בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אושר: חולים סופניים יקבעו בעצמם את גורלם 
 
 החולה יקבע בעצמו. (אילוסטרציה: רויטרס)   
 
חדשות נענע

הכנסת אישרה את חוק "חולה נוטה למות" על פיו חולה סופני בגיר וצלול יכול לקבוע בעצמו אם ברצונו בהארכה מלאכותית של חייו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הכנסת אישרה אמש (שלישי) בקריאה שניה ושלישית את חוק "חולה הנוטה למות" על פיו חולים סופניים רשאים לקבל החלטה כי אינם רוצים לקבל טיפול רפואי או להתחבר למכונת הנשמה. הדיונים בחוק ארכו בכנסת שש שנים בוועדה משותפת לוועדת העבודה והרווחה ולועדת החוקה.

22 חברי כנסת תמכו בחוק ושלושה חברי כנסת חרדים התנגדו לו, משה גפני (דגל התורה), יצחק כהן ונסים זאב (ש"ס). ח"כ עבד אל מאלכ דהאמשה (רע"מ) נמנע בהצבעה. הכנסת דחתה את ההסתייגות שהגיש ח"כ גפני, לצמצם את ההגדרה "חולה סופני" כך שתכלול רק חולים שתוחלת חייהם מוערכת בחודש אחד לכל היותר. לפי החוק שהתקבל, חולה סופני הוא מי שהרופאים סוברים שלא נותרו לו יותר משישה חודשים לחיות.

החוק מחייב את הרופאים ליידע חולים סופניים לגבי מצבם ולספק להם מידע על האפשרות הקיימת בחוק להביע נכונות לאי קבלת טיפול. השיקולים בקביעת הטיפול הרפואי בחולה סופני הם מצבו הרפואי, רצונו ומידת סבלו. בלבד. החוק קובע כי במידה ומלאו לחולה 17 שנה והוא מסוגל להביע את עצמו, יש לכבד את רצונו של חולה הנוטה למות שאינו רוצה להאריך את חייו. על המטפלים מוטלת חובה לנסות ולשכנע באופן סביר את החולה הסופני לקבל חמצן, מזון, נוזלים וטיפולים שגרתיים, אפילו באמצעים מלאכותיים
 

חולה שאינו מסוגל להביע רצונו, אך סובל סבל רב

 
אם החולה אינו מסוגל להביע את רצונו, אך סובל סבל רב, יש להימנע מטיפול רפואי בו, במידה והביע רצון שלא לקבלו. הבעת רצון מוקדמת תיעשה בכתב, בטופס שייחוד לה, או בייפוי כוח לאדם אחר, שוב באמצעות טופס. מיופה הכוח יוסמך להחליט במקום החולה הסופני לגבי טיפול רפואי או לא. תוקף יפוי הכוח לא יעלה על חמש שנים, אם כי ניתן יהיה לחדש אותו.

במקרה של קטין, יהיו הוריו מוסמכים להחליט בעניין הארכה או המנעות מהארכת החיים. החוק קובע כי לקטין שייחשב בשל שכלית ונפשית להתמודד עם הנושא והינו מודע למצבו, יש הזכות להשתתף בקבלת ההחלטה.

ח"כ שאול יהלום מסיעת המפד"ל, שעמד בראש הוועדה המשותפת, אמר כי אישור החוק מאפשר לחולים לחיות ולמות בכבוד תוך שמירה על איכות החיים. החוק גם מתקן את המצב עד כה, שבו חולה הנוטה למות נאלץ לנקוט בהליכים משפטיים מסורבלים, אם ביקש שלא לקבל טיפול רפואי. החוק גם מקל על רופאים שרצו להיענות לבקשות חולים ונתקלו בקשיים משום לא היה להם גיבוי חוקי מלא.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by