בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
עתירה נגד גירוש עובדות זרות בהריון 
 
 עאטף דגש, מפקד משטרת ההגירה (משה שי)   
 
חדשות נענע

בג"ץ התבקש לבטל נוהל לפיו עובדות זרות מגורשות לאחר שילדו. עו"ד יובל לבנת: המדיניות סותרת עקרונות יסוד בדבר שוויון בין המינים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שופטי בג"ץ התבקשו הבוקר (שלישי) לבטל בצו עד תנאי את "נוהל הטיפול בעובדת זרה בהריון" של מינהל האוכלוסין. לפי הנוהל, עובדת זרה חוקית היולדת בארץ חייבת לעזוב את גבולות המדינה במלאת לתינוק שלושה חודשים. כך מדווח אתר הארץ.

בעתירה התבקש בג"ץ לאפשר לעובדת זרה שילדה להשלים את התקופה שהחוק מתיר לה לעבוד בישראל -חמש שנים ושלושה חודשים - ואף לאפשר לתינוקה לשהות לצידה בכל אותה התקופה. עד לפני כחודשיים איפשר נוהל של משרד הפנים לחלק מהעובדות הזרות שילדו להישאר בישראל, בתנאי שישלחו את תינוקן לחו"ל בהגיעו לגיל שלושה חודשים. נוהל זה בוטל לאחר שעורר ביקורת חריפה. לדברי חברי כנסת שהתייחסו בזמנו לנושא, "מה היינו אומרים אם במקום כלשהו בעולם היו אומרים לאמא יהודיה שעליה לשלוח את התינוק שלה למדינה אחרת, או להיות מסולקת בעצמה למקום אחר, כשהיא באה להתפרנס. לא היינו אומרים שהם אנטישמים?"

העתירה הוגשה על ידי חמישה ארגונים לזכויות אדם: קו לעובד, האגודה לזכויות האזרח, נעמ"ת, מוקד סיוע לעובדים זרים ורופאים לזכויות האדם. בעתירה נטען ש"בלשון חוזית ובאנלוגיה, ניתן לומר כי מדינת ישראל מתיימרת לנסח חוזה עם מהגרת העבודה, לפיו לידת תינוק היא בבחינת אירוע המביא לביטול מיידי וסופי של אשרת העבודה שלה". לדעת עו"ד ד"ר יובל לבנת מקו לעובד, נוגדת מדיניות משרד הפנים את חוק עבודת נשים, חוק שוויון הזדמנויות בעבודה ועקרונות יסוד בדבר שוויון בין המינים, האוסרים על פיטורי נשים בהריון או עקב היותן אמהות. עוד נטען בעתירה כי מדיניות זו סותרת את חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.

העתירה אף מסבה את תשומת לב בית המשפט לנזקים הכלכליים הכבדים הנגרמים לעובדות הזרות המגורשות מהארץ עם ילדיהן בטרם השלימו תקופת עבודה של 63 חודשים בישראל. לדברי עו"ד לבנת, "תקופה של 63 חודשי עבודה מאפשרת למהגרי העבודה למלא את מטרת הגעתם לישראל: החזר הוצאות ההגעה לישראל, לרבות דמי התיווך הגבוהים, וצבירת חיסכון כספי צנוע, שיאפשר להם לתמוך כלכלית במשפחותיהם העניות שנותרו בארצות מוצאם".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by