בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
חדשות מהעולם בחמש דקות 
 
 המהומות בפקיסטן נמשכות (רויטרס)   
 
חדשות נענע

G2analyst, איש מודיעין ועיתונאי ותיק, מעדכן כל יום את הבלוג שלו עם האירועים הביטחוניים והמודיעין המרכזיים ברחבי העולם

 
 
 
 
 
 
 
 
 

פקיסטן: נמשכת "אינתיפאדת קריקטורת מוחמד"

סיכום ארועי אלימות בקראצ'י וערים באיזור החוף הפקיסטני, מלמד על הקצנת ארגון הסטודנטים המוסלמיםISLAM JAMIET TALABA (אגודת התלמידים המוסלמים). אלפים מחברי הארגון, עובדי אוניברסיטאות וקולג'ים, תלמידי מדרסות (בתי ספר דתיים) ותלמידים זרים, שיצאו להפגנות בתגובה "לאינתפאדת קריקטורת מוחמד", עברו להשמעת ססמאות בגנות משטר פארווז מושארף וארצות-הברית.

סטודטים מפגינים שניסו להתפרץ לרחובות ראשיים בקראצ'י וערים אחרות, נתקלו ביחידות משטרה מתוגברות, שבשלב מסויים פתחו באש. מפגין צעיר, שהוגדר "עובד במעון סטודנטים" נורה, ואחרים נפצעו כשנמלטו מהשוטרים. בין הפצועים שהגיעו לבתי חולים מספר תלמידות. המשטרה אומרת שבארועי אתמול (רביעי) נפצעו שישה שוטרים ונעצרו עשרות מפגינים. ההשתוללות הביאה לגרימת נזק לרכוש, כולל הצתת כלי רכב, התקפות על עסקים בבעלות מערבית, מעשי שוד וביזה. בין הזרים שהשתתפו בהפגנות וההתפרעויות נמצאו תלמידי מדרסות ממוצא ערבי וקווקזי.
 

פקיסטן: 3 מהנדסים סינים נרצחו באיזור השבטי

 
שגרירות סין באיסלמאבד מסרה ששלושה מהנדסי בניין סינים נרצחו, שעה שאלמונים, כנראה אנשי מליצייה שבטית באלוצ'ית, פתחו באש על הרכב הסיני. מקום התקרית - קרוב לעיר האב (HUB). אחרי התקרית פינתה השגרירות הסינית אחד עשר מהנדסים שעבדו בבלוצי'סטן וווזיריסטן. מהנדסים וטכנאים סינים שימשו לא אחת מטרה להתקפות מצד אנשי שבטים המתעמתים עם הממשלה בשאלת פיתוח משאבים, בעיקר מחצבים, וחלוקת ההכנסות. בשנת 2004 נהרגו 3 סינים שנפגעו ממטען צד.
 

החיילים הקנדים הם מטרה מועדפת באפגניסטן

מחפש מרגלים. הוגו צ'אווז (רויטרס)
 מחפש מרגלים. הוגו צ'אווז (רויטרס)   
חיילי היחידה הקנדית המוצבת בכוח נאט"ו שבאפגניסטן, תודרכו על ידי המטכ"ל באוטווה להגביר ערנות ולהימנע ממגע לא הכרחי עם האוכלוסיה האזרחית. הדברים באים על סמך מידע של שרות המודיעין והביטחון הקנדי, שהזהיר שהתבטאויות ראש הממשלה החדש סטיוון הארפר, בזכות חופש העיתונות כפי שהושמעו באוטווה, כל זה על רקע "אינתיפאדת קריקטורת מוחמד", הביאו קיצונים מוסלמים "לסמן" חיילים קנדים כמטרה מועדפת, לצד חיילי דנמרק נורבגיה וגרמניה.
 
 

נשיא ונצואלה פועל לגרש "מרגלים" אמריקאים

עשוי לנצח. אובראדור (רויטרס)
 עשוי לנצח. אובראדור (רויטרס)   
נשיא וונצואלה הוגו צ'אווז שהורה לגרש מסיונרים הפועלים בעיקר בין אינדיאנים באזורי יער עד האמזונס, אמר לקצינים שהשתתפו במצבע לאיתור כמאה מסיונרים, שרובם אמריקאים, "שהפעולה נועדה לחסל סכנת ריגול ". הנשיא האשים את המסיונרים בקשרים עם הסי-אי.איי וטען שמעשיהם גורמים "להסתה נגד המדינה".
 

מקסיקו: ההגמוניה האמריקאית שוב בסכנה

מועמד השמאל בבחירות הבאות לנשיאות מקסיקו, ראש עיריית מכסיקו-סיטי לשעבר, אנדראס מנואל לופז אובראדור, עשוי לנצח בבחירות ולהביס את הנשיא ויסנטה פוקס. אוברדור, שלפי הסקרים מוביל ביתרון של 10 אחוזים לפחות, ידוע כידידו של שליט קובה פידל קאסטרו וכמי שמקורב למנהיגי "זרם השמאל החדש באמריקה הלאטינית", בעיקר הנשיאים לולה דה סילווה בברזיל, הוגו צ'אווז בוונזואלה, ואיבו מוראלס בבוליביה. שלשת אלה נוקטים עמדות המאיימות על ההגמוניה של ארה"ב בדרום היבשת והים הקאריבי. באוברדור תומכים בעיקר פועלים, דיירי שכונות עוני ואינדיאנים. במיוחד בולטת תמיכת מחתרת "הזאפטיסטא" הפועלת במחוז כיאפס, ולפי שעה הניחה את נשקה. גורמי מודיעין בצפון-אמריקה מעריכים, שאם אוברדור יבחר כנשיאה הבא של מכסיקו, הוא ישתדל לנתב בכוון שונה מזה של ארה"ב ותומכותיה, כולל פיתוח קשרים ענפים עם סין, רוסיה, צפון קוריאה ואירן.
 

הערכת מודיעין יומית: תיק לבנון

האשמות וואליד ג'נבלאט בעניין קשרי סוריה עם החיזבאללה תופסות תאוצה מדינית אזורית ובין לאומית. מנהיג המפלגה הפרוגרסיבית סוציאליסטית פ.אס.פי מאשים את סוריה בהמשך סיוע לוגיסטי-צבאי לארגון החיזבאללה ובכך שדמשק ממשיכה להוות גורם שאינו מוכן לוותר על קשריו עם גורמים אלימים.

אור ליום רביעי התריע מנגנון האו"ם על המשך הזרמת אמצעי לחימה ותבע ממשלחת לבנון דין וחשבון מדוייק, כמתבקש מהחלטת האו"ם בשנת 2004, שסללה את הדרך לפינוי הכוחות הסוריים. תמונת המצב מצביעה על כך שמטרת דמשק לבסס מחדש "אוירת תככים, פחד ואיומים כאמצעי השפעה", כשלצורך זה פועל המודיעין הסורי, שבשבועות האחרונים אוישו בו מחדש עמדות פיקוד, וניתן גיבוי וחיזוק לגורמים פרו-סורים בממשל המינהל והציבור הלבנוני. במקביל הושם דגש על חיזוק גורמים פלסטינים אוהדים, כגון ארגון "החזית העממית לשחרור פלסטין-המפקדה הכללית" של אחמד ג'יבריל, שמטהו בדמשק, התנועה האסלמית חמאס, שתהליך התחזקותה מורגש גם בלבנון ומנוהל ע"י חאלד משעל מדמשק.

בתחום זה מסייעת סוריה לחמאס במאמציו להשתלט על המנגנון הפלסטיני במחנות הפליטים במרחב צידון, צור וטריפולי, כולל שילוב מטרות החמאס עם ארגונים איסלמיים זעירים, הפועלים במחנות, למשל פלגי "האנצאר". במסגרת זו נכלל סיוע סורי להחדרת גורמי מוג'הידין בין לאומיים, כמו סעיפים מענף אל-קעאדה. המנגנון הצבאי של הרש"פ בלבנון שרובו פת"ח, מגלה בימים האחרונים עצבנות נוכח הישגי החמאס ברש"פ, ובמידה רבה הוא נתון לחסדי הסורים או שותפיהם. המהלכים הסוריים,העוברים בהדרגה מצעדים גלויים לפעילות מודיעין הזהה בעיקרה לזו שנקטה בשנות השישים והשבעים, כוללים כיעד אסטרטגי חיזוק ארגון החיזבאללה השולט בבקע ודרום-ביירות, שהם גם אזורי "הנוחות" של הרש"פ והפת"ח.

תהליך יצירת תאום אסטרטגי וטקטי בין כל הנ"ל הוא איפוא יעד סורי מרכזי בלבנון, שמעצם טיבו נושא "אופי מודעיני" ברור. המשך ההתפתחויות הנ"ל עשוי להשפיע כבר בעתיד הקרוב לא רק על מצב ביטחון-הפנים בלבנון, אלא גם על המתרחש לאורך גבול ישראל לבנון ובתוך הרש"פ.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by