בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ניצול ניצולי שואה: לא עוד? 
 
 היכל השמות ביד ושם (רויטרס)   
 
אסא וולפסון

ועדת החוקה, חוק ומשפט אישרה להצבעה במליאת הכנסת את החוק שיכריח את המדינה ואת הבנקים להחזיר לניצולי השואה את הכסף השייך להם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"אחד החוקים החשובים ביותר בתולדות המדינה" לפיד (רויטרס)
 "אחד החוקים החשובים ביותר בתולדות המדינה" לפיד (רויטרס)   
ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת אישרה היום (שני) את הצעת חוק השבת נכסי הנספים בשואה להצבעה במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית. כך דווח באתר הארץ. יוזם ההצעה, חבר הכנסת, יוסף לפיד, אמר כי "זה אחד החוקים החשובים ביותר בתולדות המדינה. חבל שהוא לא נחקק לפני 50 שנה". אישור החוק בקריאה שנייה ושלישית יועמד להצבעה במליאת הכנסת ביום רביעי .

יו"ר הוועדה הפרלמנטרית שטיפלה בהכנת החוק, ח"כ קולט אביטל (עבודה), תקיים מחר מסיבת עיתונאים במהלכה תודיע כי מדינת ישראל תפעל, לראשונה בתולדותיה, להשבת נכסי הנספים ליורשיהם החוקיים.

הסיכויים שהחוק יאושר טובים למדי. ראש הממשלה, אריאל שרון, האיץ בשר האוצר, אהוד אולמרט, לסיים את הליכי החקיקה בימים הקרובים. יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, הודיע כי יעשה כל שיידרש כדי להביא לאישור את הצעת חוק נכסי הנספים.
 

ארגוני התמיכה בחוק: מטילים ספק שייתקן את העוול

 
מנגד, מטילים נציגי ארגונים שליוו את הכנת החוק ספק בסיכוייו להביא לתיקון העוול ההיסטורי שנגרם ליורשי הנספים. בין הנקודות שהם מעלים כנתונים במחלוקת הם גובה התקציב של יחידת המחקר, מיהם המוטבים לקבל את הכסף במקרה שלא יימצאו יורשים ומה שוויי הנכסים

הצעת החוק קובעת כי ועדה של אישי ציבור שבראשותה יעמוד שופט בדימוס תמנה את הנהלת חברה ממשלתית שתעסוק באיתור ובהשבת רכוש הנספים. שר המשפטים ימנה את השופט. המדינה תעביר, לאחר הקמת החברה, את כל הנכסים שבידיה ששייכים לנספי השואה,לניהולה. חובת השבת הנכסים תחול גם על המגזר הפרטי. על פי ההצעה, כל אדם או חברה שמחזיקים בנכס של נספה שואה חייבים להעבירו לניהול החברה.

יו"ר מרכז הארגונים הניצולים, נח פלוג אמר כי "היינו יותר מדי מאופקים. ישראל היא המדינה האחרונה בעולם שמטפלת בהשבת הנספים. פקידי האוצר התייחסו לניצולים כאילו אנחנו לא בסדר".
 

בנק המזרחי: "התיישנות"

 
כזכור, בנק לאומי, שקיבל לידיו בגלגולו הקודם כבנק אנגלו-פלסטינה, את רוב חשבונות הנרצחים, סירב בתחילה לוותר על הכסף ולאחר מכן הודיע בחודש ינואר השנה, כי "לא ישלם פרוטה, אלא אם הדבר יעוגן בחקיקה". וועדת חקירה קבעה בזמנו כי בנק לאומי, המחזיק ברוב החשבונות של נספי וניצולי השואה, חייב להם קרן של 35 מיליוני ש"ח. עם ריבית והצמדה של 60 שנים, מגיע הסכום ל-307.5 מיליוני שקלים.

גם בנק המזרחי טען בזמנו כי יורשיהם של ניצולי שואה, שקיבלו מהבנק רק חלק משווי הפקדונות שהפקידו הניצולים, לא יוכלו לקבל את יתרת הסכום. הסיבה, לדברי נציג הבנק, עורך הדין יעקב נאמן, הייתה "התיישנות".

לפי ההערכות, השווי הכללי של נכסי הנספים בישראל נאמד ביותר ממליארד שקלים. מתוך 300 אלף ניצולי השואה החיים כיום בישראל, ל-75 אלף אין הכנסה המספיקה לצרכי קיום מינימלי.

ישראל היא המדינה האחרונה שעודה מטפלת בנושא השבת הנכסים לניצולי שואה. לאחר מלחמת העולם השנייה היו רק שתי מדינות בהן לא יכלו ניצולי שואה שהפקידו כספים בחשבונות בנק, לקבל לידיהם את הכספים הללו. אחת המדינות הללו היא שוויץ. השנייה, היא ישראל.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by