בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
30 שנה למותו של מוריסון  
 
 
חדשות נענע 

המוסיקה היא כבר לא אותה המוסיקה; גם לא האופנה, הדיבור ואפילו הסמים; אבל את ג'ים מוריסון ו'הדלתות' פשוט אי אפשר לשכוח. מחווה


 
 
 
 
 
 
 
 
 
לכל אחד אחד יש את אליל הרוק שלו. את אותו אחד ש"בגללו" התחלת לנגן בגיטרה חשמלית או לפחות לנסות; זה שבגללו קנית את הפטיפון החורק והישן שלך, אם תרצו - המיני דיסק, וזה שבגללו החלטת לגדל שיער או דווקא להתקרח.

אצל לא מעט אנשים מדובר בג`ים מוריסון. (כן, גם אצלי חלק מ"המהפכה" היה קשור בו). אז נכון, לא תמיד זה בגלל מוריסון האדם, אלא יותר בגלל המוסיקה, התקופה, הצבע והריח. בקיצור, האווירה - המשהו הזה שהיום כבר לא קיים באוויר, בטח שלא במוסיקה.
 
זה קרה בדיוק היום (שלישי) לפני 30 שנה בפאריז. ג`ים מוריסון, מנהיג להקת `הדלתות`, שבע וספוג באלכוהול, סמים, אוכל ואיך לא - גם לא מעט נשים, נפטר מדום לב והוא בן 27 שנה בלבד. ילד מזדקן, שכבר לא ממש הזכיר את מוריסון של תחילת הדרך, אבל עדיין מלא כריזמה וכישרון גדול.

מוריסון, אגדת רוק עוד בחייו, הצליח להוציא מראשו הקודח וההוזה - וזה לא בהכרח מטאפורה - יצירות הנחשבות עד היום לחלק מאושיות הרוק, עם מלודיות מורכבות וטקסטים מורכבים אפילו יותר.

מוריסון ידע למהול לתוך המוזיקה את הנפש והיצר, את הכאב והאושר וגם לשמור על סטאנדרטים מוסיקליים איכותיים. טוב, האמת שאחרי שלושה ארבעה טריפים וחצי בקבוק ויסקי משובח - כל דבר יראה לך נפלא, אבל מה זה חשוב בייבי, תדליקי אותי ונעוף גבוה.

יש שיגידו שהקסם לא פג למרות שלושים השנים. למעשה, גם היום בפינות הנידחות של סצינת המועדונים, אפשר פה ושם להתקל בקטע כזה או אחר מהרפרטואר שלו עם הצליל הייחודי של `הדלתות`, שהתפרקה עם מותו של הציר המרכזי שלה (למרות שגם בשלהיי חייו של מוריסון לא ממש תיפקדה).

מוריסון שחי טרם מותו בפאריז לשם התגלגל בעקבות הנשים והמוסיקה והניסיון אולי לברוח מהכל, נקבר גם בפאריז, בבית הקברות `לה-פר-לאשז` – (אליו אפשר לצפות גם ממרומי ה`לה-דה-פאנז`), אתר שהפך עם השנים למוקד עלייה לרגל למעריציו ולסתם תיירים מכל העולם. היום, ככל הנראה, יגדשו את המקום אלפי רבים שיבואו להתייחד עם האמן והסמל.


 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by