בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
"מנתחי רשת" - המקצוע החם בעשור הקרוב 
 
 
יניב קרן, דה-נט

"מנתחי רשת" מודדים את יעילות ה-e-business בהיבטים של פעולות, לקוחות והחזר השקעה; על פי תחזית גרטנר, יהפוך מקצוע זה לפופולרי מאוד בשנים הקרובות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מכון המחקרים גרטנר גרופ, חוזה, כי עד שנת 2005, יזדקקו ארגונים לכמות של פי שלושה מומחים בצוות המנתחים שלהם, מהכמות לה הם זקוקים כיום. הדרישה הקיימת כיום עולה על ההיצע הקיים, ביחס של 2:1. בגרטנר מעריכים שהצורך במנתחי מערכות ילך ויגבר, בין השאר בגלל הצורך לבחון היטב, את החזר ההשקעות שנעשו באתרי מסחר אלקטרוני.
 
על פי חברת המחקר גרטנר, השקעות שנעשו בתחום האפליקציות המסחריות ברשת (e-business), בעיקר בערוצי הרשת ( Web), כפופות עתה לאותה בחינה קפדנית להחזר ההשקעה, כמו השקעות שנעשו בתחומים עיקריים אחרים. השקעות אלו, אומרים בגרטנר, בוצעו על בסיס הערכות רעועות, לפיהן יחול שיפור בתחום זה בכל הנוגע לקשרי לקוחות ולשרשרת האספקה. לפני יותר משנה, חזו אנליסטים של גרטנר, כי 50 אחוז מהיוזמות שנעשו ב-e-business ייכשלו. כיום, גדל מספר הכישלונות, בשל מחסור בכוח אדם וכלים אוטומטיים לניתוח האפקטיביות העסקית של הרשת (Analytics). על כן, סבורים בגרטנר, כי תחום המדידה המתפתח בכל ערוצי המכירה, בעיקר בערוץ הרשת (Web), עומד `להוליד` כמה מההזדמנויות המקצועיות החמות ביותר במהלך 10 השנים הקרובות.

בהקשר זה, אומרת מנהלת תחום VC ותקשורת בגרטנר המזרח התיכון, שלומית הרט, כי "בהיבט היזמי-עסקי, זו גם הזדמנות לחברות סטארט-אפ ישראליות להיכנס לתחום של פיתוח כלים ואוטומציה לביצוע ניתוחי אפקטיביות עסקית של הרשת".

בשונה מערוצי הלקוחות הממוסדים, כמו מרכזי קריאות טלפוניות (Call centers) ומכירות ישירות, נעשות מעט מאוד מדידות אפקטיביות לגבי ערוצי המכירה ברשת. הדרכים הרבות הקיימות למדידת ערוץ זה, הידועות בשם הקולקטיבי "ניתוחי רשת" (Web analytics), סובלות מחוסר יחס גם מצד מנהלים ששמעו על אפשרות זאת. הללו מתייחסים ל"מנתחי רשת" ולכלים בהם נעשה שימוש בתחום, כרלוונטיים למקצוע ה-Webmaster, ולא לניהול עסקי.

"ובכל זאת", אומרים אנליסטים בגרטנר, "מקצוע ניתוח הרשת מסוגל לתמוך בניהול העסקי של ערוצי המכירה ברשת, על ידי הפיכתו ליותר ממוקד לקוח ועל ידי סיוע לארגונים לבצע סדר עדיפות בנוגע לפעילויות ופתרונות שמציעים ערוצי הרשת ולהקצאת משאבים ביעילות. ארגונים חייבים להגדיר את מטרתם האסטרטגית של אתרי האינטרנט שלהן ולתפור את תכניות המדידה שלהם בהתאם".

על פי גרטנר, המפתח להפיכת ה- e-businessלאסטרטגיה ברת-קיום, מצוי בהעסקה של מנתחי רשת. גרטנר מגדירה בעלי מקצוע זה, כאלה המודדים את יעילות ה-e-business בהיבטים של פעולות, לקוחות והחזר השקעה. "בזמנים של האטה כלכלית", אומרים אנליסטים של גרטנר, "קיים בארגונים צורך רב מהרגיל לבצע פעילות שיווק, מכירות אפקטיביות ומכירה נקודתית. על כן, ארגונים צריכים להשקיע במנתחי רשת כיוזמה אסטרטגית. הגורם לעיכוב בהעסקתם, אינו טכנולוגי, אלא נובע ממחסור רציני בכוח אדם המסוגל לפענח נתוני רשת.

"ארגונים צריכים להשקיע בכישורי מנתחים ולרכז אותם במחלקה אנליטית, מאחר וכישורים אלה הנם נדירים ויקרים", אומרים בגרטנר. "טקטית, מחלקה זו צריכה להתמקד בניתוח התנהגות הלקוח, בעיקר בערוץ הרשת. אסטרטגית, ריכוז מצוינות אנליטית יכול להיות הזרז להתמחויות טכנולוגיות עסקיות הרבה יותר מתוחכמות".

"מנתחי רשת וכלים לניתוח רשת מאפשרים לבכירים ולמנהלים לדעת באיזה שלב נמצאת החברה ב`מסע` הפיכתה לארגון בזמן אמת (Real-time enterprise), ומתי החברה תשיג את היכולת העסקית המוחלטת בזמן אמת בכל הערוצים, החל מקומת החנויות ועד זירת הסחר האלקטרונית. לאנשים בעלי כישורים המאפשרים ומאיצים השגת מטרה זו, תהיה דרישה חמה", אמר אנליסט בכיר בגרטנר, פרנק בייטנדיג`ק.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by