בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
"זוגיות טובה מונעת חזרה לסם" 
 
 איכות בזוגיות (צילום אילוסטרציה: photos.com)   
 
הארון תחאוכו

מחקר חדש קובע כי שביעות רצון גבוהה מזוגיות מסייעת במניעת הידרדרות מחודשת לסמים. חוקרת: "אירועי חיים לוחצים הם גורם המשפיע לחזור לסמים לאחר גמילה"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שביעות רצון גבוהה מזוגיות מסייעת במניעת הידרדרות מחודשת לסמים - כך עולה ממחקר חדש שנערך בפקולטה ללימודי רווחה ובריאות באוניברסיטת חיפה. החוקרת ד"ר דבורה אלטוס אומרת כי "אירועי חיים לוחצים הם גורם המשפיע לחזור לשימוש בסמים לאחר גמילה". המחקר נערך במימון הרשות הלאומית למלחמה בסמים.

לדברי ד"ר אלטוס, "מדובר באירועים כמו לחץ במשפחה, לחץ בתחום כספים עסקים ועבודה, מחלה והסתבכות עם רשויות החוק ומשפט. איכות הנישואין של הנגמל תמתן את השפעת אירועי חיים אלה ותבלום את החזרה לשימוש בסמים".

עוד אומרת ד"ר אלטוס: "מהמחקר עולה כי ליחסים הזוגיים, לקרבה בין בני הזוג, למעורבות בת הזוג ולתמיכתה בטיפול, יכולה להיות תרומה להישארות בן הזוג נקי לאחר הגמילה ולהפך, בעיות ביחסים הזוגיים עלולות לקדם התמכרות ולהאיץ חזרה לשימוש בסמים".
 

התמודדות עם לחצים ושיתוף פעולה

 
המחקר, בהנחייתו של פרופ' יואב לביא, כלל ראיונות עם 218 זוגות נשואים או המתגוררים ביחד ומקיימים משק בית משותף, בהם 145 זוגות של נפגעי סמים ובנות זוגם (66.5 אחוזים), ו-73 זוגות ללא בעיות התמכרות לסמים (33.5 אחוזים). הנחקרים נחלקו לשלוש קבוצות - מתמכרים נקיים, מתמכרים שחזרו לסם וקבוצת השוואה ללא בעיות התמכרות.

על סמך ממצאי המחקר מציעה ד"ר אלטוס מספר המלצות יישומיות לעוסקים בתחום הטיפול והשיקום של נפגעי סמים. לדבריה, על מנת לשמור על ניקיון המתמכר או כדי להימנע מחזרה לשימוש בסם חשוב לאפשר לשני בני הזוג לפתח מיומנויות יעילות להתמודדות עם לחצים ולשתף פעולה ביניהם על מנת למנוע הידרדרות מחודשת לסם.

ד"ר אלטוס מדגישה כי יש להתייחס גם למצבם הכלכלי של הזוגות שנמצא כגורם התורם לסכנת החזרה לשימוש בסמים. "חשוב ללמד אותם לתכנן משק בית ולארגן תקציב הכולל פרישת חובות. העיסוק בכלכלת המשפחה יצור תחושה של שליטה, בניגוד לחוסר האונים המאפיין את חיי זוגות המתמכרים", היא אומרת.

עוד ממליצה החוקרת לחזק את יכולתן של בנות הזוג לעזור ולתמוך במתמכרים בתהליך הגמילה המורכב והקשה. "ניתן לשלבן בסדנאות המקנות להם כלים להתמודדות באמצעים גמישים עם חוסר היציבות המאפיינת את הליך הטיפול בעקבות מצבי ההתמכרות של בני זוגן", ציינה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by