בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
סרסורי האיסלאם הקיצוני באמריקה  
 
 בקרוב בארה``ב? (רויטרס)   
 
חדשות נענע

ד"ר מחרז אל חוסני, עורכו של העיתון "אל מנצה אל ערביה" מסביר מדוע יותר ויותר צעירים מוסלמים בארה"ב פונים לפומדמנטליזם קיצוני. הוא מתריע מפני אסון ממשמש ובא

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ד"ר מחרז אל חוסני, מנהל המרכז לדיאלוג ולמחקרים ועורכו של העיתון "אל מנצה אל ערביה", המתפרסם בארה"ב, פירסם מאמר בו הוא מזהיר כי הקיצוניות והבורות של הצעירים המוסלמים בארה"ב הולכת ומתפשטת. חלקים מן המאמר תורגמו באתר ממר"י.

חלק מדבריו של אל חוסני, שופכים אור על המכניקה בה מתפשט הפונדמנטליזם המיליטריסטי האיסלמי בארה"ב. שלא במפתיע, היא דומה למכניקה דרכה מתפשט פונדמנטליזם דתי בכלל: הניצול של הכעס, הבלבול והבורות בקרב צעירים שאינם מוצאים את מקומם בעולם.

אל חוסני אומר כי ישנם אימאמים הפועלים בצורה מאורגנת כדי לנטוע במוחם של צעירים מוסלמים פרשנויות של פסוקי קוראן שנבחרו בדרך הגורמת לצעירים למרוד בהוריהם, במשפחתם ואף בחברה שבה הם חיים. "הם מזניחים את לימודיהם ומבלים את זמנם בצפייה בסרטי וידאו ובהאזנה לקלטות - שרובן ניתנות להם בחינם – על דרכים לאימון צעירים מוסלמים לג'יהאד צבאי ורעיוני, לצד דיווחים על הסבל של המוסלמים בכמה מדינות מוסלמיות וכן פסוקי קוראן וקטעי דרשות המדרבנות לג'יהאד, שהאדה, הקרבת הנפש והפחדת האויבים".

לדברי אל חוסני, קיימים אנשים אותם הוא מכנה סרסורים, שתפקידם להתערות בקרב הצעירים ובוחרים את אלה מתוכם שיעברו את האינדוקטרינציה. קנה המידה החשוב ביותר לבחירת צעירים אלו, אומר אל חוסני, הוא "הנטייה הטבעית למרדנות, חוסר בקיאות בשפה הערבית... תחושת הזרות והסבל בשל זהות בלתי יציבה, כלומר זהות שאינה מזרחית ואינה מערבית, אלא זהות מפוצלת".

אל חוסני מתאר לאחר מכן, את השיבוש הקשה של חיי הצעירים ה"מגוייסים". יחסיהם עם חבריהם והוריהם עוברים שינוי מבהיל. הם שוברים בבתיהם פסלים ותמונות והורסים את הטלוויזיות משום שלדעתם הם " אמצעים שטניים לביסוס הכפירה, הפוליתיאיזם והסטייה מהדת ומהשריעה. הם דורשים מאבותיהם... ללבוש מכנסיים וגלימה מיוחדים, להאריך זקן ולקלוע את שיער ראשם בהתאם לסונה. הם מתעקשים שאמותיהם יעטו מטפחת ואף רעלה מלאה ושלא יצאו מן הבית".
 

מיהו כופר? כל מי שאינם מאמינים באמת שאני מאמין בה

כופר? סתם אחד (רויטרס)
 כופר? סתם אחד (רויטרס)   
אולם ההתנהגות הזו, לדברי אל חוסני, אינה מבוססת על האמונה המוסלמית, אלא דווקא על בורות ביחס לדת. הוא מתאר במאמרו פגישה שקיים עם צעיר שמחשבתו והתנהגותו משקפים לדעת אל חוסני, את התופעה עליה הוא כותב. אל חוסני ראיין את הצעיר וגילה כי הוא איננו מכיר אף את היסודות הבסיסיים של האיסלם.

אל חוסני כותב כי "גיליתי שהוא אינו מכיר אפילו את היסודות הבסיסיים של האסלאם... ושבנושאים של מחשבה אסלאמית והוראות האסלאם הוא יודע בעל פה רק מספר פסוקים מסורת "אל-אנפאל" ומסורת "אל-תובה", במיוחד הפסוקים הקשורים לג'יהאד, תכפיר, כופרים, הפחדת האויב והכנת הכוח [המוסלמי למלחמה באויבים]. הוא התעקש כי החובה הבסיסית של כל מוסלמי בחייו היא להלחם בכופרים המוסלמים והלא מוסלמים. כאשר שאלתיו כיצד הוא מגדיר כופר, הוא ענה ללא היסוס: מי שאינו מקיים את חובת הג'יהאד. כאשר שאלתיו מי המטרה מאחורי הג'יהאד, ענה גם כן ללא היסוס: הג'יהאד הוא נגד הכופרים. כאשר ניסיתי להבין מי לדעתו הם הכופרים, אמר: כל מי שאינם מאמינים באמת שאני מאמין בה".

"האמת הכואבת היא", כותב אל חוסני, "שצעיר שכזה - בן 16 בלבד – אשר אין לו ניסיון חיים, ידע נכון בענייני דת, או קריטריונים יציבים להבנת יסודות ההלכה והשריעה - הוא למעשה קורבן של נסיבות שלא הוא יצר אותן. הוא בחור צעיר שניסה למצוא לעצמו זהות בדת וקיבל פרשנויות שגויות לגבי תוכן הבשורות המונותיאיסטיות. את ידיעותיו הוא מקבל מאנשים הנחשבים בעיניו לסמכות הלכתית ודתית... ובה בעת אין הוא מוצא מי שיתקן את תפישותיו ואת מחשבתו. לפיכך, הוא משוכנע כי הדרך לחיי נצח בגן העדן היא באמצעות הג'יהאד".
 

תיאוריות קונספירציה באינטלקטואליזם המוסלמי

 
אל חוסני מתריע בפני אסון ממנו הוא חושש לקהילה המוסלמית בארצות הברית ובארצות הגירה אחרות, אם מוסלמים צעירים ימשיכו לאמץ רעיונות כאלה. לטענתו, אחד הגורמים החשובים ביותר התורמים ליצירתה של התופעה הזו, הוא קיום אסכולה אינטלקטואלית בעולם המוסלמי המאמינה בתיאוריות קונספירציה על פיהם כוחות נסתרים המתעבים את התפתחות האיסלם והמוסלמים באמריקה מנסים לסלף את דמותם של המוסלמים כדי לעצור את התגברות כוחם בחברה. התוצאה הטבעית להלך מחשבה זה, אומר אל חוסני, היא שהמאמץ של הקהילה המוסלמית ומחשבתה מופנים למאבק באויב חיצוני לא ברור.

אל חוסני קורא להורי צעירים מוסלמים באמריקה ליטול אחריות על בניהם ובנותיהן. הוא קורא להם שלא לתת לצעירים להשתתף במפגשים דתיים לבדם, אלא להתלוות אליהם ולשמוע מה שנאמר להם במסגדים. הוא קורא להורים לדרוש להרחיק מקהילותיהם את מי שמשבש את הדת ומסלף אותה. "חינוכו ויצירתו של דור חדש המסוגל לשאת באחריות באופן מציאותי והגיוני בארצות ההגירה", אומר אל-חוסני, "הוא אחריות החלה ביסודה על כתפיהם של ההורים והמשפחה לפני שהיא חלה על גוף ביטחוני, דתי או חינוכי כלשהו."
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by