בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
דעה: רק אללה יכול להעניש אשמים 
 
 אלימות מופרזת. מפגין מוסלמי באיראן (רויטרס)   
 
הארון תחאוכו

הארון תחאוכו, מוסלמי חבר מערכת נענע, יוצא בחריפות נגד אלה שהגיבו בהתפרעויות ובשריפת דגלים על פרשת הקריקטורות. לטענתו, מוסלמי אמיתי לא היה נוהג בברבריות כזאת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אפילו הסוסים צורפו למחאה. אינדונזיה (רויטרס)
 אפילו הסוסים צורפו למחאה. אינדונזיה (רויטרס)   
מה לא נכתב ומה לא נאמר בעניין פרשת הקריקטורות הלא מחמיאות שפורסמו על הנביא מוחמד, שליחו של האל ומייסד האיסלאם. כעיתונאי מוסלמי-צ'רקסי-ישראלי נחשפתי לגל הפרסומים האדיר שחוללו ציורי הקריקטורות בעיתון "יילנדס פוסטן" בדנמרק ובעיתונים מערביים אחרים. כמו כל מוסלמי אני רוגז ורותח על אותם קריקטוריסטים, שציירו את הנביא מוחמד והציגו אותו כפצצה וכמחבל. השאלה היא: מה אני יכול לעשות, כמוסלמי, בנוגע לפרסומים הללו?

ההמון המוסלמי ברחבי העולם יצא כנגד הפרסום הנתעב וביקש למחות על כך. חלק ביקשו למחות תוך כדי שהם מתפרעים, שוברים, מציתים, מקללים, מבקשים לערוף ראשים ולהרוג את הקריקטוריסטים האשמים. חלק ביקשו למחות בשקט. במהלך המחאה הסוערת נהרגו גם מאמינים מוסלמים, שחרגו לדעתי מהמקובל, וכתוצאה מכך נורו בידי צבא מקומי.

השאלה המרכזית, כאמור, היא מה יכול אפשר לעשות כמוסלמי בנוגע להסתה נגד האיסלאם? התשובה לכך, לדעתי, היא שאדם מוסלמי, הגיוני ומשכיל, שירצה להביע מחאה כנגד פרסומים כאלה הפוגעים בדת האיסלאם, יכול לפנות לאותו קריקטוריסט ולהסביר לו את פשר מעשיו. אך כמובן שקשה מאוד להגיע לאותו אדם כדי לקיים עמו דו-שיח. מה שהוא גם מסתתר בשל אותה פרשה.

על פי דת האיסלאם, כל מוסלמי ישר והגון, עובד ראשית כל למען אללה, למען נביאו מוחמד, למען דתו ולמען ספרו – הקוראן. כנהוג על פי הדת, אדם אחר, אשר מעוניין בפגיעה בדת האיסלאם ומסרב לקבל את חוקיו – מוגדר ככופר. אין זה אומר שיש לרצוח אותו. אין זה אומר שיש לשסף את גרונם של בני משפחתו, ואין זה אומר שיש להרוס את ביתו ולגזול ממנו את מקור מחייתו. כל מי שנוהג כך מוגדר כפושע, כקיצוני וכחסר תרבות ודת.

על פי האמונה שלי, דת האיסלאם, אין מבקש אלוהים לפגוע באנשים אחרים, גם אם הם התכוונו לפגוע בך בעקיפין, באמצעות קריקטורה למשל. כפי שנאמר אצל היהודים, "הבא להרגך השכם להרגו", כך גם בדת האיסלאם. אם אדם מגיע עד פתח דלתך ומבקש לנתץ את מוחך ואת משפחתך – זכותך להגן על עצמך ולהשיב מלחמה.

במקרה המדובר של פרשת הקריקטורות, ביקשו האנשים האחרים, שהם בעצם הקריקטוריסטים הדנים, לפגוע בדת האיסלאם ובשליחו של אללה, באמצעות ציורים ותמונות של הנביא. ציורים לא מחמיאים וגם פוגעים. במקרה המדובר מותר לשאול כיצד ביקש אללה להתגונן מול אותם אנשים שניסו לפגוע. בעריפת ראשים? בהריסת מבנים של חפים מפשע (קונסוליות ושגרירויות במדינות מרוחקות מהמדינה שמתוכה יצא המעשה האסור נגד האיסלאם), שבמקרה לא מאמינים באיסלאם? בשריפת דגלים? במה?

כנהוג על פי הדת, אין זה מותר לרצוח את אותו אדם או להרוס את אשר שייך לו. כאמור, יש להסביר לו את פשר הדת ואת מסר הנביא ואת המשמעות של הפגיעה שנוצרה. אין זה אומר שיש לכפות עליו להתאסלם, למרות שמספר רב של אנשים שאינם מוסלמים חושבים שהאיסלאם משמעותו כפייה.
 

החבר היהודי גילה דרך אידיאלית והתאסלם

קודש הקודשים של האיסלאם. הכעבה במכה (רויטרס)
 קודש הקודשים של האיסלאם. הכעבה במכה (רויטרס)   
למען הסדר הטוב, אציין את סיפורו של ידיד וחבר, צעיר יהודי, אשר הוסבר לו בדרכי נועם על המשמעויות של דת האיסלאם, על דרכו של הנביא ועל דרכה של הדת עצמה. מדובר בדרך נקייה הדוגלת בעבודה יומיומית, חמש פעמים ביום, לאללה, בדרך הדוגלת באמונה באללה אחד שאין שני לו ושהנביא מוחמד הוא נביאו, בדרך של צום למשך חודש במהלך הרמדאן, בדרך של מתן סיוע לנזקק, לא משנה מה מוצאו, ובדרך של הגעה, לפחות פעם בחיים, למקום הקדוש לאיסלאם – הכעבה שבסעודיה.

אותו ידיד נחשף לדרכים ההגיוניות של האיסלאם, שלא פוגעות באף אדם, והחליט בינו לבין לעצמו כי מדובר בדרך האידיאלית ביותר, והחליט לנהוג לפיה לשארית חייו. האיסלאם מציג דרכים נוספות של היגיון ודרכי נועם, שאותן לא נציג בהזדמנות זו, ואותו ידיד הבין לבדו, ללא כל כפייה, כי האיסלאם היא דת הגיונית. הוא התאסלם מרצונו החופשי. בכך בעצם דוגלת דת האיסלאם. הלוואי שכל אדם היה מאמין בדת האיסלאם ונוהג לפי דרכיה.
 

אין "איסלאם מודרני", אלה האנשים שהשתנו

צביעות מוסלמית? מחאה בירדן (רויטרס)
 צביעות מוסלמית? מחאה בירדן (רויטרס)   
הקיצוניות של אותם מוסלמים שביקשו למחות ושאליה נחשפנו בימים האחרונים, אינה האיסלאם. מדובר בברבריות, בכעס בלתי נשלט ובזעם שעובר כל גבול הגיוני. האיסלאם לא דוגל בכעס בלתי נשלט, ולכן, כל האירועים האלימים של המפגינים והמוחים אליהם נחשפנו בתקופה האחרונה, מקורם בזעם מיותר שאינו קשור לדת האיסלאם. אז מדוע לא יצאו מנהיגי העולם הערבי כדי לשבור שגרירויות? מדוע איפשרו לאזרחי מדינותיהם - אני נמנע מלהגיד האזרח הפשוט כי בעיני האיסלאם כולם שווים, גם נסיך מכווית וגם איכר מירדן - לצאת לרחובות ולהתפרע? האם המנהיגים הללו הם מוסלמים הגיוניים?

כותבי המאמרים בעיתונות הישראלית הגדירו את האירועים כצביעות מוסלמית, כהידרדרות של האיסלאם, כאיסלאם שטבוע בזעם, בכעס, באלימות ובברבריות. אחדים הציגו זאת כאיסלאם מודרני רקוב ומושחת. אחרים טענו כי גם יהודים נפגעו בכך שקריקטוריסטים ערביים ציירו את אריאל שרון כשהוא אוכל ילדים מוסלמים על רקע מגן דוד. גם אני לא מצדיק את האיורים של אותם קריקטוריסטים ערביים. אך קריקטוריסט ערבי, מוסלמי והגיוני שמכבד את עצמו ואת הדת ראשית כל, לא יצייר את הנביא משה או את ישו הנוצרי ויציג אותם כמחבלים, כאונסי נשים, או כל דבר אחר. על פי האיסלאם, אין לצייר דמות של אדם כלשהו, ודאי לא דמות של נביא כזה או אחר. ויסלח לי אללה על שנאלצתי לייחס למשה ולישו ייחוסים כאלה מתועבים. יסלח לי אללה.

כל הטענות שהציגו כותבי המאמרים בישראל הן נכונות, אך למעשה הן הופנו למוסלמים שאינם נוהגים על פי האיסלאם. לכן, מדובר בעצם בכותבים חסרי השכלה על דרכי דת האיסלאם ומדובר במתפרעים שגם כן לוקים בחוסר השכלה אודות האיסלאם. אז מה קורה כאן? איפה האיסלאם הנאור, הנורמלי וההגיוני עליו דיברנו ושעל פיו חונך כל מוסלמי נורמלי? התשובה היא שהאיסלאם היא דת שקיימת מאז שהנביא מוחמד ייסד אותה, היא לא השתנתה וגם היום לא נעז לקרוא לה "איסלאם מודרני". הדת לא השתנתה, אולי אלה האנשים שהשתנו.

המוסלמי ההגיוני יושב בביתו ועובד את אללה, מאמין בדתו, מאמין בנביאו ומקיים את מצוותיו. הוא יודע כי אללה הוא גדול והוא זה שיכריע בסופו של מי טעה ומי צדק. רק אללה ראוי לשפוט ולהעניש מי כופר ומי מאמין, ורק לאללה הסמכויות האלוהיות להעניש את מי שפשע - כנגד האיסלאם או כנגד אללה או כנגד האנושות בכלל - בין אם הוא מוסלמי, או דני, או סתם כותב מאמרים. אולי אפילו אני. האמונה הגדולה באללה, בסמכויותיו ובשליחו - זה האיסלאם האמיתי.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by