בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
נהגים "בריונים" בכביש מעורבים יותר בתאונות 
 
 עצבניים על הכביש. רכב שעבר תאונה. (צילום: זק``א)   
 
הארון תחאוכו

מחקר חדש שנערך בבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת חיפה מצא קשר הדוק בין התנהגות 'בריונית' בכביש לבין מעורבות בתאונות דרכים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אנשי הצלה ליד רכב הרוס (צילום: זק"א)
 אנשי הצלה ליד רכב הרוס (צילום: זק"א)   
כנראה שלא מומלץ להביא אתכם את העצבים לכביש, ואם כן קרוב לוודאי שתהיו מעורבים בתאונת דרכים. מחקר חדש שנערך בבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת חיפה מצא קשר הדוק בין התנהגות 'בריונית' בכביש לבין מעורבות בתאונות דרכים.

"המונח 'בריונות' כולל מגוון התנהגויות הפוגעות בזכויות הנהגים האחרים על אף שהן אינן מסכנות את בטחון הנהג באופן ישיר, כמו כניסה לצומת חסום או חניה כפולה", כך אומרים ד"ר פביאן סיקרון, ד"ר אורנה בראון-אפל ופרופ' שי לין מאוניברסיטת חיפה שביצעו את המחקר בתמיכת משרד המדע והרשות הלאומית לבטיחות בדרכים. ממצאי מחקרם בו השתתפו 111 נהגים שנשלחו לקורס לנהיגה מונעת מוכיחים קשר חד משמעי בין נהיגה בריונית לבין מעורבות בתאונה.

"נמצא ש'בריונים' מעורבים בתאונות פי 2 יותר מנהגים אחרים ואחוז התאונות עם נפגעים גבוה יותר בקרב הבריונים מאשר הלא בריונים", ציינו החוקרים. עוד נמצא כי יותר ממחצית מהנהגים מחזיקים בדעות בעייתיות מבחינת הבטיחות: 57 אחוזים מהם טוענים שהמהירות המותרת בחוק קטנה מדי, 38 אחוזים סבורים כי נהג טוב יודע מתי אפשר לקחת סיכון, 37 אחוזים מאמינים שאי אפשר לשמור על החוקים שכן אחרת התנועה לא תזרום ו- 53 אחוזים חושבים ששוטר צריך לוותר על דו"ח תנועה אם התרשמותו מהנהג חיובית.
 

מחצית מהנהגים הם בעלי אופי רגזן

 
כמו כן, 57 אחוזים מהם ציינו שיחסמו מישהו חונה לרגע כדי לקנות לרגע ו-61 אחוזים הודו שתפסו חנייה שהתפנתה למרות שרכב אחר אותת על מנת להיכנס לחניה. כמעט מחצית מהנהגים ציינו שהם בעלי אופי רגזן, 39 אחוזים אמרו שחבריהם חושבים שהם מתעצבנים מהר ו-28 אחוזים מרגישים לפעמים כמו "חבית חומר נפץ שעומדת להתפוצץ".

החוקרים משערים כי אותם נהגים 'בריונים' המפרים את זכויות הנהגים האחרים מפירים גם את חוקי התנועה ועלולים להוביל למעורבות בתאונות. "נהגים אלה הם אגרסיביים יותר והתוקפנות שלהם בכביש תגרום לתגובת שרשרת של תוקפנות אצל שאר הנהגים", ציינו. "ממצאים אלה יוכלו לשמש בעיצוב ויישום התערבויות. בכל שנה נהרגים בישראל בתאונות דרכים מעל 500 איש, כ-2,500 נפצעים קשה ו-35,000 נפצעים קל.

כדאי להקדיש התייחסות בפעולות ההסברה לנושא של בריונות ונזקיה, ובמקביל לאכוף התנהגויות בריוניות על-ידי המשטרה", ממליצים החוקרים ומדגישים כי המושג 'נהיגה בריונית' אומץ לאחרונה גם על-ידי משטרת ישראל, וכולל התנהגויות כמו "נסיעה על שול", "כניסה לצומת חסום", "חנייה כפולה" ו"חנייה במקום השמור לנכה".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by