בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ערבים ברשת: נשים התאבדו אחרי מותו של אל-אטרש 

ערבים ברשת: נשים התאבדו אחרי מותו של אל-אטרש

 
 
הארון תחאוכו

אחד מגדולי המלחינים בעולם הערבי נמלט בילדותו מסוריה והגיע למצרים, שם עלה לגדולה; השבוע מלאו 31 שנה למותו של פריד אל-אטרש

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מיליוני מוסלמים עולים לרגל. הכעבה במכה (רויטרס)
 מיליוני מוסלמים עולים לרגל. הכעבה במכה (רויטרס)   
מיליוני מוסלמים עולים לרגל בימים אלה למכה שבערב הסעודית, זאת לרגל חג הקורבן שיחל באמצע השבוע הבא. כל מוסלמי באשר הוא מחוייב פעם אחת במהלך חייו לעלות לרגל ל"כעבה" (האבן השחורה) שבלב ליבה של מכה. הכעבה היא קודש הקודשים של דת האיסלאם וכל מוסלמי פונה לעברה ועורך את תפילתו.
 

גניבה באמצע הרחוב

"חתך לי את הכיס". מסארווה (צילום באדיבות panet)
 "חתך לי את הכיס". מסארווה (צילום באדיבות panet)   
גם עבד אל-רחים מסארווה מטייבה עלה לרגל השנה ונמצא בימים אלה במכה. הפתעה קטנה ציפתה למסארווה, ביום שלישי השבוע, כאשר סיים את תפילת אחר הצהריים. "יצאתי מהמסגד והיו המון אנשים מסביבי והתחלתי לצעוד איתם", הוא שיחזר. "לפתע הרגשתי שמישהו נוגע בי ליד כיס הגלימה שלבשתי והסתכלתי לראות מה קורה לי ובמהרה הבנתי שמכייסים אותי".

בשיחה מסעודיה סיפר מסארווה לכתב panet כי הבחין בצעיר שחום-עור ששלח את ידו לעבר הכיס של מסארווה. "ראיתי שהוא חותך לי את הבד באמצעות סכין חדה ומנסה לגנוב את הטלפון הנייד. מיד תפסתי בידו והטלפון נפל ממנו. הוא היה זריז והצליח להתחמק ממני, למרות שאנשים מסביב ניסו לסייע לי", סיפר מסארווה.

בארץ שבה העונשים על גניבה הם קשים במיוחד, לא האמין מסארווה כי זה יקרה דווקא לו. "בכיס לא החזקתי דבר מיוחד, אלא רק את הטלפון הנייד. אני מאמין כי הרשויות בערב הסעודית מטפלות היטב במקרים כאלה. במקרה הזה אני משאיר את הכל לאלוהים", סיכם.
 

השב"כ נגד העיתונאים הערביים

גדול הזמרים והמלחינים. פריד אל-אטרש
 גדול הזמרים והמלחינים. פריד אל-אטרש   
במרכז "אעלאם" לתקשורת הערבית-פלסטינית בישראל טוענים כי מזה מספר חודשים מנהל השב"כ מסע התנכלות והפחדה נגד עיתונאים ערביים אזרחי המדינה. במכתב שנשלח לעיתונאים נכתב כי "מסע הפחדה זה בא לידי ביטוי בזימון עיתונאים ערבים לחקירות עם גורמים מהשב"כ. בחודשיים האחרונים בלבד זומנו שלושה עיתונאים ערבים לחקירות של השב"כ. הם נחקרו אודות קשריהם עם עיתונאים וכלי תקשורת מהעולם הערבי ועל האופן שבו מנוהל כלי התקשורת בו הם עובדים".

לטענת חנין זועבי, מנכ"ל "אעלאם", חוקרי השב"כ "הורו" לאחד העיתונאים להימנע מפרסום מאמרים של עיתונאי לבנוני מסוים, המתפרסמים במקביל באתרים חדשות נוספים, לא בשל תוכנם אלא בשל זהות הכותב בלבד. "בחקירות הללו החוקרים ניסו להטיל אימה בלבם של העיתונאים תוך איום בהפעלת סנקציות פליליות נגדם בשל קשריהם עם עיתונאים מהעולם הערבי, שלפי טענת השב"כ הינם מזוהים עם ארגונים עוינים", טוענת זועבי.

קריאה לעיתונאים להשמיע את קולם

עוד טוענת זועבי במכתבה כי "התנכלות לעיתונאים ערבים הגיעה לשיא חדש עם הוצאת צו האוסר על העיתונאי והסופר אנטון שלחת לצאת מהארץ עד סוף דצמבר 2005. בנוסף, מר שלחת קיבל מכתב ממנהל מינהל האוכלוסין, מר ששי קציר שבו מצוין, כי נשקלת הארכת הצו לשנה נוספת".

מר שלחת הינו עיתונאי וסופר מהידועים בחברה הפלסטינית הן בתוך ישראל והן מחוצה לה. לדעת זועבי, הוצאת צו האוסר עליו לצאת מישראל מהווה פגיעה קשה בזכותו החוקתית לחופש התנועה. "גם האופן שבו הוצא הצו מהווה פגיעה קשה בזכותו החוקתית להליך הוגן, משום שלא ניתנה לו הזדמנות להשמיע את דבריו בטרם הוצא הצו, ואף לא נמסר לו מהו הבסיס העובדתי ששמש כעילה להוצאת הצו ע"י שר הפנים", טענה.

זועבי פנתה במכתבה לעיתונאים ולפעילי זכויות אדם כדי "להשמיע קול מחאה נגד הפגיעה המתמשכת בעיתונאים הערבים, לפנות לשר הפנים כדי לבטל את צו איסור היציאה מהארץ נגד שלחת, ונגד הפגיעה הקשה בחופש העיתונות וחופש הביטוי, שמהווים את נשמת אפה של הדמוקרטיה. שתיקה זו עלולה להתפרש כמתן לגיטימציה למדיניות פסולה זו ועלולה לחזק אותה".
 
 

סיפורו של פריד אל-אטרש

אל-אטרש וידידה (קטע מתוך סרט)
 אל-אטרש וידידה (קטע מתוך סרט)   
השבוע לפני 31 שנה מת פריד אל-אטרש, מגדולי הזמרים והמלחינים הערביים שחיו במאה ה-20. אל-אטרש, יליד הר הדרוזים בסוריה, נולד ב-1915 (באחד הראיונות אמר כי נולד ב-1917) ונמלט ביחד עם אמו ואחיו למצרים. בני המשפחה נמלטו לאחר שנכשלו במרב שהובילו נגד הצרפתים.

באמצע שנות השלושים החל אל-אטרש את דרכו בעולם המוסיקה והקולנוע. הוא ניגן על עוד. ב-1940 השתתף בסרטו המוסיקלי הראשון "ניצחון הנעורים" יחד עם אחותו, הזמרת הידועה אסמהאן. הסרט נחל הצלחה גדולה ובשנים שלאחר מכן השתתף אל-אטרש ב-30 סרטים, בחלקם לצידה של רקדנית הבטן סאמיה ג'מאל.

יש הטוענים כי הסיבה העיקרית לכך שאל-אטרש נהפך למלחין וזמר מפורסם היא בשל העובדה כי החליט להגיע למצרים, לאחר שנמלט מסוריה, ולא למדינה אחרת. סגנון שירתו וביצועיו הייחודיים נגעו בקהל הרחב והפכו אותו לאחד הבולטים במוסיקה הערבית.
 

אל-אטרש מת 40 ימים לפני אום כולת'ום

 
פריד אל-אטרש מת ב-26 בדצמבר 1974 ובאותו יום שמו קץ לחייהן מספר נשים צעירות, זאת אך ורק בשל מותו. אל-אטרש מת 40 ימים לפני מותה לש הזמרת הידועה אום כולת'ום. פרטים נוספים על פריד אל-אטרש ותמונות תוכלו למצוא בקישור הזה »

מלבד סיפור הכישלון של משפחת אל-אטרש, רודפת אותה טרגדיה נוספת והיא סיפורה של האחות הזמרת. אסמהאן נרצחה בשלהי הקריירה המצליחה שלה ויש הקושרים כי ידה של הזמרת אום כולת'ום הייתה מעורבת ברצח. טענה זו לא הוכחה עד היום. סיבת נוספת להירצחה של אסמהאן היא בשל היותה פעילה במפלגה חברתית במצרים. עד היום לא יודעים את הסיבה האמיתית לרצח או מי היה מעורב בו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by