בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ערבים ברשת: הפיטמה של א-זוגבי והקריקטורות 
 
 שריפת דגלי דנמרק בעיראק, אתמול (אל-ערבייה)   
 
הארון תחאוכו

הזמרת נואל א-זוגבי סיימה לצלם קליפ אבל דאגנו להזכיר לכם על תקרית פיטמה שהייתה לה. ועוד: פרשת הקריקטורות מדנמרק רחוקה מסיום, ותגובת גולש על טביעת ים סוף

 
 
 
 
 
 
 
 
 

פרשת השבוע, וכנראה גם בשבועות הקרובים

שורפים את דגל דנמרק בשכם (רויטרס)
 שורפים את דגל דנמרק בשכם (רויטרס)   
הפרשה שמסרבת לרדת מהכותרות, וכנראה תישאר שם לזמן מה, היא פרסום הקריקטורות על הנביא מוחמד שצוייר כמחבל וכפצצה מתקתקת. הזעקה של העולם המוסלמי מוצדקת, וכמוסלמי אני מודה כי המעשה הדני הוא נתעב ומנוגד לדת האיסלאם. השאלה המרכזית מבחינתי היא מדוע רק עכשיו? מדוע לקח כל כך הרבה זמן לעולם הערבי כדי להבעיר את המדורה הזאת בעקבות פרסום הקריקטורות? האם יש סיבה להצתה המאוחרת הזאת?

אמנם עם פרסום הקריקטורות, בחודש ספטמבר 2005, היו תגובות של העולם הערבי, אך הן לא היו דומות כלל לתגובות של הימים האחרונים. המדינה הראשונה שהציתה שוב את הסערה הייתה סעודיה, שלפני שבוע ויומיים החליטה שהיא מחזירה את השגריר שלה מדנמרק, ומורידה את המוצרים הדנים מהמדפים. בעקבות סעודיה קמה גם לוב וכדור השלג המוסלמי עדיין מתגלגל, וימשיך להתגלגל כנראה עד שאחד ממאיירי הקריקטורות או עורכי העיתון יבואו על עונשם ועדיף, כך כנראה לדעת המתנגדים, עם דם.

והשאלה למחשבה: האם סעודיה הציתה שוב את המדורה רק כדי לגרום לנו לשכוח מהאסון שפקד אותה בזמן העלייה לרגל, שאז נהרגו 360 מוסלמים ליד העיר מכה? אני לא יודע את התשובה, אך היו כאלה בעולם הערבי שטענו שאכן מדובר ב"מזימה" סעודית. אי אפשר לדעת.
 

תקציר הפרקים הקודמים

"להחרים מוצרים מדנמרק". מינימרקט בירדן (אל-ערבייה)
 "להחרים מוצרים מדנמרק". מינימרקט בירדן (אל-ערבייה)   
הסערה סביב פרסום הקריקטורות על הנביא מוחמד ממשיכה לתפוס כותרות בעיתונים ובאתרים בכל העולם. לדברי גורמים במדינות ערב לא צפוי שקט בתקופה הקרובה ולטענתם "עד אשר שהאחראים למעשה הנתעב יקבלו את העונש המגיע להם".

בספטמבר 2005 פרסם העיתון הדני "יילנדס-פוסטן" כחלק ממערכה על חופש הדיבור, שורה של קריקטורות על הנביא מוחמד, שבאחת מהן נראה הטורבן שלו כפצצה. חודשיים לאחר מכן פרצו מהומות בעיר ארהוס, בה ממוקם העיתון, ובסוף חודש דצמבר גינו שרי הליגה הערבית את הקריקטורות. בסוף חודש ינואר, החלה ערב הסעודית בקמפיין נגד הקריקטורות, דרשה התנצלות מממשלת דנמרק, והחזירה את שגרירה מדנמרק. כך עשתה גם לוב. בעולם המוסלמי הוכרז על חרם כנגד מוצרים דניים.

השבוע פרסמו עיתונים נוספים בצרפת ובגרמניה קריקטורות של הנביא מוחמד כשהוא מוצג שם בצורה לא מחמיאה. הפרסום הזה רק הוסיף לסערה שכבר קמה. חלק ממדינות ערב, פקיסטן למשל, הוציאה גזר דין מוות למפיצי הקריקטורות. ביום שלישי התקבל במשרדי העיתון "יילנדס-פוסטן" איום, על פיו הוטמנו במשרדי העיתון פצצות. משרדי העיתון בעיר ארהוס ובקופנהגן הבירה פונו, אך לא נמצאו כל פצצות בבניין.

אתמול התייחסה שרת החוץ האוסטרית, אורסולה פלסניק, למשבר שקם בעקבות הפרשה. "על כולנו להתבונן על העולם דרך עיניים אחרות ואסור לנו להשתמש באמצעים המהווים איום", אמרה השרה והביעה תקווה שהמשבר יגיע לקיצו.
 

עורך עיתון ירדני פוטר בגלל הקריקטורות

מפגין מוסלמי בבריטניה קורא לערוף ראשים (רויטרס)
 מפגין מוסלמי בבריטניה קורא לערוף ראשים (רויטרס)   
עבודתו של ג'יהאד אל-מומני, עורך העיתון הירדני "שיחאן", הופסקה אתמול לאחר שפרסם את הקריקטורות שהתפרסמו בעיתון הדני והעיז להשוות את ציור הקריקטורות למעשים אחרים שכוונו נגד האיסלאם.

תחת הכותרות "מוסלמים וערבים מהעולם תתעוררו" ו"אינתיפאדה מוסלמית נגד הנזק הדני" שאל העורך "איזהוא מעשה מזיק יותר לאיסלאם: איש מערבי המצייר את הנביא מוחמד או מוסלמי המחליט להתפוצץ בחתונה מוסלמית בעמאן או בכל מקום אחר?".

דוגמא נוספת שהציג העורך אל-מוני: "איזה מעשה גורם נזק לתדמית המוסלמים: ציור ופרסום קריקטורות או תצוגת ראווה של מוסלמים השוחטים מוסלמי אחר או כל אדם אחר באמצעות חרב, כשכל הקהל מסביב זועק אללא ואכבר?"

עם פרסום העיתון מיהרה ממשלת ירדן לפטר את העורך וביקשה "התנצלות על המעשה הנתעב". גם המפיצים של העיתון קיבלו הוראה לאסוף בחזרה מהשווקים את העיתונים שטרם נקנו. העורך הסביר את מעשיו וטען כי המוסלמים צריכים להבין את הנעשה בעולם. "אף אחד לא טען שפרסום הקריקטורות אינו מעשה נתעב", אמר.
 
 

הגולשים מגדפים

א-זוגבי עם אבזם דמוי מגן דוד (אתר פוסטה-נט)
 א-זוגבי עם אבזם דמוי מגן דוד (אתר פוסטה-נט)   
גם הגולשים ממדינות ערב לא חסכו במילים בתגובותיהם בעקבות פרשת הקריקטורות. "בן כווית" שגלש לאחת הכתבות באתר "אל-ערבייה" קילל וגידף בתגובתו את דנמרק ואפילו את הצרפתים: "אלוהים יעניש אתכם יא פושעים נתעבים".

גולש אחר בשם "יונס" מבחריין הוסיף: "נמשיך להחרים את המוצרים שלכם עד המוות ולא נפסיק עד התנצלותכם יא כלבים דנים. לכו יא מוסלמים גם לצרפתים וזירקו אבנים על חלונותיהם. נראה לכם איך תפסידו בסוף, אינשאללה".

הגולש סאמר כתב כי מדובר בהכרזת מלחמה של המערב נגד האיסלאם. "הם רוצים להילחם בנו, אך אנו מוכנים אינשאללה כדי להשיב מלחמה ואלוהים איתנו". גולשת אחרת בשם מוסלמית כתבה: "בשם אלוהים אני מבקשת שכל הכופרים ייכנסו בקרוב לגיהינום".
 

קליפ חדש לזמרת נואל א-זוגבי

תמונת הפיטמה של נואל א-זוגבי (אתר פוטסה-נט)
 תמונת הפיטמה של נואל א-זוגבי (אתר פוטסה-נט)   
הזמרת הלבנונית, נואל א-זוגבי, סיימה השבוע לצלם קליפ וידאו לשירה החדש "מה חדש אצלך?", בבימויה של הבמאית רנדה עלם. השתיים ציינו לראשונה את עבודתם המשותפת ומסרו כי הן מקוות לעבוד ביחד בעתיד. הקליפ ברובו צולם בלבנון, אך קטעים נבחרים ממנו צולמו בקור המקפיא ובמזג האוויר המושלג של עיר המהגרים טורנטו שבקנדה.

השיר הוא אודות בחורה (זמרת) השואפת להצלחה שבאחד הימים מקבלת הצעה להפקת תקליט מחברת הפקות. אלא שההפקה מותנית בנסיעה למקום מרוחק, רחוק מאהובה של הבחורה השאפתנית. מילות השיר מתייחסות לתקופה שבה הזמרת שוהה רחוק מאהובה, ונזכרת באהבתה אליו. האתר הרשמי של הזמרת אמור להתעדכן במהלך החודש הנוכחי, אך בקישור הזה תוכלו להאזין לשיר שלה "מה חדש אצלך?".

א-זוגבי הוציאה עד כה 11 אלבומים. שיריה אהובים מאוד בעולם בערבי ובמיוחד גם בקרב ערביי ישראל. היא נשואה לאלי דיב, שהוא גם אמרגנה ומנהלה האישי. לשניים ילדה בת שבע וחצי בשם טיה והיא נולדה ב-21 בנובמבר 1998.
 

תקרית הפיטמה

המעבורת "סלאם 98" בים סוף (רויטרס)
 המעבורת "סלאם 98" בים סוף (רויטרס)   
נואל ג'ורג' א-זוגבי נולדה בכפר ג'ובייל שבלבנון ב-29 ביוני 1972 במזל סרטן. היא הילדה הבכורה מבין שני אחים ואחות אחת. בשנת 1988 החלה א-זוגבי את לגלות את הכשרונות שלה כזמרת, והחלה להתאמן באולפני "אל פן". בגיל 19 כבר נהפכה א-זוגבי לזמרת מקצועית והחלה להופיע על במות.

א-זוגבי הופיעה במספר רב של ארצות ובין היתר במזרח התיכון, בארצות הברית, קנדה, אוסטרליה, בריטניה, שבדיה, גרמניה. היא ערכה קונצרטים גדולים במיוחד בפריס, גרמניה, לבנון, טוניס, מצרים וירדן.

לזמרת גם מספר תקריות מביכות ואפילו "דיפלומטיות" שלא שוכחים לה בלבנון, כך לפחות מדיווחים שעולים מאתר פוסטה-נט. אחת התקריות הייתה כשא-זוגבי הצטלמה לשער ירחון לבנוני כשהיא לובשת חגורה עם אבזם דמוי מגן דוד. "נואל א-זוגבי לובשת מגן דוד ישראלי" זעקו הכותרות, אך בעלה של הזמרת מיהר להכחיש כי מדובר בחגורה שנקנתה במפרץ וכי אין לה שום קשר לישראל.

תקרית נוספת ומביכה כביכול לזמרת, הייתה כאשר צולמה כשפיטמתה הימנית ביצבצה מבין בגדיה בזמן שהייתה על הבמה. הצלם הזריז מיהר לשכפל ולהפיץ את התמונה במדינות ערב ולהביך את א-זוגבי. הזמרת הכחישה את דבר התקרית וציינה כי מדובר בתמונה מזוייפת.
 

טביעת ים סוף

 
אוניית הנוסעים המצרית "סלאם 98" טבעה אתמול בים סוף ומאות מנוסעיה נספו. רשתות הטלוויזיה הערביות דיווחו על יותר ממאה בני אדם שניצלו. האונייה נעלמה אמש ממסכי המכ"ם של תחנות החוף בסעודיה. האוניה, בה נסעו כ- 1,300 נוסעים - חלקם עולי רגל מהחאג' במכה- היתה בדרכה מנמל דובא בסעודיה לנמל ספאגה מצרים. לאחר חיפושים נרחבים, בהם השתתפו מסוקים וספינות, אישר ראש הרשות הימית המצרית, מחמוד טהא מרזוק, שהאונייה טבעה במרחק 40 מיילים מנמל מצרי.

עם היוודע דבר התאונה הימית, שהוגדרה במצרים כאחד האסונות הימיים הנוראיים שהיו בשנים האחרונות, נזכר אחד הגולשים של נענע (מחמוד ביי) בטביעת ים סוף, וכך הוא כתב בתגובה לכתבה:
 
אויי....מדובר באמת בסון כבד שבו טבעו נוסעים תמימים במימי ים סוף. שמעתי שגם מצרים היו בתוך האוניה...כמה חבל ובציניות אומר כי העניין הזה שבו אנו עדים לטביעתם של אזרחים מצרים בים סוף מזכיר לי טביעה נוספת של מצרים בים סוף. אז בזמנו היה משה אחראי לטביעה שבו החבר'ה של פרעה טבעו...איזה צירוף מקרים יאוו...בתור ערבי אני נאלץ להתרגש ולדעתי זה סימן גדול מאלוהים. אני לא יודע מה הכוונה אבל זה סימן....
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by