בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הממשלה תומכת במפעלים מזהמים מפרי חוק 
 
 זיהום אויר: בתי המשפט כמעט ואינם מרשיעים (רויטרס)   
 
דנה פאר

בחמש השנים האחרונות העניקה הממשלה מעל חצי מיליארד דולר למפעלים שחרגו מרמת הזיהום המותרת להם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הממשלה מעניקה תמיכות לשורת מפעלים המזהמים את הסביבה, למרות שאלו עוברים על החוק. זאת על פי דו"ח העוני הסביבתי לשנת 2005 שהגיש הבוקר (ראשון) הארגון "אדם, טבע ודין" לנשיא המדינה. לפי הדו"ח, במהלך חמש השנים האחרונות העניקה המדינה מענקים בשווי יותר מחצי מיליארד דולר למפעלים החורגים מרמת הזיהום המותרת להם ברישיונות העסק שלהם. בין בעלי המפעלים המזהמים נמנים גופים ידועים, כגון כימיקלים לישראל, מפעלי ים המלח, מכתשים אגן, שטראוס עלית ופרוטרום.

הדו"ח, המתבסס על נתוני המשרד לאיכות הסביבה, מצביע גם על כשלונה של הממשלה הטיפול בפסולת. מידי שנה מוטמנת בישראל פסולת במשקל חמישה מיליון טונות. הטמנה זו כרוכה בנזק כלכלי עצום, הנאמד כב-200 מיליון שקלים בשנה. חרף זאת, לא נקטה הממשלה בצעדים כגון הרחבת שיעור המיחזור או פעולות לצמצום ייצור הפסולת. בנוסף, 85 אחוזים מפסולת הבניין מושלכים כיום באתרים פיראטיים, והקנסות המוטלים על המשליכים מתוארים בדו"ח כ"מגוחכים".

נתוני הדו"ח מעידים גם על ירידה בהיקף האכיפה של המשרד לאיכות הסביבה אל מול גופים מזהמים: מספר פסקי הדין הפליליים שניתנו בנושאי איכות הסביבה מתחילת השנה ועד נובמבר 2005 הסתכם ב-62, בעוד שבשנת 2004 עמד המספר על 100. כמו כן מציין הדו"ח כי הנושא בעל מספר ההרשעות הנמוך ביותר בבתי המשפט בישראל הוא נושא זיהום האויר.
 

הסובלים העיקריים: אוכלוסיות מוחלשות

 
הדו"ח מציין כי הסובלים העיקריים מהבעיות הסביבתיות הם בדרך כלל האוכלוסיות המוחלשות ויישובים ערביים ובדואים. בנוסף מדווח כי מדינת ישראל אינה עומדת בתקני איכות מי השתיה של מדינות מערביות בעולם. על פי סקר של מכון "דחף", תואמים הנתונים את התחושה השוררת בציבור: 62 אחוזים מהציבור סבורים שמי הברז אינם נקיים, ו-72 אחוזים שותים מים מינרליים או מסוננים. זאת על אף ההבדל בעלויות: למשפחה בת ארבע נפשות, עלות מים מינרליים נעה בין 3000 ל-5000 שקלים לשנה, בעוד שעבור אותה כמות, אם הייתה צורכת המשפחה מי ברז, היתה משלמת רק 20 שקלים.

עמותת "אדם, טבע ודין" הוקמה בשנת 1990 במטרה להוות גוף מקצועי בלתי-תלוי שידאג לאינטרס הציבורי בשמירה על איכות הסביבה בישראל.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by