בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מחקר: ישראל טובעת בפסולת אלקטרונית 

מחקר: ישראל טובעת בפסולת אלקטרונית

 
 
חדשות נענע 

המחלקה להנדסה חקלאית בטכניון: בישראל הצטברה פסולת אלקטרונית בהיקף של 60 אלף טונה; מרבית הפסולת אינה מגיעה לשלבי מחזור

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מסקר שפירסמה באחרונה חברת המחקר האמריקאית סטנפורד ריסורסס (Stenford Resources) עולה, כי ב-98` יצאו מכלל שימוש בארה"ב כ-20.6 מיליון מחשבים אישיים, ורק 2.3 מיליון מהם מוחזרו. 89% הנותרים הוטמנו בקרקע והושלכו לפחי אשפה.

להערכת החברה, ב-2005 יהיו בעולם כ-500 מיליון מחשבים אישיים ישנים שיצאו מכלל שימוש. ואולם תשתית המחזור הנוכחית אינה עומדת בעומס: רק 15%-10% ממוצרי האלקטרוניקה עוברים מחזור.
 
בישראל, רוב מכשירי האלקטרוניקה הישנים אינם ממוחזרים, אלא נאספים על ידי הרשויות. אם לא משליכים אותם לאשפה, הם עוברים תהליך הטמנה מסודר באתרי פסולת רעילה כמו רמת חובב ליד באר שבע. ד"ר אופירה אילון מהמחלקה להנדסה חקלאית בטכניון החוקרת את בעיית הפסולת המוצקה מעריכה כי "מרבית הפסולת האלקטרונית בישראל אינה מגיעה לשלבי מחזור".

סקר ראשוני בתחום זה, שערך ד"ר אייל זוסמן מהמחלקה להנדסה חקלאית בטכניון, מגלה כי בישראל מצטברת פסולת אלקטרונית בהיקף של 60 אלף טונה, הכוללת בעיקר מכשירי וידיאו, מקלטי טלוויזיה ורדיו ומחשבים.

בדו"ח שהכין כתב זוסמן כי צג מחשב מכיל 5 גרם תרכובות אבץ וקדמיום, 3 גרם תחמוצות בריום, קרוב ל-2 גרם תחמוצות עופרת, ו-1.5 גרם מתכות ברזליות - כולם חומרים רעילים שחדירתם למי התהום עלולה לפגוע באיכות מי השתייה בישראל.

בנוסף כתב כי צג המחשב מכיל חומרי בעירה רבים, והמעגלים המודפסים מכילים את כל החומרים הכימיים המופיעים בטבלה המחזורית, כולל הרעילים שבהם. אילון טוענת כי הטמנתם באדמה של הצגים או המעגלים המודפסים תוביל רעלים אלה אל מי התהום, שירעילו את מי השתייה בברזים.

בתעשייה מעריכים כי בכל שנה מצטברת בישראל פסולת אלקטרונית בנפח של כ-15 אלף טונה. מתוכן, רק 2,000 טונה עוברות תהליך מחזור מסודר. יתרת הפסולת מושלכת ללא פיקוח או מובלת למקומות הטמנה מסודרים. לא ניתן היה להשיג את תגובת המשרד לאיכות הסביבה.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by