בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מה עשתה צרפת במהלך רצח העם ברואנדה? 
 
 שחקן, שגופו מכוסה אפר, משחק בהצגה על רצח העם (רויטרס)   
 
איתמר שאלתיאל

יותר ממיליון איש נרצחו ב-1994 ברואנדה. עתה בית משפט צרפתי חוקר האם חיילים צרפתים השתתפו בטבח, ואנסו נשים בנות טוטסי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בית משפט צבאי צרפתי יחקור טענות לפיהן חיילים צרפתים נכחו ברואנדה במהלך רצח העם ב-1994, מבלי לעשות דבר, ואף סייעו לרוצחים ואנסו נשים מהמיעוט הטוטסי. כך דווח היום (חמישי) בהארץ.

רצח העם ברואנדה נמשך שלושה חודשים, מאפריל עד יולי, במהלכם מוערך כי נרצחו יותר ממיליון בני טוטסי ועשרות אלפי בני הוטו, שהתנגדו לטבח. מאז 1994, צרפת ורואנדה נמצאות ביחסים מתוחים.

במשרד ההגנה הצרפתי ניסו בתחילת החודש למנוע את קיום החקירה בטענה כי נסיעתה לקיגאלי של בריג'יט רמו, השופטת-חוקרת, תעמיד את חייה בסכנה. אולם למרות טענות אלו ביקרה רמו ברואנדה, וגבתה עדויות משישה אזרחים, שתבעו את צבא צרפת באשמת "שותפות ברצח העם ופשעים נגד האנושות". התביעה קיבלה שתיים מהעדויות, ופסלה ארבעה.
 

"סכינים גדולות נוצצות"

 
בין העדויות, שמעה רנו את סיפורה של אוריה מוקקליסה, שהיתה בת 16 במהלך הטבח. מוקקליסה סיפרה כי אנשי מיליציית האינטראמוויי של בני הוטו אנסו אותה במחנה של פליטי טוטסי במורמבי. המחנה היה תחת שליטת הצרפתים.

"אינטראמוויי באו למחנה והצביעו על טוטסי, שצוו אז לעזוב על ידי החיילים הצרפתים. ראיתי את האינטראמוויי הורגים אותם, ראיתי גם חיילים צרפתים הורגים טוטסי בסכינים גדולות נוצצות", סיפרה מוקקליסה.

סיפורו של אינוסן גיסנואה, שהיה בן 14 ב-1994, דומה. "אינטראמוויי תקפו אותנו ורדפו אחרינו ואני מאשר שחיילים צרפתים התבוננו מכלי הרכב שלהם בלי לעשות דבר", סיפר גיסנואה לרנו.
 

המעורבות הצרפתית ומבצע "טורקיז"

זו אינה הפעם הראשונה שבה נשמעות האשמות אלה נגד צרפת, אולם מדובר בפעם הראשונה בה צבא צרפת עומד לחקירה רשמית. הניצולים מהטבח, חוקרים, ארגוני זכויות אדם והיסטוריונים מאשימים את שלטונות צרפת בתמיכה במשטרה ההוטו, שביצע את ההשמדה, במהלך הטבח ואחריו.

צרפת החזיקה חיילים ברואנדה מאז שנת 1990. באותה שנה החלה מלחמת אזרחים בין המשטר הקודם ל"חזית הפטריוטית הרואנדית" (RPF). מרבית חברי המחתרת היו בני טוטסים. לפי העדויות מהתקופה, החיילים הצרפתים איישו מחסומי דרכים, שבהם נעצר כל טוסי לחקירה, ואף אימנו את מיליציות האינטראמוויי, ששיחקו תפקיד מרכזי בטבח.

באופן רשמי, החיילים הצרפתים עזבו את רואנדה באוגוסט 1993, לאחר שנחתם הסכם ארושה. ההסכם, שנחתם בין המשטר, מפלגות האופוזיציה ותנועת הגרילה, אמור היה להוביל לשלום, אולם לא קויים. כמו כן, לדברי עדים שונים, עשרות "מומחים צבאיים" צרפתים נשארו ברואנדה.

החקירה החדשה עוסקת בחיילים שהיו במבצע "טורקיז". באופן רשמי, תפקיד המבצע היה להציל טוטסי נרדפים, אולם לדברי רבים המטרה הראשית של החיילים היתה להציל את המשטר הקודם, ולמנוע את ניצחון ה-RPF. גורמים ברואנדה טוענים כי מרגע שנפל המשטר, איפשרו החיילים הצרפתים לאנשים שעמדו בראשו ולפליטי הוטו לעבור לזאיר (כיום הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו).
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by