בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מעכשיו יהיה קשה עוד יותר להיות הומו ברמאללה 
 
 רוצים את השריעה. מאות תומכי חמאס בחברון (רויטרס)   
 
אבירם זינו, רמאללה

מעולם לא היה קל להיות הומו או לסבית בשטחים. אבל עכשיו החמאס בשלטון, ומאיים להפוך את רמאללה לטהרן. ומה יעשו הומוסקסואלים פלסטינים? יעברו לתל אביב ויחלמו על לונדון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
קשה לדבר על זכויות. עשראווי (רויטרס)
 קשה לדבר על זכויות. עשראווי (רויטרס)   
ניצחונה הסוחף של תנועת החמאס בבחירות הפרלמנטריות ברשות הפלסטינית מעוררת חשש לא רק בישראל. האוכלוסיה ההומו-לסבית ברשות חוששת כי רמאללה, שנחשבת לאחת הערים החילוניות בשטחים, תהפוך בקרוב לסניף של טהרן.

מפלגת החמאס, מפלגת "השינוי והרפורמה", זכתה ב-76 מושבים במועצה המחוקקת הפלסטינית, ויש לה עתה מספיק כוח פוליטי בכדי להחיל על השטחים את חוק השריעה, החוק האיסלאמי. "השינוי והרפורמה", כמצופה, לא מפגינה חיבה יתרה לקהילה ההומוסקסואלית.

לאוכלוסיית הגאים הפלסטינים מעולם לא הייתה דמות פוליטית שתגן עליהם, מלבד אולי מפלגת "הדרך השלישית", בראשות שר האוצר סלאם פיאד וחנן עשראווי. אולם המפלגה קיבלה רק 2 מקומות בסבב הבחירות הנוכחי, לא מספיק כדי לעשות משהו, לא כשהומו פלסטיני ממוצע מסתתר בתל אביב כדי שלא ימצאו אותו, או חי חיים כפולים בתוך הרשות.
 

משכב זכר הוא עבירה על החוק

אוסרים ומכים. שוטרים פלסטינים (רויטרס)
 אוסרים ומכים. שוטרים פלסטינים (רויטרס)   
ד"ר חנן עשראווי, 60, היא חברת פרלמנט ותיקה ברשות. עשראווי יודעת שלפני שהכיבוש הישראלי לא יסתיים יהיה קשה לדבר על זכויות של איזושהי קבוצה בחברה הפלסטינית. הענקת זכויות לקהילה ההומו-לסבית, דבר שהיה מסובך ממילא ברשות, הפך עתה, עם ניצחון החמאס, למסובך הרבה יותר.

לפי החוק הפלסטיני, משכב זכר הוא עבירה על החוק הפלילי, שאף גוררת אישום בהפצת נגיף האיידס. החוק האיסלמי גם כן אינו מעודד יחסים חד-מיניים, והדבר חמור עוד יותר כאשר מדובר בשתי נשים. ב-1999 הואשם שוטר פלסטיני בקיום יחסי מין עם נער, ונידון למוות. לאחר הוצאתו להורג נשמעו ביקורות קשות בעולם, והרשות חדלה להוציא הומוסקסואלים להורג. אולם מה שהרשות חדלה לעשות באופן רשמי, מבצעות במקרים רבים המשפחות עצמן.

האנייה, ממפלגתה של חנן עשראווי, לא חושבת שזה הזמן לעסוק בזכויות של הומואים: "אנחנו עדיין לא הגענו בהיסטוריה הפלסטינית לנקודה בה אנחנו מדברים על נשים, ילדים וזכויות סוציאליות אחרות. אנחנו צריכים קודם לבסס את המדינה ורק אחר כך לדבר על זכויות. הם פחות מאחוז אחד באוכלוסייה", מוסיפה האנייה, אך נראה שהיא צריכה לבדוק שוב את המקורות הסטטיסטיים שלה.

"בדרך השלישית אנחנו מנסים לתת פוקוס לזכויות אדם, לילדים, אך באותו זמן יודעים את מגבלות החברה הפלסטינית. עדיין יש לנו דרך ארוכה בחינוך ילדינו לזכויות בכלל", אומרת האנייה. "אנחנו חלק מחברה ערבית, והאיסלם עדיין לא מוכן לדבר על הומואים, זה אסור על פי הקוראן".
 

"אבא שלי אמר לי שהוא שונא אותי"

מקווים להגיע לחו"ל. זוג מתנשק ברומא (רויטרס)
 מקווים להגיע לחו"ל. זוג מתנשק ברומא (רויטרס)   
האנייה תומכת בגישה הדיסקרטית: "אני מכירה הומוסקסואלים רבים שמעדיפים לחיות את חייהם בשקט, הם נשואים וחיים בסדר". אבל כאשר היא נשאלת האם הם נמצאים בסכנת חיים, היא מתחמקת: "לא כל עוד הם לא מוציאים את זה החוצה". כשאני מתעקש היא מודה: "כן, אם הם יהיו כך בגלוי, הם יהיו בסכנה". אין מה לדבר על מצעד הגאווה ברמאללה.

יום אחרי פרסום תוצאות הבחירות קיבלתי טלפון בהול ממוחמד, איתו שוחחתי לצורך הכנת הכתבה. "תבטל הכל, לא נראה לי חכם לפרסם את זה עכשיו. יכולים לפגוע בי", הוא נשמע מבוהל. "האווירה היא של שינוי, לא יודע מה יהיה. אני מעדיף לא לקחת סיכונים מיותרים".

מוחמד יכול להעיד על קשייו של הומו פלסטיני, שבוחר לא להסתיר את העדפותיו המיניות. "בהתחלה אבא שלי אמר לי שאני נשי, מתנהג כמו אישה, אחר כך היו שמועות שאני מסתובב עם גברים, ואחר כך אנשים אמרו לו שהם ראו אותי הולך עם גברים בתל אביב", הוא מספר ומדליק סיגריה נוספת, השביעית בשעה האחרונה.

"אבא שלי אמר לי שהוא שונא אותי", ממשיך מוחמד, ופניו, לראשונה בשיחה שלנו, מסגירים את רגשותיו. "הוא אמר לי שאם לא אשתנה הוא יהרוג אותי. אחר כך הוא והאחים שלי הרביצו לי". באותו היום הוא ברח מהבית.
 
 

'רוצה לראות את מלכת אנגליה'

 
בפני מוחמד, כמו מרבית ההומואים הפלסטינים האחרים, לא עומדות אפשריות רבות: לחיות את חייו בתל אביב, בין אם עם אישורים ובין אם לא, ולהיזהר תמיד; לחיות את חייו בזהות כפולה ברשות; או אפשרות אחרת, סוריאליסטית פחות, אך גם פחות ריאלית - לקבל מקלט מדיני באירופה.

גורמים באגודת ההומואים והלסביות בישראל יודעים על כ-250 פלסטינים בתוך תחומי ישראל. "אנחנו מציידים אותם באישורים ומכתבים, שברוב המקרים אינם בעלי סמכות משפטית, אלא רק מכתבים שאנחנו מנפיקים, ומבקשים מהמשטרה להתחשב". אולם לא תמיד המסמכים הללו עוזרים.

באגודה אומרים כי הם מבינים את הצורך של ישראל בביטחון, ואת הבעייתיות שבהנפקת אישורים מיוחדים להומואים פלסטינים. גם בבתי המשפט מתחשבים ברוב המקרים, ולא מגרשים אותם לשטחים.

"הפתרון הוא אירופה", מסבירים גורמים המטפלים באוכלוסייה הזו. אך כמו כל דבר שקשור באזור שלנו, גם כאן יש קשיים ביצועיים. לדברי הגורמים, "האירופים לא מדברים איתנו ישירות, הם מפנים אותנו לאונר"א, שמקבלת אלפי פניות כל שנה מאלפי פליטים אחרים. במצב הנוכחי אפשר למצוא מקלט ל-2-3 פלסטינים בשנה. במקרה הטוב".

"אין לנו כרגע עמדה בנושא", אומר גורם בכיר במשלחת האיחוד האירופי לשטחי הרשות. "אולי בעתיד נוכל לפתח עמדה ולעזור יותר, אנחנו מודעים למורכבות הבעיה ולחומרתה", הוא אומר, "אלא שבמצב הנוכחי, כאשר ישנו ספק אם אנו יכולים בכלל להידבר עם הפלסטינים, בייחוד אחרי ניצחון החמאס, קשה מאוד להתייחס לבעיה". לדבריו, "ככל הנראה, הפתרון הוא לחכות שהמצב באזור יהיה יותר רגוע".

"אני רוצה לחיות בלונדון", מספר מוחמד. "הלוואי והייתי שם, ולא הייתי צריך לפחד. הכל יותר טוב שם. בשבילי זה כמו להתחיל הכל מחדש. וחוץ מזה - אני ממש רוצה לראות את המלכה".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by