בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
חשש: כלכלת יפן על סף קריסה 

חשש: כלכלת יפן על סף קריסה

 
 
חדשות  נענע

המיתון הארוך בן עשר השנים נותן אותותיו. חשש מהתמוטטות בנקים ומתגובת שרשרת שתוביל לפגיעה קשה בכלכלה העולמית

 
 
 
 
 
 
 
 
 

המעצמה הכלכלית השניה בגודלה בעולם איבדה את התנופה הכלכלית שלה ומצויה במיתון קשה מזה עשר שנים, מיתון ההולך ומחריף מדי שנה.
 
הנתונים הכלכליים האחרונים ממחישים את עומק המיתון: התפוקה התעשייתית של יפן בין דצמבר לינואר ירדה בשיעור של &3.9 הנפילה החדה ביותר מאז שנת .`93 התגובה המיידית של הבנק המרכזי היתה להוריד את הריבית הבנקאית ב-%.0.1

לפני מספר חודשים היו סימנים שחברות הטכנולוגיה היפניות מובילות את יציאת יפן מהמיתון. אבל ההתאוששות נבלמה, במידה רבה בגלל המשבר הפוקד את תעשיית ההיי-טק ובורסת נאסדק. הנפילה של תעשיית ההיי-טק היכתה תעשייב הטכנולוגית היפנית, שהביקוש למוצריה ירד בשיעור ניכר בשוק האמריקני - השוק העיקרי ליצוא היפני במשך שנים. ההערכה של כלכלנים בטוקיו היא, שברבעון הראשון של השנה תירשם ירידה חדה בתפוקה התעשייתית של יפן.

לפני שבועיים הפחיתה חברת דירוג האשראי `סטנדרד אנד פור`ס` את דירוג האשראי הפנימי והחיצוני של יפןמ- AAA ל-AA פלוס. זו הפעם הראשונה שהחברה הידועה משנה את דירוג האשראי של יפן מאז .1975 היא נימקה את החלטתה ב"היחלשות הגמישות הפיסקלית כתוצאה ממגבלות התקציב, עלייה ברמת החובות ומאמץ איטי מדי לרפורמה מבנית במשק היפני".

גורם נוסף המכביד על המשק היפני הוא החולשה המסוכנת של המערכת הפיננסית של מדינה זו. המשקיעים היפנים חוששים לאיתנותם הפיננסית של עשרות הבנקים שעקב המשבר הכלכלי חלקם עלולים להתמוטט ואחרים עשויים לשרוד רק בעזרת הלאמתם על ידי המדינה.

בעיית הבנקים קשורה למצב הקשה בבורסה של טוקיו. חלק גדול מהונם של הבנקים מושקע במניות של חברות, מניות שקיבלו כבטחונות תמורת הלוואות. ההערכה היא, שמניות בכ-1.4 טריליון דולר, שהן כ-%40 מהמניות הרשומות למסחר בבורסת טוקיו, מוחזקות על-ידי בנקים וחברות פיננסיות, כשרבע מהמניות בשוק מוחזקות רק על-ידי הבנקים. הבורסה של טוקיו נפלה בשבועיים האחרונים לרמות הנמוכות ביותר זה 20 שנה, והדבר מסבך את מצבם של הבנקים. אם לא תהיה התאוששות בבורסת טוקיו, הבנקים עשויים לרשום הפסדים גדולים.

החשש המיידי הוא להתפתחויות בסוף החודש, סיום שנת הכספים ביפן. אנליסטים מעריכים כי מצד אחד הבנקים יפסיקו את מתן האשראי לאלפי חברות, דבר שעשוי להביא לקריסתן. מנגד, הבנקים עושים כל שביכולתם לגבות את חובות החברות ואנשי העסקים, במטרה למנוע זאת, דבר שעשוי להוביל גם הוא לקריסת מאות חברות ואלפי מובטלים חדשים.

וכשמדובר בכלכלה השניה בגודלה בעולם הכלכלי המודרני שכבר מזמן הפך לכפר גלובלי, יש חשש למיתון בכלכלת העולם כולה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by