בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
המסחר האלקטרוני הנייד לא מת 
 
 
ישראל ביבר, דה-נט

יישומי המסחר האלקטרוני בסלולר עתידים להתפתח; המפעיל הסלולרי יספק שירותים שונים, בדומה לבנקים, חברות כרטיסי האשראי וכדומה; החיוב עתיד להתבצע בהתאם לכמות הנתונים שתועבר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
יישומי המסחר הניידים יפרחו בתוך ארבע שנים. כך עולה מכנס בנושא שהתקיים לאחרונה ברומא. בסרט שהציג את השירותים הניידים (לשנת 2005) ניתנו דוגמאות אין ספור של המכשיר הסלולרי ההופך לכרטיס אשראי.
 
כך למשל הוצגו דוגמאות לקניית מוצרים ממכונות לממכר משקאות, סיגריות, כריכים, גלידה וכד`, כניסה ותשלום למגרשי חניה, תשלום במסעדות, תשלום עבור כרטיסי קולנוע ותיאטרון, קנית דלק, כרטיסי רכבת... והעיקר, תשלום הנמוך רק בכמה אגורות עבור של שירות. כמות ניצול השירותים על ידי כל מנוי מהווה את הרווח של המפעיל הסלולרי ולא גובה התשלום.

גם שירותי החיוב (Billing) ישתנו והחיוב החדש יהיה לא לפי זמן אוויר (Air Time) אלא לפי כמות הנתונים שהמנוי יקבל או יעביר ברשת הסלולרית.

המפעיל הסלולרי יהפוך למוביל סלולרי, חברת הובלה שתוביל את המידע והעסקיים של מנוייו אל ספקי השירותים, כגון בנקים, חברות כרטיסי האשראי, חברות פרסום , חברות ספקיות מידע ושירותים, והכל יקבלו תשלום מהמנוי באמצעות המוביל - החברה הסלולרית כמובן.

השירות יהיה הרבה יותר מסובך, והתחרות על טיב השירות תהיה אכזרית יותר, כי המנוי ירצה שירות מעולה, מאחר ומדובר בשירות בנקאי-מסחרי, שלפיו תקבע גם נאמנות המנוי למפעיל, שיהיה תלוי יותר ויותר בספקי השירות שהוא מעסיק ברשת.

כל המרצים בכנס, הדגישו את הבעיתיות של שרשרת השירות. ראשית היה צריך לפתור את בעיית החתימה האלקטרונית וישראל היא אחת המדינות שחוק חתימה האלקטרונית אושר על ידי הפרלמנט שלה ביחד עם מלטה (באגן הים התיכון). כמו כן, חוקקו חוקים כ-40 מדינות נוספות. החוקים אושרו רק לאחר שנכתבו סטנדרטים שאיפשרו להפוך את כרטיס הSIM card- לכרטיס אשראי - עם כל בעיות הבטחון הכרוכות בכך.

חברות סלולריות מוכנות להפעיל שירותי הימורים (Casino) ובמדינות בהן זה מותר העסקים פורחים. פעמים רבות במהלך הכנס, נשאלתי מהי אוכלוסיית ישראל, כי התברר שמנויים רבים באותן חברות המפעילות משחקי מזל הם ישראלים, המפעילים (בחיוג בינלאומי) מכשירים סלולריים, למשחקי מזל. בשנת 2002 יגיע הנפח של הכספים שיועבר בm-commerce- כטריליון דולר בכל העולם.

כיום מציעים מרבית הבנקים באירופה שירותי בנקאות מבוססי WAP, השירותים הפופולריים הם בדיקת יתרות, ביצוע תשלומים ופעולות בניירות ערך. בקנדה עד סוף השנה יציעו רוב הבנקים שירותי בנקאות מבוססי אינטרנט נייד, בארצות הברית התחום עדיין בחיתוליו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by