בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ערבים ברשת: לנורהאן הלבנונית אין אהבה 

ערבים ברשת: לנורהאן הלבנונית אין אהבה

 
 
הארון תחאוכו

תקציר הפרקים הקודמים: ממשיכים למחות כנגד הקריקטורות. מחקר: מבצעי הפיגועים לא עוברים הכשרה, הטלוויזיה מתעלמת מהערבים, והזמרת נורהאן לא מתכוונת להתחתן

 
 
 
 
 
 
 
 
 

פרשת השבוע: הקריקטורות וערבים על המרקע המסחרי

מה לעשות ופרשת הקריקטורות לא דעכה עדיין. מוסלמים רבים הפגינו, חלק שברו שגרירויות זרות וחלק נהרגו. אתמול אפילו דווח כי בנורבגיה קיבלו ראשי הקהילה המוסלמית את התנצלותו של עורך עיתון שפירסם קריקטורות לא מחמיאות על הנביא מוחמד. עם כל הכבוד לראשי הקהילה - לא הם אלה שיקבעו אם העורך ראוי להתנצלות או לגינוי. הכל נתון בידי אללה.

השבוע נחשפנו גם לפרסום מחקר המעקב של הרשות השנייה אחר התעניינותם של הצופים הערבים בערוצים המסחריים, 2 ו-10. מתברר כי הערבים לא צופים בערוצים המסחריים. וכי למה שיצפו? היש משהו ערבי בערוצים הללו? הגם אם יש - כמו למשל הדוגמנית הערבייה מ"הדוגמניות" או המנהיגה הצעירה, עביר קופטי, מ"דרוש מנהיג" - הוא זוכה ליחס משפיל ומגעיל. גם אם עביר קופטי הייתה זוכה במקום הראשון או השני אז היו מזכירים לה בפנים מי היא ומאיין היא הגיעה. ככה זה.
 

הרשות השנייה: עלינו לפעול לשילוב הקבוצות השונות

ממשיכים לנסות. פרסום המחקר באתר של הרשות השנייה
 ממשיכים לנסות. פרסום המחקר באתר של הרשות השנייה   
הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו הציגה לאחרונה מחקר שעקב אחר שעות צפיית השיא בערוצים 2 ו-10. המחקר עסק בנושא הנעדרים והנוכחים בזמן צפיית שיא. מנתונים שנמסרו מהרשות השנייה עולה כי ישנה עליה בשיעור הדמויות מקרב הדתיים הלאומיים והנשים שהופיעו על המרקע.

עוד עלה מהמחקר כי למרות השיפורים הללו קיימת עדיין בעייתיות גדולה בייצוג. במחקר צויין: "הבעיה ניכרת בעיקר בקרב קבוצות הערבים והעולים החדשים. הקבוצות הללו מופיעות עדיין בשכיחות נמוכה ביחס לחלקן באוכלוסיה ואיכות ההצגה לה הן זוכות נמוכה".

עוד נכתב כי "המשמעות היא שהמאמצים שנעשו אינם מצביעים בינתיים על איזון ראוי בייצוגם של חברי הקבוצות השונות על המרקע. הרשות השנייה מתכוונת להמשיך ולעקוב אחר פעילות הערוצים שבפיקוחה, ולבחון דרכים נוספות לעידוד ולחיזוק מגמות השיפור שהתגלו במחקר זה. עלינו לפעול לשילובם של חברי הקבוצות השונות במשאב האנושי בארגוני השידור, לעודד עיסוק בתכנים, המאופיינים בגיוון תרבותי, לדרוש את שילובן של דמויות מקבוצות המיעוט בתכניות השונות בתפקידים מגוונים וכן להמשיך ולשאוף לדיון ציבורי ער ולהגברת המודעות הציבורית לחשיבותה של סוגיה זו".
 

"אנחנו בדרך למצב של אפטרהייד מוחלט"

 
במרכז "אעלאם" לתקשורת ערבית פלסטינית הגיבו לאור פרסום נתוני המחקר של הרשות השנייה. "המחקר מצביע על ירידה של אחוז בייצוגם של הערבים", אמרה השבוע מנהלת הפרוייקטים ב"אעלאם", חולוד מסאלחה.

"התקשורת הישראלית בפרט והחברה הישראלית בכלל צריכים לראות בחומרה את הנתון המצביע על ירידה באחוז ייצוגם של הערבים מעל מרקעי הטלוויזיות המסחריות ערוץ 2 וערוץ 10, אחרת אנחנו נגיע למצב של אפרטהייד מוחלט", היא סיפרה לי השבוע.

"אנו סבורים כי יש קשר הדוק בין ההידרדרות התרבות הפוליטית כפי שמצביע על זה מדד המכון הישראלי לדמוקרטיה לבין המדיניות הפנימית של אמצעי התקשורת הישראליים, כך שבמקום שהתקשורת תתריע על הידרדרות ערכי הדמוקרטיה והתרבות הפוליטית היא משתתפת ואף מחזקת את הידרדרות זו".

לדבריה, מרכז "אעלאם" יזם ישיבות ופגישות עם עורכי ומנהלי הערוצים 2 ו- 10 והובטח לו כי ייצוגם של האזרחים הערבים יהיה בסדר העדיפויות של הערוץ. מסאלחה: "מסתבר כי הבטחות אלו, מפיהם של מנהלי שני הערוצים, נאמרו בכדי שאלו יצאו לידי חובתם, בדיעבד מסתבר כי הבטחות אלו נועדו בכדי להשתיק את קולם של הערבים אשר דורשים ייצוג הולם. לדאבוננו, התקשורת הישראלית דבקה בעיקרון מדורת השבט, אך כידוע האזרחים הערבים אינם חלק משבט זה".

הרשות השנייה ציינה באתר שלה כי היא שמה לה למטרה לעסוק בסוגיית הגיוון התרבותי בשידורי הערוצים המרכזיים שבפיקוחה. "הרשות רואה בגיוון התרבותי בשידורים את אחת המטרות הציבוריות המרכזיות שעליה לקדם. אנו רואים במחקר בסיס לשיח עם המשדרים ופתח לדיון ציבורי מתמשך ונרחב בסוגיה בעלת חשיבות רבה מבחינה חברתית ותרבותית.
 
 

ערבים בשעות הפריים טיים

לא עוברים הכשרה? פעיל חמאס (רויטרס)
 לא עוברים הכשרה? פעיל חמאס (רויטרס)   
הערוצים המסחריים ניסחו יפה את שאמרו והם בעצם אומרים לציבור הערבי בפרצוף "הנה אנחנו מסייעים לערבים לעלות על המרקע, אבל זה ייקח 'קצת' זמן". הערוצים 2 ו-10 אולי באמת מעוניינים לשבץ ערבים במשבצותיהם אבל זה לא קורה. כבר שנים שזה לא קורה. מתי זה כן קורה? למשל כשיש סרט דוקומנטרי של כחצי שעה אז הוא ישודר למשל בשעה 23:15 במוצ"ש. או תכנית אירוח בערבית שתשודר פעם בשבוע בשעה 03:00 בבוקר או חצי שעה בשישי בצהריים. הערוץ שיקדם את הערבים לשעות הפריים טיים - יהיה זה אשר יוכל להכריז כי הוא מאמין בשיוויון ובזכות לשבץ ערבים על המרקע המסחרי. עד שזה יקרה, ואני חסר אמונה שאכן יקרה משהו, ימשיכו שני הערוצים "להעלות" לדיון ציבורי את "סוגיית הערבים על המרקע".
 

מחקר: מבצעי הפיגועים אינם עוברים הכשרה

קול יפה. נורהאן (מתוך האתר הרשמי)
 קול יפה. נורהאן (מתוך האתר הרשמי)   
השבוע התפרסם ברשת מחקר חדש באוניברסיטת חיפה שהראה כי פיגועי התאבדות מהווים חלק ממאבק בין משפחות או קבוצות חברתיות מקומיות. מהמחקר עולה כי חלק ניכר מפיגועי ההתאבדות שבוצעו בישראל היו חלק ממאבק בין משפחות או רשתות חברתיות שפעלו בעיקר תחת חסותם של הארגונים הממוסדים כמו החמאס והג'יהאד האיסלאמי, אך לא הופעלו על ידם. את המחקר ערכו ד"ר עמי פדהצור ואריה פרליגר מאוניברסיטת חיפה שניתחו את הפעילות הטרוריסטית בזירה הפלסטינית.

החוקרים מגלים כי מדובר במגמה עולמית - עד שנת 2000 בוצעו מרבית פיגועי ההתאבדות בעולם בידי ארגונים היררכיים ממוסדים ומאז מרבית הפיגועים הם יוזמה של פעילים ברשתות חברתיות מקומיות.

החוקרים ציינו כי "הרשתות מתבססות על קשרים משפחתיים וחברתיים ורבים מהמצטרפים לרשתות אלו מעולם לא היו שייכים לשום ארגון טרם הצטרפותם לרשת. בחלק גדול מן המקרים, השימוש בפיגועי התאבדות נועד לסייע לרשת במאבק על כוח פוליטי ושליטה באזור בו היא פועלת מול משפחות או רשתות אחרות ברמה המקומית".

עובדה נוספת שנמצאה במחקר שנערך במסגרת המרכז לחקר הביטחון הלאומי בראשותו של פרופ' גבי בן דור היא כי המחבלים המתאבדים הינם דמויות פריפריאליות ברשת ואינם עוברים תהליך ארוך של הכשרה ואימון. הם מצטרפים מהסביבה הקרובה לרשת רק למטרת ביצוע פיגועי התאבדות. לדברי החוקרים הסיבה לכך היא אופרטיבית, שכן ככל שהמתאבד הוא דמות שולית יותר ברשת כך היעלמותו תפגע פחות בלכידותה וביכולתה להמשיך ולפעול.

במחקר נעשה שימוש בטכניקה של ניתוח רשתות חברתיות. "השיטה יכולה לעזור בצורה משמעותית בהתמודדות נגד פיגועי התאבדות. היא מאפשרת זיהוי של הדמויות המרכזיות ברשת אשר מהותיות להמשך הקיום של הרשת, ומאתרת את גורמי הרקע האחראים להיווצרות אותן רשתות", ציינו החוקרים והדגישו כי רשתות של מחבלים מתאבדים אינן מתפתחות בצורה שרירותית או ללא הנחיה, אלא לאורך זמן בהנחיית הרכזות של הרשת.
 

הקול היפה של נורהאן

כוכבת מהרגע הראשון. נורהאן (מתוך האתר הרשמי)
 כוכבת מהרגע הראשון. נורהאן (מתוך האתר הרשמי)   
"אני לא מתכוונת להתחתן כרגע ואני רחוקה כרגע מאהבה כלשהי למישהו מסויים", כך הצהירה השבוע הזמרת הלבנונית, נרהאן בראיון לאתר "פרפש". לשאלה מה היא תרמה לשירה ומה השירה תרמה לה ענתה הזמרת: "אני לא מרגישה שתרמתי משהו וכך גם האחרים שלא תרמו כלום מזמן. אני מרגישה שתרמתי לאנשים שאוהבים אותי והמוסיקה תרמה לי וגרמה לי לאהוב אנשים".

נורהאן נולדה בלבנון למונה ולמארי סבייח. שני אחיה, מייק ומאיה, גאים בה מאוד. נורהאן היא בת מזל תאומים והיא שוקלת 57 ק"ג וגובהה הוא 1.71 מ'. היא למדה פסיכולוגיה ואוהבת קריאה, שחייה וקניות. היא אוהבת לבקר הרבה במצרים, בצרפת ובאמירויות הערביות המאוחדות.

מעריציה המושבעים יודעים לספר כי ברגע שבו דרכה כף רגלה של נורהאן על הבמה - היא הוכרזה ככוכבת. שמה של הכוכבת התפרסם במהרה בעולם הערבי ואף באירופה, שם היא הופיעה מספר פעמים. למרות ההשקעה הרבה שלה באולפני החזרות על שיריה, משתדלת נורהאן להיות קרובה לטבע.

בגיל 19 הופיעה נורהאן לראשונה בתחנת הטלוויזיה "רותאנה" וזמן קצר לאחר מכן הוציאה את הסינגל הראשון שלה "טיה מו". אלבומה הראשון נקרא "איך הוא נראה?" (שאקלו קיף?-בערבית). ב-2005 זכתה נורהאן בתואר הזמרת בעלת הקול היפה ביותר במסגרת תחרות האוסקר וידאו-קליפ העריב שנערך בקהיר, בירת מצרים. נורהאן הוציאה עד היום אלבום אחד וצילמה ארבעה קליפים.

האתר הרשמי של נורהאן
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by