עשור, בערך, יש רצח עם. בשנות השבעים, זו היתה קמבודיה. בשנות השמונים, אנגולה וכורדיסטאן. שנות התשעים היו עשירות במיוחד: רואנדה, יוגוסלביה, הזוועה שהיתה ליבריה. בשנות ה-2000, זו היתה סודאן – ספציפית, חבל דארפור.

הממשלה המוסלמית של סודאן רצחה את המיעוט השחור. לפחות 200,000 בני אדם, כל אחד עולם ומלואו, נרצחו. שני מיליונים הפכו לפליטים. העולם, כהרגלו, שתק. טוב, לא בדיוק שתק: הועברו כמה החלטות במועצת הבטחון של האו"ם – אבל הן לא מולאו. לסודאנים היו ידידים טובים במועצה: ערבים ברובם, אבל גם סינים ורוסים, שדאגתם לזכויות האדם ידועה.

עכשיו, אפשר לבשר בהקלה, הכל כבר מאחורינו: השמש זרחה, החיטה פרחה, והשוחט שחט. הטיהור האתני הסתיים; אין עוד עם לרצוח. הרוצחים זכו בשלל. אפשר להסיר את התמונות המעיקות מעל סדר היום, לשכוח. שכחה, אחרי הכל, היא אחד הדברים בהם אנו מצטיינים.

אלא שדווקא עכשיו מוסיפה מדינת ישראל חטא על פשע.
 

הדגם השווייצרי

גיא צלמוות. ארוחה במחנה פליטים (רויטרס)
 גיא צלמוות. ארוחה במחנה פליטים (רויטרס)   
במלחמת העולם השניה, הוציאו השווייצרים לעצמם שם רע ומוצדק לחלוטין. כמו הוואתיקן, היתה שוויץ מדינה נייטרלית רשמית, אבל היה ברור למי נתונה אהדתה. השוויצים נתנו אשראי לגרמניה הנאצית כשאיש לא היה מוכן לעשות זאת, הלבינו זהב נאצי – גם, על פי החשד, זהב שמקורו בשיני יהודים ושהשווייצים ידעו, על כל פנים, שמקורו במחנות ריכוז – ועצרו טייסים של בעלות הברית שנפלו בשטחם.

אבל חרפתם הגדולה של השווייצים היתה הסגרתם של הפליטים היהודים. עוד בשנת 1936, הבחינו השווייצרים שיהודים גרמנים, כמה זה משונה, נמלטים בהמוניהם מגרמניה. ומכיוון שהיתה זו מדינה מסודרת, ולא אוהבת זרים, ביקש משרד הפנים השווייצרי בנימוס מעמיתיו הגרמנים להואיל ולסמן, ביטה, את דרכוניהם של הגרמנים היהודים באות J, כדי שאפשר יהיה לדעת למי לאפשר כניסה למדינה. משרד הפנים הגרמני, שתחבולה זו עדיין לא עלתה במוחו, התלהב מאד; לימים יאפשר תרגיל זה, באחת, לבטל את דרכוניהם של כל יהודי גרמניה.

במשך כל שנות המלחמה, הסגירו השווייצרים פליטים יהודים. לשוויץ, כתב לה קארה, ארבעה גבולות, אבל הם מסגירים תמיד דרך גבול אחד. יהודים גרמנים, אוסטרים, איטלקים, צרפתים – כולם הוסגרו לידי רודפיהם. בשם הנייטרליות, כמובן, ובשם החוק והסדר. סדר, כמו שיודע כל גרמני טוב, חייב להיות.
 
 

סדר צריך להיות

 
שני מיליוני פליטים הניב רצח העם בסודאן. שני מיליוני אנשים, שראו את בני משפחתם נרצחים בחנק, שריפה, ירי, אונס קבוצתי; שעונו בעצמם; שתרבותם ובתיהם נהרסו; ומתוכם, מחזיקה ישראל במאסר 56.

בסוף השבוע, חשף "ידיעות אחרונות" כי מדינת ישראל לא יכולה לשאת את קיומם של 56 סודאנים בקרבה. היא תסגיר אותם למצרים, כי משם הסתננו, וסדר צריך להיות. ומצרים – מצרים תסגיר אותה לסודאן, שכן היא ידידתו של משטר הקצבים מחארטום.

ואנחנו? אנחנו, שיש לנו יום שואה? שלומדים שנה שלמה על השואה? שאין יום שבו אין השואה איננה מוזכרת בעיתונינו? אנחנו נקרא, נאנח, נאמר "נורא", ונעבור הלאה. ואולי כלל לא נקרא?

ביום שבו פרסמנו את הידיעה הראשונה על רצח העם בסודאן, תחת הכותרת "העולם שותק: נמשך רצח העם בסודאן", פרסם עמיתי בלדד השוחי טור משלו, שעסק בנודים. על כל כניסה לידיעה על רצח העם – שהיתה הכותרת הראשית שלנו – נכנסו עשרה לטור של בלדד. זה, ככל הנראה, סדר היום האמיתי שלנו: נודים לפני רצח עם.

ולכן, גם כשישראל תסגיר את 56 הסודאנים שבידיה חזרה לגיא הצלמוות ממנו נמלטו, חזרה למוות בטוח, והכל לשם הסדר הטוב ועל פי הנהלים – גם אז לא נשים לב, כפי שאנו מקפידים להתעלם משואת הארמנים.

וכשיבוא שוב חודש אפריל – ארץ עוד תחליף קיצה וגם חורפה – ושוב נשאל את עצמנו איך "כל העולם שתק", לא נזכור את הדממה מקפיאת הדם, בה הסגרנו אנו – אנו המשלמים את משכורות השוטרים והסוהרים, אנו המעסיקים את המסגירים – 56 אנשים מבוהלים, רחוקים מביתם ומקרוביהם, לידי רוצחיהם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by