בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
דו"ח: ההתנחלויות קיבלו יותר גם ב-2004 
 
 הרבה יותר כסף. ילד מתנחל בחברון (רויטרס)   
 
איתמר שאלתיאל

הממשלה העבירה להתנחלויות תקציבים גבוהים בהרבה מאלו של הרשויות המקומיות. דוגמא? התנחלויות קיבלו מענק איזון של 1,241 שקלים לנפש, לעומת 802 שקלים לנפש בעיירות הפיתוח

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הממשלה המשיכה להעדיף התנחלויות גם במהלך שנות האינתיפאדה, למרות שבאותן שנים היא ביצעה קיצוצים כבדים בתקציב הרשויות המקומיות. כך עולה מדו"ח של מרכז אדוה, שחובר על ידי ד"ר שלמה סבירסקי, אתי קונור-אטיאס ואיתי שוורץ, שפורסם באתר "הארץ".

בדו"ח נטען כי ב-2004 העניק משרד הפנים לרשויות מקומיות בשטחים ובגולן מענקי איזון בגובה של 1,241 שקלים לנפש. זאת, לעומת 802 שקלים לנפש בעיירות הפיתוח, ו-738 שקלים לנפש ביישובים הערביים. כמו כן, תקצובה של האוכלוסייה הערבית היה אף נמוך יותר מהמתואר בדו"ח, שכן בנתונים לא נכללים הכפרים הבדווים הלא מוכרים.

בנוסף, נרשמו פערים גם בתקציבים, שהעביר משרד הפנים לאספקת שירותים ציבוריים כחינוך ורווחה. ההתנחלויות ויישובי הגולן תוקצבו ב-1,949 שקלים לנפש, עיירות הפיתוח ב-1,363 והיישובים הערביים קיבלו 1,346 שקלים.

בתקציבים שהעבירה המדינה לרשויות לפיתוח נרשמו פערים גדולים עוד יותר. ב-2004 העבירה המדינה למועצות בגולן ובהתנחלויות 2,008 שקלים לנפש. זאת, לעומת 1,067 שקלים לנפש בעיירות הפיתוח, ו-826 שקלים לנפש ביישובים הערביים.
 

הכנסות גבוהות יותר, תקציבים גבוהים יותר

 
כמו כן, בדו"ח נטען כי ההכנסות העצמיות של הרשויות בשטחים הן נמוכות מאשר ההכנסות של רשויות שבתחומי הקו הירוק. מחברי הדו"ח טוענים כי ההעדפה בתקצוב היא אחת הסיבות לפער זה, משום שהיא מאפשרת לרשויות ההתנחלויות לגבות מהתושבים מסים נמוכים יותר.

ההכנסות העצמיות של הרשויות בשטחים עומדות על 2,000 שקלים לנפש. רשויות בתחומי הקו הירוק, לעומת זאת, גבו 3,194 שקלים לנפש, ואילו עיירות הפיתוח גבו 2,700 שקלים לנפש. עם זאת, ביישובים הערביים היו ההכנסות העצמיות של הרשויות נמוכות יותר, ועמדו על 1,219 שקלים לנפש.

הכנסותיהן הכוללות של הרשויות בשטחים עמדו על 5,237 שקלים לנפש. הרשויות שבתוך תחומי הקו הירוק, לעומת זאת, הכניסו 4,879 שקלים בלבד, הכנסות עיירות הפתוח עמדו על 5,067 שקלים. הכנסותיהם של היישובים הערביים היו 3,548 שקלים. בשל התקצוב הממשלתי הגבוה, מתקרבות הכנסותיהן של הרשויות בשטחים להכנסות 15 הערים המבוססות בישראל, שאינן נזקקות למענקי איזון.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by