בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מעוניין לעבוד בבחירות? היזהר שלא יעבדו עליך 
 
 הפסקה אחרי 6 שעות עבודה. תמונת ארכיון (לע``מ)   
 
הארון תחאוכו

כ-20 אלף בני נוער יעבדו בבחירות הקרובות, וקיים חשש שהמפלגות ינצלו את העובדים הצעירים. בהסתדרות הנוער נערכים ומקווים לצמצם את מימדי הניצול. עצות לבני הנוער

 
 
 
 
 
 
 
 
 
צעיר מדביק מודעות קמפיין. תמונת ארכיון (לע"מ)
 צעיר מדביק מודעות קמפיין. תמונת ארכיון (לע"מ)   
הסתדרות הנוער העובד והלומד פנתה השבוע במכתבים לכל גזברי המפלגות בדרישה להקפיד הקפדה יתרה על חוקי העבודה בכל הקשור לבני הנוער העובדים. להערכת אנשי האיגוד המקצועי במסגרת מערכת הבחירות הקרובה יועסקו בין 15 ל-20 אלף עובדים מתחת לגיל 18.

"ישנם רכזי סניפים רבים שבלהט הבחירות שוכרים את שרותיהם של נערים ונערות רבים וזאת מבלי שיש להם אישור או כיסוי לעשות זאת. הם אינם משאירים בידי העובדים הצעירים והתמימים שום מסמך המעיד על כך שהם אכן עובדים", כך אמר השבוע יורם בר-קובץ, רכז האיגוד המקצועי בנוער העובד והלומד.

לדבריו, "הפתרון הוא פשוט, בני הנוער לפני שהם מתחילים לעבוד צריכים להקפיד לקבל חוזה עבודה רשמי, מסמך חתום, ממי שהוסמך על ידי המפלגה לשכור עובדים. בלי מסמך מסודר יהיה קשה מאוד להבטיח את התשלום יום לאחר ה-28 במרץ".
 

"המפלגות מנצלות עובדים צעירים"

צעירים במהלך קמפין בחירות. תמונת ארכיון (לע"מ)
 צעירים במהלך קמפין בחירות. תמונת ארכיון (לע"מ)   
בר-קובץ ממליץ לגזברי המפלגות תשלום שכר גבוה משכר המינימום, זאת בשל חוק מיסוי תשלומים בתקופת בחירות המחייב הפחתת 25 אחוזים משכר העבודה ללא יכולת לקבלת החזר.

"נוצר אבסודר" הוא אומר, "שכר המינימום לבני הנוער העובדים הוא גם כך נמוך באופן משמעותי, עם החוק המפלצתי הזה עלול נער בגיל 15 לקבל בפועל עשרה שקלים לשעת עבודה. זו בדיוק הסיבה שבגללה אנו מפרסמים וממליצים למפלגות לשלם תעריף שונה לעובדים הצעירים, זאת כדי שהם בסופו של דבר, אחרי ניכוי המס יקבלו לפחות את המינימום המגיע להם".

בהסתדרות הנוער העובד והלומד קראו לגזברי המפלגות להעביר לידי התנועה את שמות מורשי החתימה המוסכמים לשכור לעבודה נערים ונערות. בר-קובץ: "מספיק שכל מפלגה תפרסם באתר האינטרנט שלה למי מותר לקבל עובדים לעבודה. החתימה של מי נחשבת, אנחנו מאוד מקווים שהפנייה שלנו תיפול על אוזניים קשובות. במערכות בחירות קודמות הופתענו לגלות שגורמים במפלגות שונות פשוט לא היססו וניצלו את העובדים הצעירים".
 

עצות לבני הנוער המתכוונים לעבוד למען המפלגות השונות

 
• רישום הימים והשעות
הקפידו לערוך רישום של הימים והשעות בהם אתם עובדים, בנפרד, אצלכם. רכשו מחברת קטנה ורשמו בה בכל יום עבודה את התאריך, את שעת ההתחלה, את שעת הסיום וכמה זמן הפסקה הם קיבלו. החתימו בסוף כל יום עבודה את השעות עם האחראי עליכם.

• נייר מסודר
דרשו לקבל לידיכם נייר מסודר, המהווה חוזה עבודה. הנייר צריך להיות על גבי דף לוגו רשמי של המפלגה. צרו קשר טלפוני עם המפלגה ו-וודאו כי מי שחתום על החוזה אכן ראשי לעשות זאת מטעם המפלגה. בנייר צריך להיות רשום מיהו המעסיק שלכם, את תאריך תחילת העבודה ומשך תקופת העבודה. מה עיקרי התפקיד שלכם, הפרטים והשם של הממונה הישיר עליכם, מה גובה השכר המגיע לכם לשעת עבודה. אורכו של יום העבודה ושל שבוע העבודה וכן פרטים נוספים שלדעתכם יוכלו לסייע לכם לדעת טוב יותר מה מצופה מכם במהלך תקופת עבודתכם.

• יש לשלם עבור ימי הכנה וישיבות עבודה
ימי הכנה וישיבות עבודה מתישות בסניף המפלגה הם חלק בלתי נפרד מהעבודה, על כל שעה של "יום הכנה" או "השתלמות" או "ישיבת עבודה" צריך לשלם.


• חוק מיסוי תשלומים בתקופת בחירות
חוק דרקוני זה קובע כי משכרו של כל עובד במערכת הבחירות ינוכו 25 אחוזים למס הכנסה, גם אם העובד אינו עומד בסף המס. זו בדיוק הסיבה שאנו ממליצים לשלם סכום גבוה משכר המינימום, כך שבסופו של דבר בני הנוער העובדים יקבלו לידיהם לפחות את השכר המינמלי הקבוע בחוק. אין לנכות משכרם של בני הנוער העובדים דמי ביטוח לאומי או ביטוח בריאות, חובה זו חלה על המעסיקים.

• שעות עבודה
מותר להעסיק אתכם לכל היותר 8 שעות ביום, ולא יותר מ-40 שעות בשבוע. אם מישהו העסיק אתכם יותר שעות, בניגוד לחוק, אתם זכאים לתשלום שעות נוספות: 125 אחוז עבור השעה התשיעית והעשירית, ו-150 אחוז עבור השעה ה-11, ה-12 וכו'.

• שבת
החוק אוסר להעסיק נוער בשבת, אבל אם העסיקו אתכם בשבת- מגיע לכם 150% עבור כל שעת עבודה. יום שבת לענין תשלום 150 אחוז רלוונטי מיום שישי, שעת כניסת השבת ועד השעה שבה יוצאת השבת.

• הפסקות
על כל שש שעות עבודה חובה לתת לכם, בני הנוער העובדים הפסקה של 45 דקות למנוחה ולסעודה, מתוכם לפחות חצי שעה רצופה. ההפסקה היא בדרך כלל על חשבונכם ומנוכה משכרכם. חשוב לסכם מראש עם המעסיק את ענין ההפסקה כדי למנוע מחלוקות.

• נסיעות לעבודה
בנוסף למשכורת צריכים להחזיר לכם הוצאות נסיעה. לכל היותר 21.14 שקלים ליום עבודה. אנשי המפלגות המעסיקים אתכם מחויבים להחזיר לכם רק את הסכום המינימלי הדרוש לכם בני הנוער כדי להגיע לעבודה. אנא הקפידו לוודא כי יש לכם כיצד לחזור הביתה.

• קנסות ועונשים
חל איסור להטיל עליכם קנסות או עונשים הפוגעים בשכר שלכם.

שכר מומלץ ושכר המינימום לבני הנוער עובדים:
השכר עד גיל 16 הוא 13.49 שקלים והשכר המומלץ על ידי הסתדרות הנוער העובד והלומד הוא 17.99. השכר בין גילאי 16-17 הוא 14.46 והשכר המומלץ הוא 19.28. שכר לגילאי 17-18 הוא 16.00 שקלים והמומלץ הוא 21.34. השכר לגילאי 18 ומעלה הוא 17.93 והמומלץ הוא 23.91.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by