בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בי"ס לפוליטיקה: נתניהו הרים ידיים 
 
 נתניהו. מפנים את הצורך בתוכנית חלופית (רויטרס)   
 
ארנון מאיר

בסביבת נתניהו רוצים גוש חוסם אחרי הבחירות. אלא שהימין מפולג: ליברמן רוצה שלטון ובאיחוד הלאומי-מפד"ל בכלל רוצים לגנוב קולות מנתניהו. אולמרט גם הוא לא רווה נחת. הטור השבועי שמלווה את מערכת הבחירות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אורלב. מחפש את הדרך לממשלת אולמרט (אתר הכנסת)
 אורלב. מחפש את הדרך לממשלת אולמרט (אתר הכנסת)   
בסביבתו הקרובה של בנימין נתניהו מבינים כבר די הרבה זמן שמהפך כנראה לא יגיע. אפילו לריבונו של עולם יהיה קשה לעזור פה. בסקרים הפנימיים של הליכוד, אפילו באלה שמנסים לפלח גם את הקולות הצפים והמתלבטים, המפלגה לא מצליחה להגיע ל-20 מנדטים (הסקר הכי טוב עד עכשיו היה 19). הנתונים הקשים מבחינת מפלגת השלטון עד לאחרונה מתחילים עכשיו לחלחל גם אצל הבוס, ראש הממשלה לשעבר, שמתחיל להפנים את הרעיון שיש לגבש תוכנית חלופית. מסיבה זאת מתחילים לגלגל בסביבתו, לאט ובשקט, יוזמה להקמת "גוש חוסם" לקדימה.

גורמים מטעמו של נתניהו גיששו בימים האחרונים בקרב ראשי סיעות הימין, בניסיון להבין אם יסכימו ללכת למהלך כזה של גוש חוסם. כמובן שאף אחד לא יכריז על המהלך מראש - גם כדי לא לסגור לגמרי את האפשרות להצטרף לקואליציה של אולמרט, וגם כדי לא להיראות כמי שלמעשה התייאשו מהאפשרות של ניצחון בבחירות. עם זאת, אנשי נתניהו מנסים כבר כעת לגבש עם שותפיהם הפוטנציאליים הסכמה לכך שאחרי הבחירות הם ישתפו פעולה.
 

בלבול בגזרת ליברמן

ליברמן. אולי כדאי להרגיז קצת את הימניים? (אתר הכנסת)
 ליברמן. אולי כדאי להרגיז קצת את הימניים? (אתר הכנסת)   
כשמנסים לבחון את היגיון המהלך הזה של נתניהו, מגלים שאולי זה הסיכוי היחיד שעוד יש לו, אבל גם הוא רחוק מאד ממימוש. אצל המפד"ל והאיחוד הלאומי לא נתקלו אנשי נתניהו בבעיה גדולה. אומנם זבולון אורלב עוד משתעשע ברעיון שהוא יצליח להשתחל לממשלת אולמרט הבאה, אבל החברים ברשימה החדשה לא ממש מתכוונים לפרוס לו שטיח אדום בדרך לשם. לבני אלון ולאפי איתם אין שום כוונה לתת לו הזדמנות לפרק את החבילה כל כך מהר, והם יחזיקו אותו חזק וקרוב אליהם.

אגוז יותר קשה לפיצוח הוא אביגדור ליברמן. אומנם מדובר באדם שהיה מקורב מאד לנתניהו בעבר (הוא כונה מנכ"ל המדינה כשהיה מנכ"ל משרד ראש הממשלה בימי שלטון נתניהו), אבל מאז הוא עבר לשחק במגרש של הגדולים. ליברמן רוצה מאד להיות בשלטון (השר לביטחון פנים, אם אפשר), כדי להמשיך את התנופה ובתוך מקסימום עשר שנים להחליף את מפלגת השלטון. בשביל זה, הוא מוכן לשבת גם עם אולמרט. מצד שני, ליברמן יודע שמאגר הקולות העיקרי שיכול להביא אותו אי פעם ללשכת ראש הממשלה, נמצא במרכז המפה הפוליטית וימינה, ואם עכשיו הוא ישאיר אותם לאנחות באופוזיציה, וימנע את הקמת הגוש החוסם, הקהל הטבעי שלו לא ישכח לו את זה מהר. מצד שלישי, בשביל להיות ראש ממשלה, הוא חייב להתנתק מתדמית איש הימין הקיצוני, אז אולי באמת כדאי להרגיז קצת את הימניים – בקיצור, לא פשוט המצב אצל ליברמן. מבלבל.

ומה אם למרות הכל ליברמן יסכים ללכת למהלך? בלי ש"ס והחרדים אי אפשר. ליצמן כבר השיג הבטחה מאולמרט להמשיך לכהן כיו"ר ועדת הכספים בקדנציה הבאה, אז קשה יהיה לסגור איתו. ש"ס תדרוש מנתניהו הבטחה להגדלת קצבאות הילדים כתנאי להצטרפות ליוזמה. מצד שני, אם בש"ס יראו יש סיכוי אמיתי להקמת גוש חוסם, יש סיכוי שתימצא פשרה. אבל אפילו אם כל אלה יצטרפו ליוזמה, עדיין חסרים (לפי הסקרים) לגוש הימין הזה משהו כמו 12 מנדטים, כדי להגיע ל-60. אם מישהו יודע מאיפה בדיוק ניתן לגייס אותם - שיקום.
 

"אנחנו נהיה הבִּיבִּי סיטר"

פינוי עמונה. רק השלב הראשון בקמפיין איחוד לאומי-מפד"ל (רויטרס)
 פינוי עמונה. רק השלב הראשון בקמפיין איחוד לאומי-מפד"ל (רויטרס)   
האחרונים שיצטרפו למסע לגיוס מצביעים לגוש החוסם של נתניהו הם האיחוד הלאומי והמפד"ל, שהתאחדו לצורך הבחירות. המפלגה המאוחדת אמנם מנהלת קמפיין כבר שבועיים על גב הפצועים מעמונה, אבל רק בשבוע הבא ייצא לדרך הקמפיין האמיתי שלה. הקמפיין יתקוף כמובן את אולמרט וקדימה, אבל לא פחות מכך את הליכוד ונתניהו ("אנחנו נהיה הבֲּיבֲּי סיטר", מבטיח בני אלון). במטה ההסברה של המפלגה המאוחדת-מפולגת הזו, אומרים, שקודם כל יחזירו את מצביעי הימין לשורותיהם, אחר כך ינסו לגנוב קולות גם מקדימה.

אגב, באיחוד הלאומי-מפד"ל לא מתרגשים מניסיונות קדימה לזנב בציבור הדתי. השבוע הכריזו אמנם הח"כים לעתיד עתניאל שנלר וזאב אלקין (כן, יש שניים כאלה. מקומות 26 ו-17 בקדימה, בהתאמה), על הקמת מטה שירכז אנשים מהמגזר הדתי (מאוכזבי האיחוד "איחוד לאומי-מפד"ל") שיעברו אליהם, אבל עד עכשיו הם לא הצליחו להשיג אף אחד. פניות נעשו ללא מעט אנשים בציבור הדתי (הרב יואל בן-נון, יצחק מאיר מהמפד"ל, ואנשים נוספים), אולם עד כה לא הושגה שום הסכמה. בסוף כנראה שיסתפקו בקדימה בהצגת כל מיני אנשים לא כל כך מוכרים מהתחום המוניציפאלי. העיקר שיהיו חובשי כיפה.
 
 

בקדימה מפקפקים באולמרט

אולמרט. מועיל או מזיק? (רויטרס)
 אולמרט. מועיל או מזיק? (רויטרס)   
מי שהיה השבוע במטה קדימה לא יכול היה שלא לתהות מתי יכירו שם סוף-סוף במנהיגותו של אהוד אולמרט. השלטים "קדימה שרון" אומנם הורדו זה מכבר, אבל שלטי "קדימה אולמרט" עוד לא נתלו. האסטרטגים של קדימה העדיפו את "קדימה ישראל" הממלכתי, כשבצד מופיעות גם כמה תמונות של אולמרט. בכל זאת, מדובר בממלא מקום ראש הממשלה. "בקרוב מאד נראה גם "קדימה אולמרט'", מבטיחים שם, אבל נראה שבמפלגה החדשה יחכו עם זה עד שיהיה ברור ששיש בכך יותר תועלת מנזק.

את השבוע שעבר על קדימה הגדירו מקורביו של אולמרט "מכה קטנה בכנף". אבל רצף האירועים - גזר הדין הקשה נגד עמרי שרון; ההחלטה להמשיך את החקירה נגד האבא, אריאל שרון, בפרשת האי היווני, (שאגב, תפסה את יועצי שרון לא מוכנים); השבעת הפרלמנט הפלסטיני המתוכננת למחר; ורצף הדיונים על היחס לרשות הפלשתינית – כל אלה לא ממש הועילו לקמפיין של קדימה. חמור מכך – התחושה המזדחלת בקדימה היא שהקמפיין השלילי של הליכוד צובר תאוצה. אך למרות זאת, למרבה המזל של אנשי קדימה, חלומותיו הגרועים ביותר של בנימין נתניהו מתגשמים, ועקומת המנדטים מסרבת כאמור להשתנות.

לאור תמונת המצב הזאת נסיים בחידה. אצל מי גדולה יותר השמחה לאידו של העמית-יריב: אצל המועמד המגומד או אצל זה שאינו ממריא?
 
 
ארנון מאיר, הכתב הפוליטי-מדיני של ערוץ הכנסת, מלווה את מערכת הבחירות בחדשות נענע
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by