בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
"מי שאין לו כסף, מת קודם" 
 
 רק 56% מהקשישים העניים שרדו. קבצן בת``א (לעמ)   
 
איתמר שאלתיאל

כך עולה ממחקר חדש, שבדק קבוצת קשישים גדולה בירושלים. מסתבר כי מצבם הבריאותי של הקשישים העניים רע בהרבה מזה של העשירים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"מי שאין לו כסף, מת קודם", כך אמר פרופסור יוחנן שטסמן, ראש המערך לשיקום וגריאטריה בבית החולים הדסה בהר הצופים, בהתבסס על תוצאות מחקר חדש. המחקר בדק את סיכויי ההישרדות של קבוצת קשישים גדולה מירושלים. כך דווח הבוקר (שלישי) באתר הארץ.

מהמחקר עולה כי 71 אחוזים מהקשישים, שמצבם הכלכלי טוב, שרדו במשך 12 שנה מאז תחילת המחקר. לעומתם, רק 56 אחוזים מקשישים, שמצבם הכלכלי רע, שרדו את אותה התקופה.

המחקר נמשך מזה 15 שנה, ובחן את בריאותם של כ-1,900 תושבי ירושלים ילידי 1920 ו-1921. מדובר במחקר האורך היחיד שבוצע בישראל על התפתחות הזקנה. הממצאים יוצגו היום בכנס של חוקרי זקנה בתל אביב.

המשתתפים במחקר נבדקו בשלוש נקודות זמן שונות - בגיל 70, 77 ובגילאי 84 ו-85. התוצאות המלאות של הבדיקה האחרונה יתקבלו רק בשנה הבאה. שטסמן מנהל את המחקר מאז 1990, ויחד עמו השתתפו במחקר הד"ר יורם מערבי, הד"ר ג'רמי ג'ייקובס והד"ר רוברט המרמן-רוזנברג.
 

תחושות בדידות, והידרדרות מנטלית

 
החוקרים בדקו את השפעתם של מספר גורמים חברתיים, פסיכולוגיים וכלכליים על תמותת הקשישים ומצב בריאותם. 62 אחוזים מהמשתתפים בגיל 77 דיווחו כי אין להם בעיה לגמור את החודש. שאר הקשישים דיווחו על בעיות מסוימות, 19 אחוזים מהם דיווחו על בעיות קשות. כמעט בכל מדד, מצב הקשישים שסובלים מבעיות כלכליות היה קשה יותר.

29 אחוזים מהקשישים שדיווחו על ביטחון כלכלי סבלו מתחושות בדידות בגיל 77. זאת לעומת 61 אחוזים מקרב מי שדיווח על מצוקה כלכלית. החוקרים סיפרו כי הניחו שיוצאי עדות המזרח סובלים פחות מבדידות, אולם המחקר הוכיח ההפך. הסתבר כי יוצאי ספרד, שהורגלו למבנה משפחתי תומך, סבלו בזקנתם מהתרופפותה של תמיכה זו.

עם זאת, לדברי הפרופ' שטסמן, מהמחקר עולה כי להשתייכות עדתית אין משמעות. "פולנים עשירים לא שונים ממרוקאים עשירים, ולהיפך. השוני הוא בין עשירים לעניים", אמר.

מספר הקשישים העניים, שסבלו מבעיות ראייה, היה גדול פי 2.5 ממספר הקשישים, שלא דיווחו על בעיות כלכליות. כמו כן, מהמחקר עולה כי סיכויי התמותה של מי שסבל מקשיי ראיה בגיל 70 היו גבוהים פי 2.5 כעבור 12 שנה מסיכויי התמותה של קשיש שלא סבל מבעיות אלה.

הפער הרחב ביותר בין שתי הקבוצות נרשם במצבם הקוגניטיבי של הקשישים. 25 אחוזים מהקשישים ללא בעיות כלכליות לקו בירידה מנטלית ניכרת. שיעור זה בקרב הקשישים העניים עומד על 70 אחוזים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by